Tarihi Yaşatan Safranbolu

UNESCO’nun Doğal ve Kültürel Miras listesinde yer alan Safranbolu’nun tarihi binlerce yıl öncesine dayansa da günümüzde geç Osmanlı döneminde aldığı şekli koruyor.

NE YAPILIR?
Şehrin geniş tarihine tanıklık etmek için gezinize Kent Tarihi Müzesi’ni ziyaret ederek başlayın.  Eski kalenin bulunduğu Hıdırlık Tepesi’nden şehri ve ünlü Safranbolu evlerini seyredin.  Demirciler ve Bakırcılar Çarşı’sında sevdiklerinize ve kendinize hediyeler bakın.  Ana yemek olarak Safranbolu bükmesini tattıktan sonra safranlı zerde tatlısını deneyebilir, kahvenizi Safranbolu lokumu ile tatlandırabilirsiniz.

KİMLİK

Ne?: Şehir
Nerede?: Karabük
Ne Zaman?: Yaklaşık olarak M.Ö. 3000
Ne zamandan beri UNESCO listesinde?: 1994

ŞEHRİN ZENGİNLİĞİ SAFRAN
Osmanlı döneminde İpek Yolu üzerinde bulunan şehrin en büyük zenginliği safran bitkisiydi. Dünyanın en değerli baharatlarından olan safran bitkisinin şehre ismini de verdiği düşünülmektedir: Safranı bol veya safran şehri anlamına gelen Safranbolu…

Bu yazımızı okuyan 1.373. takipçimizsiniz.

Süleyman Arif Yükselen

1983 Karabük doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Karabük'te tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Kontrol Mühendisliği bölümü mezunu. Çalışma hayatına Savunma Sanayi ile ilgili özel bir firmada Ar-Ge mühendisi olarak başladı. Sonrasında İstanbul'da yurt dışında işler yapan bir müteahhitlik firmasında çalıştı. Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu TKDK da Uzman olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.