Türkiye 2050 Dünya Kupası

Ülkemizde 7’den 70 miş’e  herkesin takip ettiği spor Futbol, nerden geldi bu sevda; İngiltere’den çıkan İngilizler, Osmanlı İmparatorluğundaki ticaret limanlarına yerleşerek futbolu ülkemize sokmuşlardır. Futbolun oynandığı ilk 3 şehir İstanbul, İzmir ve Selanik olmuştur. Buralarda futbol oynayan İngilizlere Rumlar da katılmış ve hem futbol oynayanlar hem de takımlar önemli sayıda artmıştır. Osmanlı topraklarındaki ilk futbol maçı 1875′te Selanik’te oynandığı bilinmekte. 1877 yılında İzmir Bornova’daki yeşil alanlarda futbol maçları yapılmıştır. Fakat o zamanlarda Müslüman gençlerin futbol oynamaları hoş karşılanmayacağı için bu topraklarda futbolun ilerlemesi biraz daha uzun sürmüştür.

İzmir’de ilk futbol kulübü 1984 yılında Football Club Smyrna adıyla İngilizler tarafından kurulmuştur. İstanbul’da futbol oynanmaya ancak 1895 yılında Kadıköy ve Moda’da olmuştur. İzmir’den İstanbul’a göç ederek gelen İngilizler burada futbol oynamışlardır. Burada da yine Rumlar futbola merak sarmışlar ve futbol İstanbul’da çok büyük bir hızla yayılmıştır. Futbolla tanışmamız tarihcemiz böyle, Peki 4 yılda bir düzenlenen Dünyası Kupası ne zaman Türkiye’de olacak bu gidişle 2050 yılında olur diyorum, o zaman kadar da anca yani çok abarttın demeyin, Türkiye’de bırak Dünya Kupasını UEFA standartlarında kaç stadımız var, önce her kurada kaçırdık değilde eksiklerimizi tamamlasak daha iyi olacak, bizim kuşağımızın en iyi bildiği rüya gibi geçen 2002 yılı Dünya Kupası ülkemizin 3. olduğu, artık bu sevinci tekrar, çocuklarımızmı görür, torunlarımızmı bilmiyorum.
 
Futbolda 2018 ve 2022 Dünya Kupalarına ev sahipliği yapacak ülkeler belli oldu. FIFA Başkanı Sepp Blatter, Dünya Kupasının 2018’de Rusya’da, 2022’de ise Katar’da düzenlenmesine karar verildiğini açıkladı. İsviçre’nin Zürih kentinde toplanan FIFA İcra Komitesi’nin oylamasında, komite üyesi ve UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik’in de aralarında bulunduğu toplam 22 üye oy kullandı. Rusya’da organize edilecek 2018 Dünya Kupası’nın ev sahipliği için Hollanda/Belçika (ortak), İspanya/Portekiz (ortak) ve İngiltere diğer adaylardı. Oylamada ev sahibi seçilen Rusya, daha önce hiç büyük uluslararası futbol organizasyonunu üstlenmedi.

Katar’ın ev sahipliğini yapacağı 2022 Dünya Kupası için Avustralya, Japonya, Güney Kore ve ABD de aday olmuştu. 2022’nin ev sahibi Katar’dan önce hiçbir Orta Doğu ülkesi, dünya kupasına ev sahipliği yapmadı. Katar, bu alanda bir ilk olarak, hem ülkenin, hem de bölgenin prestijini artırmayı hedefliyor. Katar’ın maddi açıdan hiçbir sıkıntısı bulunmaması ve maç yayınları düşünüldüğünde yerel saatin, Avrupa, Asya ve Amerika ile diğer adaylara göre daha uyumlu olması bu ülkenin artı puanı olarak görülüyordu. Katar’ın, son derece modern Lusail Stadyumu’nu ana tesis olarak kullanması bekleniyor.

 
 on Email on Facebook on Google on Instagram on Twitter on Youtube
Blogger, Sosyal Medya Uzmanı at Genç Yolcu
Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir.

Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.
Okunma: 68

Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir. Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir