İsviçre’de İslam Karşıtı Afiş

İsviçre’de, merkez sağın hazırlattığı İslam karşıtı afiş tepkiye neden oldu. Irkçılık Karşıtı Federal Komisyondan yapılan açıklamada, 2008 yılında Merkezi Demokratik Birlik Partisinden (UDC) bir grup milletvekilinin desteklediği “minare karşıtı” kampanya çerçevesinde hazırlanan afişlerin, İsviçre’de barış içinde yaşayan Müslüman azınlığı karalamayı hedeflediği, toplumu kin ve nefrete teşvik ettiği belirtildi.

Açkılamada, düşünce özgürlüğünün sınırları olduğu, bir azınlığı ayrımcılığa karşı korumak ve İsviçre toplumunu nefrete dayalı gerginliklerden alıkoymak için bu sınırlara saygı gösterilmesi gerektiğinin altı çizildi. Komisyon, Fransızca, Almanca ve İtalyanca hazırlanan afişlerin İsviçre’de yaşayan Müslüman azınlığı “tehdit” oluşturuyormuş gibi göstererek, Müslümanları karaladığını belirtti.

Ülkenin kuzeybatısındaki Basel ve batıdaki Lozan kenti, Irkçılık Karşıtı Federal Komisyonun açıklamasını beklemeden afişi yasaklamış, Luzern, Zürich ve Winterthour kentleri ise komisyonun görüş bildirmesini beklemişti. Minarelerin dini değil siyasi sembol olduğunu iddia eden Merkezi Demokratik Birlik partisinin afişinde, burka giymiş bir kadının arkasında, İsviçre bayrağını delen, füzeye benzetilmiş minareler görülüyor.

Afişle halk, 29 kasımda yapılacak “minare inşaatı” referandumunda yeni minarelerin yapılmasına “hayır” demeye çağrılıyor.Nüfusu 7.5 milyon olan İsviçre’de 310 bin Müslüman yaşıyor.

Bu yazımızı okuyan 771. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.