PSP 2: Yeni PSP hakkında her şey burada…

Sony’nin yeni oyun canavarı PSP 2 ya da kod adıyla NGP yola çıktı… Peki ama yeni PSP ne kadar iyi?

null

Analog Sticks ve Dokunmatik Panel :

Oyun konsolu denilince akla gelen ilk isimlerden biri, kuşkusuz Sony. İşte o isim, geötiğimiz günlerde duyurduğu yeni PSP’si (PlayStation Portable) ile bir kez daha gündeme gelmeyi başardı. İlk PSP’nin başarısı düşünüldüğünde, PSP 2 ya da açıklanan kod adıyla NGP‘den beklentiler çok büyük oluyor. Peki ama o, bu beklentileri karşılayabilecek mi? Gelin buna birlikte karar verelim…

Yeni PSP’nin performans özellikleri sayesinde PS3’te olup da PSP’de olmayan “Uncharted” gibi bazı oyunlar yeni nesil PSP’ye gelecek. Bu tip oyunları rahat bir şekilde mobilde oynamak için ise Sony’nin iki yeniliği var. İlk olarak ön tarafta PS3 oyun konsolunda olduğu gibi 2 tane analog stick, ikinci olarak da arka tarafından bir touchpad.

TouchPad ve Diğer Yenilikler :

Bu touchpad 5 inç büyüklüğünde ve ön taraftaki OLED ekran(960*544 Pixel) ile aynı boyutlara sahip. Touchpad’e parmağınız ile dokunduğunuzda, öndeki ekrandaki aynı yere dokunmuş oluyorsunuz. Bu şekilde örnek olarak Uncharted oyununda sol analoglarla Drake’i kontrol edebilir, işaret parmağınız ile Drake’in tırmanması gereken bir kayaya tırmanabilirsiniz. Bu yeni kontrol ile şuana kadar ki konsollardaki 4 giriş tuşu kalkabilir.

Bir diğer kontrol opsiyonu ise yerleştirilmiş Gyroskop. Bu şekilde aşağı yukarı gibi kontrolleri PSP’yi hareket ettirerek kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak OLED erkan da tamamen dokunmatik.
Sony ayrıca batarya hakkında bilgiler de verdi. Yeni PSP’nin bataryası Apple ürünleri gibi, kullanıcılar tarafından değiştirilebilir olmayacak. Sony sebep olarak ise arka taraftaki dokunmatik ekranı gösteriyor.

Yeni PSP’nin Quad-Core ARM Cortex A9 işlemcisi sayesinde PS3’deki gibi bir oyun grafik performansı sunması bekleniyor. Yani grafikler, bir önceki PSPye oranla çok daha etkiletici olacak.

3G ile Sosyal Ağ :

İlk PSP’ye koyulan WLAN modülü yanında yeni PSP bir de 3G modem ile birlikte geliyor. GPS sensör ile birlikte lokasyon bazlı servisleri kullanmamız da söz konusu olacak. Örneğin bu şekilde bulunduğunuz yerde o an hangi oyunun oynandığını veya hangi oyunun en ünlü olduğunu görebilirsiniz.

Bunun dışında “Live Area” olarak adlandırılmış hizmet ile arkadaşlarınızı en son hangi aktiviteleri yaptığını görebilir ve onlarla sohbet edebilirsiniz. Ön kamera ile görüntülü konuşma olup olmayacağını ise Sony halen gizli tutuyor. Ayrıca yeni bilgilere göre iki farklı fiyatta PSP görebiliriz. Bunlardan birisinin WLAN+3G, diğerinin ise sadece WLAN olması muhtemel.

UMD’nin Sonu Geliyor :

İndirilen dosyalar dahili hafızada tutulacak, oyun dağıtımı “yeni medya” kullanılarak yerine getirilecek. Hafıza kartları üzerinden yürütülecek bu sistemde Sony henüz belirli bir format vermiyor. Kesin olan ise yeni PSP’de UMD bulunmayacağı.

Bazı demoların yanında Metal Gear Solid IV gibi oyunların PS3’teki gibi akıcı bir şekilde oynanacağını düşünülüyor. Yeni PSP için gelecek oyunlar arasında Killzone, Little Big Planet, Wipeout, Resistance, Call of Duty ve zaten bilinen Uncharted bulunuyor. Bu oyunların yeni PSP için geliştirileceği bildiriliyor.

Kış’tan sonra, fiyat belirsiz
Sony yeni nesil PSP’nin görünümünü “Super Oval Design” olarak adlandırıyor. Tüm söylentilerin aksine yeni PSP kayan kapaklı değil, bilakis şuan ki modeli andırıyor. Şuan olan kontrol düğmelerinin yhttps://www.gencyolcu.com/wp-admin/post-new.phpanında bir adet kontrol çarprazı, iki arka düğme ve arka kamera bulunuyor.

Şu anki adı olan NGP (Next Generation Portable) sadece bir kod isim. Bu kod isminin veya PSP 2 isminin kullanıp kullanılmayacağı henüz belli değil…

Bu yazımızı okuyan 1.016. takipçimizsiniz.

İhsan Hulusi Barstugan

1 Mayıs 1989 Ankara doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Marmara Üniversitesi Ekonometri bölümü mezunu. İstanbul'da Özel bir finans kuruluşunun genel merkezinde Crm ve İş geliştirme uzmanı olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Sinema, tenis, basketbol ve trekking yer almaktadır. Kahve tutkunu ve Galatasaray taraftarıdır, İngilizce bilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir