Suda Uçan Genç Adam: Michael Phelps

Olimpiyat tarihinin en çok altın madalya kazanan sporcusu… 5 yaşında hiperaktiflik tedavisine yardımcı olması amacıyla başladığı yüzme, onu genç yaşta tüm dünyanın alkışladığı bir olimpiyat şampiyonu yaptı. 2008 Pekin Olimpiyatlarında, Mark Spitz’in Münih-1972’de 7 altın madalya alarak kırdığı rekoru kırarak bir olimpiyatta 8 altın madalya kazanan ilk sporcu oldu. Aynı zamanda katıldığı 2 olimpiyatta kazandığı toplam 14 altın madalya ile bir rekorun daha sahibi.  30 Haziran 1985’te Baltimore’da dünyaya gelen Michael Phelps henüz 5 yaşındayken kendisini havuzda buldu..  Olimpiyat tarihinin en çok altın madalya kazanan sporcusu… 5 yaşında hiperaktiflik tedavisine yardımcı olması amacıyla başladığı yüzme, onu genç yaşta tüm dünyanın alkışladığı bir olimpiyat şampiyonu yaptı. 2008 Pekin Olimpiyatlarında, Mark Spitz’in Münih-1972’de 7 altın madalya alarak kırdığı rekoru kırarak bir olimpiyatta 8 altın madalya kazanan ilk sporcu oldu. Aynı zamanda katıldığı 2 olimpiyatta kazandığı toplam 14 altın madalya ile bir rekorun daha sahibi.
30 Haziran 1985’te Baltimore’da dünyaya gelen Michael Phelps henüz 5 yaşındayken kendisini havuzda buldu. İlk deneyimlerinde pek de başarılı olduğu söylenemez. Çünkü bugünün şampiyonu o dönemlerde yüzünü suya sokmaktan korkuyordu. İki sene bu korkusunu yenmeye çalışmakla geçti. 7 yaşında ise yarışlara katılacak duruma gelse de pek parlak dereceler alamadı. Sıkı bir beslenme programı ve çalışma temposunun ardından 15 yaşında ABD Milli Takımı’na çağrıldı Michael. 1932 yılından beri ABD Milli Takımı’na çağrılan en genç yüzücüydü artık o.
2000’de katıldığı Sidney Olimpiyat Oyunlarında 200 metre kelebekte elde ettiği 5’incilik sadece kendi yaş grubunun ABD rekorunu kırmasına yetiyordu. 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’ndan 6 altın ve 2 bronz madalyayla ayrıldı. Bu olimpiyattan sonra en büyük rakibi Ian Thrope yüzmeyi bıraktığını açıkladı ve meydan Michael’a kaldı. Son olarak katıldığı 2008 Pekin Olimpiyatlarında ise hayalleri gerçek oldu ve hedeflediği gibi tüm dallarda 8 altın madalyayı boynuna geçirdi. 

 

8 Yılda Sadece 5 Gün Havuzdan Uzak
Phelps’e göre başarısının sırrı yeteneğinden daha fazla çalışmaktan geçiyor. Öyle ki kendi ifadesine göre 15 yaşından bugüne dek sadece ve sadece 5 gün havuza girmemiş, kalan tüm günlerde minimum iki saatini havuzda geçirmiş bu büyük şampiyon. Böylesine yoğun bir tempoda çalışması nedeniyle çok daha fazla kalori harcaması gerektiğini söyleyen Phelps günde 12,000 kalori alıyor.

 

 Her şey düşünceyle başlar: “Bence aklına koyduğun, emek harcadığın ve zamanını verdiğin takdirde her şey mümkündür. Zihnin her şeyi kontrol eder.”
 Konsantrasyonunu hedeflediğin şey üzerinde yoğunlaştır, bir an bile dikkatini ondan ayırma: “Hedeflediğim başarıya ulaşmak için onun hakkında düşünmekten bir an bile vazgeçmem.”
Hayallerine sınır çizme: “Hayallerine ve rüyalarına sınır çizgisi çekmek, seni başarıya yaklaştırmaz. Hayalleriniz ne kadar büyürse, gerçek yaşamda da başarılarınız da o kadar büyük olur.”
 Başına gelenleri kabul et ve onlardan ders çıkar: “Her geçen gün yeni engeller ve bunun karşılığında yeni duygular bekliyor bizi. Bu durumda benim önem verdiğim, hatalarımdan ne ders çıkardığım ve bunu başarım adına nasıl kullanacağım…”
 Egonun kabarmasına izin verme, kimliğini başarınla tanımlama: “Tüm bu şampiyonluklardan sonra ben yine aynı kişiyim, değişmedim!”

 

Michael’a Avantaj Sağlayan Anatomik Özellikleri
Toronto Sun gazetesine göre kol açıklığı 203 santimetre, boyu ise 1,93 metre. Ortalama bir insanın kol açıklığı boy uzunluğuna yakındır. Michael’in kol uzunluğu ise boyundan 10 cm fazla. Bu ekstra uzunluğun ona özellikle kelebek yüzüşte avantaj sağladığı biliniyor.
Ayak bileği diğer yüzücülere göre 15 derece daha fazla kıvrılıyor, bu da ayaklarına doğal palet özelliği kazandırıyor. Bu esneklik dizleri ve dirsekleri için de söz konusu. Böylece daha güçlü ve uzun kulaçlara sahip oluyor.
Şampiyon Hakkında     Kısa Kısa…
1- Çocuk yaşta hiperaktiflik rahatsızlığının tedavisi için yüzmeye yönlendirildi ve fiziki farklılığının yüzmede ona avantaj sağladığını fark ederek bu konuda kendini geliştirdi.
2- 15 yaşında ABD Milli Takımı’na çağrıldı. 1932 yılından beri bu takıma çağrılan en genç yüzücüydü.
3- Olimpiyat oyunlarında aldığı 14 altın madalya ile olimpiyat tarihinin en çok altın alan sporcusu.
4- Yarışmak için havuza kulağında kulaklıkla geliyor. Bu sırada en sevdiği müzik türü olan rap dinlediği biliniyor.
5- 5 yaşından beri yüzen Phelps’in açık kol uzunluğu, vücut boyu ile orantılı olması gerekirken 10 cm daha uzun. Bu da ona büyük bir genetik avantaj sağlıyor.
6- Vaktinin büyük bir kısmını suyun içinde geçirdiği için eklemlerinin çok yumuşak olması yüzünden karada yürümekte zorlanıyor. Bu yüzden antrenörü tarafından koşması yasaklanmış.

 

Michael Phelps’in         3 Öğün Yedikleri
New York Post’un haberine göre Michael günde 12,000 kalori alıyor. Haftada 30 saat çalıştığı ve çok fazla enerji harcadığı için bu kadar kalori aldığı biliniyor. İşte 3 öğün yedikleri:
Kahvaltı: Peynirli ve yumurtalı 3 sandviç, marul, domates, kızarmış soğan ve mayonez. Ardından 2 fincan kahve, 5 yumurtalı omlet, 3 adet pudra şekerli Fransız tostu ve 3 tane çikolata parçalı pankek.
Öğle yemeği: Garnitürlü makarna, 2 büyük hamburger, mayonezli peynirli sandviç, 1000 kalorilik bir enerji içeceği.
Akşam yemeği: Günün 5 saati ve haftanın 6 gününde uyguladığı bu beslenme sisteminde gerekli karbonhidratı alıyor. Makarna, bir tam pizza ve yanında 1000 kalorilik bir enerji içeceği.

 

Michael Hakkında     Mizahi Söylentiler
4Michael Phelps balığa benzemez, balık Michael Phelps’e benzer.
4Michael suya girdiğinde ıslanmaz, su Michael’lenir.
4″Kimse mükemmel değildir” dediğinizde, Michael Phelps bunu bir hakaret olarak algılar.
4Michael Phelps yağmura tutulmaz ve yağmur onu ıslatmaz, çünkü su ondan korkar.
4Michael Phelps aynaya baktığında hiçbir şey göremez, ikinci bir Michael Phelps yoktur çünkü.
4Michael Phelps terlemez, vücudundan klor damlar.
4Michael Phelps suyu yokuş yukarı akıtmayı başarır.
4Michael Phelps buzda bile yüzer.

 

Michael’ın Unvanları
4Uluslararası organizasyonda 5 dünya rekoru kıran ilk sporcu.
4Aynı gün içinde 2 dünya rekoru kıran ilk yüzücü.
4Uluslararası bir organizasyonda 5 bireysel altın madalya kazanan ilk yüzücü.
4Olimpiyat tarihinde en çok altın madalya (2 olimpiyat oyununda toplam 14) kazanan ilk sporcu.
4Bir olimpiyatta en çok altın madalya (8 adet) kazanan ilk sporcu.

 
Kaynaklar:
http://www.huffingtonpost.com/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Michael_Phelps
http://dailyrunningtips.com/training/
http://www.positivityblog.com/
http://dotconnectorblog.com/
www.eksisozluk.com

Bu yazımızı okuyan 975. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir