Araplar Osmanlı’ya ayaklandığı için pişman

 Atwan’dan ntvmsnbc’ye özel tespitler: ‘Türkiye özüne yani Ortadoğu’ya döndü’, ‘Siz Avrupalıyız dediğinizde, biz gülüyorduk’, ‘Araplar Osmanlı’ya karşı ayaklandığı için pişman’, ‘Erdoğan bütün Arap liderlerden daha popüler’… Türkiye Ortadoğu’da Osmanlı rolüne mi soyunuyor? Dış politikada bir eksen kayması mı yaşanıyor?” Bu sorular son dönemde sadece Türkiye’nin değil, Ortadoğu ülkelerinin de gündeminde.

Arap medyasında, Türkiye’nin dış politikadaki yeni yaklaşımı hakkında birçok analiz yayınlanıyor. Türkiye’nin sonunda gerçek kimliğine ve doğal nüfuz alanına döndüğü, bunun bölgenin demokratikleşmesi ve modernleşmesi açısından umut vaat ettiği yazılıyor. Gazze konusunda takındığı tutum, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı bölgedeki en popüler liderlerden biri yapmış durumda. Ancak Ortadoğu’da Türklerin yükselmesini eleştiren ve “Yine Türk etkisi altına mı gireceğiz?” diye soranlar da mevcut.

Türkiye’nin Ortadoğu’da giderek artan rolünün Arap dünyasında nasıl algılandığını, El Kuds El Arabi gazetesinin genel yayın yönetmeni Abdulbari Atwan ntvmsnbc’ye değerlendirdi. Arap dünyasının etkili ve deneyimli gazetecilerden Atwan, “Türkiye şimdi aslına döndü Siz ‘Avrupalıyız’ dediğiniz dönemlerde, biz gülüyorduk.” diye konuşuyor. Atwan, Türkiye’nin bölgesel bir süper güç olarak Ortadoğu’nun yeni lideri olacağına inanıyor ve Erdoğan’ın Müslüman dünyasındaki en popüler lider olduğunu söylüyor. Deneyimli gazeteci, “Araplar Osmanlı’ya karşı ayaklandıkları için pişmanlar” tespitinde de bulunuyor.

 TÜRKİYE ORTADOĞU’NUN YENİ LİDERİ OLABİLİR

 Sizce Türkiye bölgede yine Osmanlı rolünü mü oynamak istiyor?
Osmanlı’nın geleneksel anlamda canlandığını söyleyemeyiz, ama Türkiye artık bölgesel bir süper güç olarak doğuyor. Bu yeni bölgesel süper gücün bir etki alanına, yeni pazarlara, komşularıyla iyi ilişkilere ve dünyanın bu köşesindeki siyasette daha etkili olmaya ihtiyacı var. ABD nasıl bir imparatorluk kurduysa, Türkiye de bir imparatorluk olabilir. Ama ekonomik gücüyle, siyasi rolüyle, ve popülerliğiyle. Türkiye artık, beş yüzyıl önceki gibi Ortadoğu ülkelerinde hükümetler kurmadan, Ortadoğu’nun yeni lideri olabilir.

 AKP ORTADOĞU SİYASETİNE YENİ BİR KONSEPT GETİRDİ

El Kuds El Arabi gazetesi genel yayın yönetmeni Abdulbari Atwan

 Türkiye ve İran arasında Ortadoğu’nun lideri olmak konusunda yarış var mı?
Ortadoğu’da üç tane yükselen güç var: İsrail, Türkiye ve İran. İsrail zaten askeri bir güç ve bölgede kabul görmüyor. Geriye İran ve Türkiye kalıyor. Bunların içinde Türkiye daha güçlü, çünkü halkının çoğu Sünni ve ekonomisi başarılı. AKP, Ortadoğu siyasetine yeni bir konsept getirdi. Ilımlı bir İslami parti olarak, tabandan onay alıyor, güçlü bir ekonomik altyapı kuruyor, Türkiye’yi modernleştiriyor ve bir süper güç yapıyor. Ermenistan’la, Suriye ile olan sorunlar çözülüyor, İran ve Kuzey Irak ile ilişkiler yoluna koyuluyor. Bu siyasetler Ortadoğu halkları tarafından takip ediliyor, takdir ediliyor ve beğeniliyor. Evet Tükiye ve İran arasında bir yarış var. Tarihsel olarak da bu yarış var. Ama artık Türkiye’nin eli daha güçlü. Çünkü Türkiye demokratik, modern, ekonomisi gelişmiş ve artık bize karşı dostane. Ayrca Gazze Şeridi ve İsrail konusundaki pozisyonu ile çok da popüler.

 

  İLGİLİ HABER

  ARAPLAR OSMANLI’YA KARŞI AYAKLANDIĞI İÇİN PİŞMAN Araplar arasında Türkiye’nin rolünün artmasına karşı çıkanlar da var, değil mi? Tabii, bizde de Arap milliyetçileri var ve “Türkiye’nin şemsiyesi altında olmamalıyız. Türkiye, Arap topraklarını 500 yıl işgal etti. Gerici bir imparatorluktu ve Arap dünyasının gelişimini engelledi” diyorlar. Ama bu kesim güçlü değil ve insanların gözünde iflas etmiş durumdalar. Bunlar zaten Arap milliyetçiliğini, Türkiye’nin ayağını kaydırmak için Batı etkisinde başlattılar. Bu yüzden Batı tarafından kullanılmış olmakla, 20. yüzyılın başında Osmanlı İmparatorluğu’nu yok etmek için Batı’ya yardım etmekle suçlanan insanlardır. İnsanlar, artık biz Arapların Batı tarafından kandırıldığını anlamaya başladı. Osmanlı İmparatorluğu’na karşı ayaklanmamızı, karşılığında bağımsızlık vereceklerini söylediler. Ama sonra ne oldu? Ne modernlik verdiler, ne bağımsızlık. Onun yerine mandacılık verdiler, işgal verdiler ve Filistin’i de Yahudilere verdiler. İnsanlar şimdi, “Evet, biz Osmanlı’lara karşı çok kötü bir şey yaptık. Batı tarafından kullanıldık” diyor.  

  İLGİLİ HABER

 

Yani Arap toplumunda bir pişmanlık var bu konuyla ilgili?
Evet. Ama şimdi Türkiye bize geri geliyor. Neden buna karşı koyalım? Üstüne üstlük Türkiye demokratik bir ülke. Ve demokrasi ile İslam’ın ekonomik olarak başarılı ve modern bir ülkede beraber işleyebileceğini gösteriyor.

ERDOĞAN MÜSLÜMAN DÜNYASININ EN POPÜLER LİDERİ

Arap hükümetlerinin Türkiye hakkındaki görüşü ne yönde?
Hükümetler, Türkiye’nin süper bir güç olarak sahneye geri dönüşünden memnun değil. Mesela Mısır, Türkiye’nin elinin güçlenmesinden memnun değil. Ayrıca Mekke ve İstanbul arasında tarihi bir çekişme vardır. Suudi hanedanı bu yüzden Türkiye’ye karşıydı ve İngilizler ile işbirliği yaparak Türklere karşı ayaklandı. Şu an İstanbul’un, Müslüman dünyanın başkenti olabilecek şekilde yeniden sahneye dönüşünden memnun değiller. Ama bu hükümet düzeyinde böyle. Halkta böyle değil. Eğer halkın görüşünü sorarsanız, Erdoğan Müslüman dünyasındaki en popüler lider. Herhangi bir Arap liderden daha popüler.

Bu yazımızı okuyan 1.001. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir