İsviçre’de İslam Karşıtı Afiş

İsviçre’de, merkez sağın hazırlattığı İslam karşıtı afiş tepkiye neden oldu. Irkçılık Karşıtı Federal Komisyondan yapılan açıklamada, 2008 yılında Merkezi Demokratik Birlik Partisinden (UDC) bir grup milletvekilinin desteklediği “minare karşıtı” kampanya çerçevesinde hazırlanan afişlerin, İsviçre’de barış içinde yaşayan Müslüman azınlığı karalamayı hedeflediği, toplumu kin ve nefrete teşvik ettiği belirtildi.

Açkılamada, düşünce özgürlüğünün sınırları olduğu, bir azınlığı ayrımcılığa karşı korumak ve İsviçre toplumunu nefrete dayalı gerginliklerden alıkoymak için bu sınırlara saygı gösterilmesi gerektiğinin altı çizildi. Komisyon, Fransızca, Almanca ve İtalyanca hazırlanan afişlerin İsviçre’de yaşayan Müslüman azınlığı “tehdit” oluşturuyormuş gibi göstererek, Müslümanları karaladığını belirtti.

Ülkenin kuzeybatısındaki Basel ve batıdaki Lozan kenti, Irkçılık Karşıtı Federal Komisyonun açıklamasını beklemeden afişi yasaklamış, Luzern, Zürich ve Winterthour kentleri ise komisyonun görüş bildirmesini beklemişti. Minarelerin dini değil siyasi sembol olduğunu iddia eden Merkezi Demokratik Birlik partisinin afişinde, burka giymiş bir kadının arkasında, İsviçre bayrağını delen, füzeye benzetilmiş minareler görülüyor.

Afişle halk, 29 kasımda yapılacak “minare inşaatı” referandumunda yeni minarelerin yapılmasına “hayır” demeye çağrılıyor.Nüfusu 7.5 milyon olan İsviçre’de 310 bin Müslüman yaşıyor.

 on Email on Facebook on Google on Instagram on Twitter on Youtube
Blogger, Sosyal Medya Uzmanı at Genç Yolcu
Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir.

Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.
Okunma: 65

Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir. Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir