Taşeron çalışanlara Kadro

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerine müjdeyi verdi. Çelik, taşeron işçilerin izin, ücret, kıdem tazminatı ve sendikalaşma taleplerinin bulunduğunu, bu sorunların bu dönemde çözüleceğini açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçileri, engelli kadroları meslek eğitimiyle ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı. Yaygın kullanımda ‘taşeron’ olarak ifade edilen ‘alt işverenlik’le ilgili sorunlara değinen Çelik, bu tür şirketlerde çalışan kişilerin izin, ücret, kıdem tazminatı ve sendikalaşma gibi talepleri olduğunu hatırlattı. “Bu sorunlar bu dönemde çözüm bulacak” diyen Çelik, şöyle devam etti:

Tazminat hakkı olmalı

“Taşeronda çalışan işçiler yıllık izin kullanamıyor, o mutlaka kullanılmalı. Ücretlerinde sıkıntılar, yetersizlikler var. Yıllarca çalışmasına rağmen, asgari ücret alma durumları var, bu konu ele alınacak. Kıdem tazminatından, bir yıl çalışmadıkları için yararlanamıyorlar. Bunu mutlaka kıdem tazminatı çerçevesinde almamız gerekiyor. O haktan yararlanmaları gerekiyor. Ve sendika, örgütlü olmalarıyla ilgili de hakları kendilerine tanıyacağız.”

260 bin engelli kadrosu

Engellilerin istihdamı konusunda da önemli çalışmaları olduğunu belirten Çelik, halen engelli istihdam kotasının 300 bin olduğunu, buna karşın bugün ancak 40 bininin kullanıldığını belirtti. Çelik, “260 bin kadro açık. Bu açığı da önümüzdeki dönemde Bakanlığımız içerisinde yapılacak duyurularla, yapılacak sınavlarla doldurulmasını hedefliyoruz” dedi.

Mesleksizlik ortada kalkacak

Bakanlık, işsizlik meselesini çözmek için de yoğun bir çalışma yürütüyor. Çelik,Türkiye’de 2,5 milyon işsiz bulunurken işgücüne de yoğun talebin olduğunu dile getirdi. Çelik, “Mesleksizliği ortadan kaldıracak bir çalışmayı bu dönem daha da yoğunlaştıracağı” dedi.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir