Türkiye 2050 Dünya Kupası

Ülkemizde 7’den 70 miş’e  herkesin takip ettiği spor Futbol, nerden geldi bu sevda; İngiltere’den çıkan İngilizler, Osmanlı İmparatorluğundaki ticaret limanlarına yerleşerek futbolu ülkemize sokmuşlardır. Futbolun oynandığı ilk 3 şehir İstanbul, İzmir ve Selanik olmuştur. Buralarda futbol oynayan İngilizlere Rumlar da katılmış ve hem futbol oynayanlar hem de takımlar önemli sayıda artmıştır. Osmanlı topraklarındaki ilk futbol maçı 1875′te Selanik’te oynandığı bilinmekte. 1877 yılında İzmir Bornova’daki yeşil alanlarda futbol maçları yapılmıştır. Fakat o zamanlarda Müslüman gençlerin futbol oynamaları hoş karşılanmayacağı için bu topraklarda futbolun ilerlemesi biraz daha uzun sürmüştür.

İzmir’de ilk futbol kulübü 1984 yılında Football Club Smyrna adıyla İngilizler tarafından kurulmuştur. İstanbul’da futbol oynanmaya ancak 1895 yılında Kadıköy ve Moda’da olmuştur. İzmir’den İstanbul’a göç ederek gelen İngilizler burada futbol oynamışlardır. Burada da yine Rumlar futbola merak sarmışlar ve futbol İstanbul’da çok büyük bir hızla yayılmıştır. Futbolla tanışmamız tarihcemiz böyle, Peki 4 yılda bir düzenlenen Dünyası Kupası ne zaman Türkiye’de olacak bu gidişle 2050 yılında olur diyorum, o zaman kadar da anca yani çok abarttın demeyin, Türkiye’de bırak Dünya Kupasını UEFA standartlarında kaç stadımız var, önce her kurada kaçırdık değilde eksiklerimizi tamamlasak daha iyi olacak, bizim kuşağımızın en iyi bildiği rüya gibi geçen 2002 yılı Dünya Kupası ülkemizin 3. olduğu, artık bu sevinci tekrar, çocuklarımızmı görür, torunlarımızmı bilmiyorum.
 
Futbolda 2018 ve 2022 Dünya Kupalarına ev sahipliği yapacak ülkeler belli oldu. FIFA Başkanı Sepp Blatter, Dünya Kupasının 2018’de Rusya’da, 2022’de ise Katar’da düzenlenmesine karar verildiğini açıkladı. İsviçre’nin Zürih kentinde toplanan FIFA İcra Komitesi’nin oylamasında, komite üyesi ve UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik’in de aralarında bulunduğu toplam 22 üye oy kullandı. Rusya’da organize edilecek 2018 Dünya Kupası’nın ev sahipliği için Hollanda/Belçika (ortak), İspanya/Portekiz (ortak) ve İngiltere diğer adaylardı. Oylamada ev sahibi seçilen Rusya, daha önce hiç büyük uluslararası futbol organizasyonunu üstlenmedi.

Katar’ın ev sahipliğini yapacağı 2022 Dünya Kupası için Avustralya, Japonya, Güney Kore ve ABD de aday olmuştu. 2022’nin ev sahibi Katar’dan önce hiçbir Orta Doğu ülkesi, dünya kupasına ev sahipliği yapmadı. Katar, bu alanda bir ilk olarak, hem ülkenin, hem de bölgenin prestijini artırmayı hedefliyor. Katar’ın maddi açıdan hiçbir sıkıntısı bulunmaması ve maç yayınları düşünüldüğünde yerel saatin, Avrupa, Asya ve Amerika ile diğer adaylara göre daha uyumlu olması bu ülkenin artı puanı olarak görülüyordu. Katar’ın, son derece modern Lusail Stadyumu’nu ana tesis olarak kullanması bekleniyor.

 
Bu yazımızı okuyan 1.025. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir