Karikatür HANZALA

Hulusi kardeşimin bugün telefonda bahsettiği bir kitap üzerine Hanzala’dan haberim oldu ve bu konuda çok cahil olduğumun farkına vardım. Hanzala karakterini bazen dergi veya gazetelerde görmüştüm ama çizerini bir Türk zannetmiştim, çizeri Filistinli Naci El Ali’den de bu sayede haberim oldu. Cihadın sadece silahlarla yapılmadığının iyi bir örneği. Başarının, azmin, çalışmanın ve inanmanın güzel bir örneği. Tek kafama takılan Londra’da şehit edilmesi ve Batı dünyası tarafından ödüllendirilmesi. Naci el Ali’nin Hanzala karükatürleri şimdi “Karikatür Hanzala” adlı bir kitapta toplanıp yayınlandı. Piyasa fiyatı 20 TL olan kitabı Kitap Yurdundan 13 ytl ye alabilir veya altta verdiğim adresten bakabilirsiniz.

Tam 264 karikatürün yer aldığı albüm orijinal baskısıyla aynı ebatta basılırken, karikatürlerdeki konuşma balonlarının Muharrem Tan tarafından Türkçelerinin de çevrilmesi anlaşılırlığı kolaylaştırmış.. 271 sayfalık bu eser İz Yayıncılıkla bizlere ulaşıyor.

Filistin direnişine sanatsal bir katkı olarak Hanzala’nın tanıtım önemli bir katkı saglayacak.

“Hanzala kendini şöyle tanımlar: “Ben Hanzala. Babamın adı: Önemli değil. Annemin adı: Nakba (Filistinliler işgalin ardından Filistin topraklarında İsrail Devleti’nin ilan edildiği 15 Mayıs 1948′i Nakba yani büyük felaket günü olarak tanımlar. S.T.) Kız kardeşimin adı. Fatıma. Ayakkabı numaram: Bilinmiyor. Çünkü ben hep yalın ayakla dolaşırım.”

Naci el Ali filistin davasında meşhur isimlerden. Vatanından koparıldıktan sonra ingiltere’de yaşıyordu. Karikatürleri siyonistleri çok rahatsız ediyordu. Bu sebeple mossad tarafından katledildi. En az sapan taşı kadar tehlikeli çizgiler çizen Naci Ali’yi MOSSAD katletti. Ama başlattığı savaş sürüyor. Çizgi savaşını bir kadın çizer sürdürüyor.

Filistin dramının en kanlı günlerinde dünya Hanzala ile İsrail katliamlarının şiddetini idrak edebiliyordu. Hanzala ünlü bir karikatür sanatçısı ve adı Filistin davası ile özdeşleşmiş olan Devrimci çizer Naci Salim El Ali’nin tiplemesi olan Filistinli bir kız çocuğu idi. Filistinlilerin ‘Devrimin Vicdanı’ olarak nitelendirdiği çizerin bütün çizgilerinde bir sembol olarak Hanzala’yı insanlar hep arka cepheden ve yamalı elbiseleri ile görüyorlardı.

Hanzala’nın etkisi o kadar güçlü idi ki, İsrail, kendisine en az çocukların attıkları sapan taşları kadar büyük zarar veren bu çizgi karakterin çizerini ortadan kaldırmakta görüyordu çareyi. Kendisini bir karikatür sanatçısı olmaktan çok, halkının davasına adamış isim olarak yaşamayı tercih eden Naci El Ali, takvimler 22 Temmuz’u gösterirken, Londra’da bir caddede bedenine saplanan mermilerle yere yığıldı. Yaralı olarak en yakın hastaneye kaldırıldı. Bir ay süreyle hastanede yaralı olarak tedavi gören Naci Ali, bütün müdahalelere rağmen kurtarılamıyor ve 29 Ağustos 1987′de Şehadet şerbetini içiyordu. Ali, 1937′de Tabariye’nin Şecere köyünde dünyaya geldi. Yüz binlerce Filistinli gibi o da 1948 yılında topraklarından sürüldü. Filistin toprakları üzerine İsrail Devleti kurulduğunda, ailesiyle birlikte Lübnan’ın güneyindeki Sayda kenti yakınlarındaki Aynül Hilva Mülteci Kampı’na sığındı ve canını kurtardı. Kampta her Filistinli gibi acılar içinde yaşadı. Ama çaresizliğe kapılmadı, zulme teslim olmadı.

Ölümünden sonra Naci Ali “Kanı ile Filistin’i çizen sanatçı” olarak tanındı. Naci Ali, geride 40 bin eser bıraktı. Her çizgisinin altında sırtı okuyucuya dönmüş küçük bir çocuk vardır. Hep 10 yaşındadır. Çünkü Naci El Ali yurdundan kopartıldığında o yaşta idi. Diken diken olmuş saçlarıyla Hanzala, Filistin dramını haykırır dünyaya.”

Hanzala kitabını buradan gözatabilirsiniz.


Hanzala deyince akla sahabi efendilerimizden biri de geliyor. İşte O sahabe efendimiz hakkında bir bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızı okuyan 2.295. takipçimizsiniz.

e-Kalem

Bilgisayar & Internet, Sinema, Din, Yaşam ve Gündemdeki konular hakkında kendi düşüncelerini yazmaya çalışmaktadır. GençYolcu.com'da ve e-Kalem.com'da yönetici ve editör olarak görev yapmaktadır. Değerli yorumlarınızı sayfaların alt kısmından bizlere ve tüm okuyucularımıza ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.

3 thoughts on “Karikatür HANZALA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir