Kamplar Gençleri Bekliyor

Yoğun bir eğitim-öğretim yılının ardından kamp alanlarında doğayla iç içe bir ortamda üretkenliğinizi, bilgi ve görgünüzü arttırırken dopdolu bir yaz geçirmeye ne dersiniz? T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen gençlik kamplarına başvurular başladı. Bir yaz kampı düşünün; tamamen güvenli bir ortamda akranlarınızla sosyalleşmek, sportif ve kültürel etkinliklere katılarak eğlenceli vakit geçirmek mümkün olsun. Konaklama, yemek ve ulaşım için herhangi bir ücret ödenmesin. Katılımcıların seyahat ve sağlık sigortası yapılmış olsun.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen gençlik kampları ile bu saydıklarımızın hepsi mümkün. Üstelik tek yapmanız gereken kamp dönemleri için genclikkamplari.gsb.gov.tr adresinde yayınlanan başvuru tarihlerini takip edip geç kalmadan online başvuru yapmak. Sonuçları aynı adresten öğrenebiliyorsunuz. Başvuruları size en yakın Gençlik Merkezi’nden de bizzat yapabiliyorsunuz.

Gençlik kamplarına katılmaya hak kazananların kesin kayıt yaptırmak için başvuru belgesini gitmeye hak kazandığı kamp döneminin başlama tarihinden önceki bir hafta içinde gençlik merkezlerine giderek onaylatması gerekiyor. Şehit ve gazi yakını (kardeş veya çocuk) olan gençlerin başvurması hâlinde kampa katılımları doğrudan gerçekleştiriliyor.

Kamp başvurularının değerlendirilmesinde ailenin aylık net geliri, öğrencinin eğitim-öğretim dönemindeki başarısı belirleyici kriterler arasında. Kamplara katılmak amacıyla iki yıl başvurduğu hâlde gitmeye hak kazanamayanlara, yaşadığı şehrin köy ve kırsalında ikamet edenlere, Gençlik Merkezi üyelerine öncelik tanınıyor. Başvuru formunun gençlik merkezine teslim edildiği tarihte gün olarak 18 yaşını doldurmamış kampçıların başvuru formunda velisinin imzasının bulunması ise zorunlu.

Gençlik kampları; 12-15 yaş grupları için “Ücretsiz Deniz Kampları”, 16-22 yaş grupları için “Ücretsiz Doğa Kampları” adı altında düzenleniyor. Yedi gün boyunca doğayla iç içe vakit geçirebileceğiniz Mavi (Deniz) ve Yeşil (Doğa) kamplarına sadece birer kez katılabiliyorsunuz. 12-13 yaş grubu kızlar Mavi (Deniz) kamplarına, 14-22 yaş grubu kızlar Yeşil (Doğa) kamplarına, 12-15 yaş grubu erkekler Mavi (Deniz) kamplarına, 16-22 yaş grubu erkekler Yeşil (Doğa) kamplarına başvuru yapabiliyor.

Yaz kamplarında gençleri neler bekliyor?

Gençlerin sağlıklı gelişimleri için ihtiyaç duydukları her türlü sosyal, kültürel, zihinsel ve bedensel katkıyı sunmak adına düzenlenen kamplar aracılığıyla katılımcılara özgüven kazandırmak, planlı yaşam alışkanlığı edinmelerini desteklemek; etik insani değerler konusunda farkındalıklarını arttırmak için sosyal, kültürel, sportif faaliyetler düzenleniyor; seminerler veriliyor.

Mavi kamplarda; yüzme başta olmak üzere, badminton, yat gezisi, sokak oyunları, sosyal ve kültürel geziler, tiyatro, müzik, voleybol, basketbol, futbol, kitap okuma, halk oyunları, el sanatları gibi faaliyetler düzenleniyor. Yeşil kamplarda ise doğa ile iç içe bir ortamda tırmanma duvarı, kano, dağ bisikleti, oryantiring, okçuluk, at biniciliği, mini golf, paintball, rafting, futbol, voleybol, basketbol, sokak oyunları, sosyal ve kültürel geziler, tiyatro, halk oyunları ve el sanatları faaliyetleri yer alıyor.

Gençlik Kampları’na katılacak gençlere yönelik olarak, alanında uzman eğitmenler tarafından “Değerler Eğitimi”, “Temel Görgü Kuralları”, “Tarih ve Medeniyet”, “Etik ve İnsani Değerler”, “Bağımlılıkla Mücadele”, “Vatan Sevgisi”, “Önemli Şahsiyetlerin Hayatları”, “Dijital Hayat ve Sosyal Medya” konu başlıklarında çeşitli eğitim seminerleri düzenleniyor. Kamplara başvurular 15 Nisan’da başladı.

Bu yazımızı okuyan 2.407. takipçimizsiniz.

Misafir Yazar

Misafir yazar olmak istermisiniz ? Sizleri gencyolcu.com ziyaretçileriyle buluşturmak hedefi ile misafir yazarlık kabul ediyoruz. Kriterler: Yazılar kesinlikle özgün ve size ait olmalıdır. Yazınız gencyolcu.com da yayımladıktan sonra link vererek başka yerde yayımlaya bilirsiniz. Yazınızı bilgi@gencyolcu.com adresimize gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.