Hacılar için ‘HacKart’

Hacılara Türk Telekom’dan ucuz konuşma müjdesi geldi. Hac ibadetini yaparken ailelerinden uzak kalan hacılar ‘HacKart’ ile yüzde 25 indirimli konuşacak. Hasret gidermek isteyen hacılar 100 lira yerine 75 lira harcayacak. Diyanet İşleri ile Türk Telekom arasında yapılan anlaşmayla 100 bin adet kontörlü cep telefonu ‘HacKart’ üretildi. Hac adayları 20 lira karşılığında il müftülüklerinden ve Türk Telekom bayilerinden kartları alabilecek. ‘HacKart’ın önemli bir avantajı da kutsal topraklardayken aranan hacıların kontörleri eksilmeyecek.

Hacılara ekonomik külfet getiren pahalı konuşma derdi sona eriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın isteği üzerine Türk Telekom, Suudi Arabistan’ın cep telefonu operatörü Al Jawal ile ortak bir kart hazırladı. ‘HacKart’ı Türk Hacılar cep telefonlarına takarak ucuza konuşacak. Daha önce olduğu gibi aileleriyle hasret giderirken kısa konuşmaktan kurtulacak. Türkiye’den aranan hacıların kontörleri eksilmeyecek.

Hackart ile ilgili CİHAN’a bilgi veren Türk Telekom yetkilileri, şu an itibari ile satışa hazır 50 bin HacKart bulunduğu bilgisini verdi. Bu hafta sonuna kadar rakamın 100 bine ulaşacağına dikkat çeken üst düzey bir yetkili, “Bunların 70 bin adedi Diyanet İşleri Başkanlığı’nca satılacak. Diyanet’in belirlediği illere önümüzdeki hafta HacKartları göndermeyi planlıyoruz. Ancak, Türk Telekom şu anda satış yapabilecek durumda.” diye konuştu. Kartların yetmemesi durumunda 2- 3 haftada yeni HacKartlar çıkarılabileceğini söyleyen yetkili, kartların hacılara 20 lira karşılığında satılacağını ifade etti.

HAC KARTLAR SEMBOLİK ÜCRET KARŞILIĞI İL MÜFTÜLÜKLERİNDEN ALINABİLECEK

Hacıların, aileleri ile görüşmek için kutsal topraklardan kart alarak numaralarını ailelerine ulaştırdığını anımsatan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman, “Ancak bu zor oluyordu. Şimdi, isteyen hacı adayları kutsal topraklara hareket etmeden önce bu kartları il müftülüklerinden, sembolik bir ücret karşılığında alabilecek. Bu kartlar sayesinde akraba ve yakınları, hacı adayları yola çıkmadan önce, onların hangi numarayı kullandıklarını bilecek.” dedi.

Karaman, bu kartların Suudi Arabistan’daki telefon sistemine tabi olan cep telefonu kartları olacağını hatırlatarak, “Türkiye’deki bir telefonu, Suudi Arabistan’da aradığınız zaman iki taraflı yazar. Daha pahalıya mal olur. Suudi Arabistan’da kullanılan telefon sistemine tabi bir kart aldığınız zaman, buradan direkt karşı tarafı aradığınızda daha rahat ulaşıyorsunuz ve bir de tek taraflı ücret söz konusu.” diye konuştu.

HACKART İLE NASIL UCUZ KONUŞULUR?

– HacKart ile Suudi Arabistan’dan ev ve iş telefonunu aramak için 0090 şehir kodu ve telefon numarası çevrilecek. Örneğin: 0090 123 45 67

– Ev ve iş yerini ararken yüzde 25 indirimli konuşmak için *188*90 tuşlanıp il kodu girilip ev ya da iş numarası girilecek. *1# tuşlanıp arama yapılacak. Örneğin: *188*90 212 123 45 67 *1#

– Suudi Arabistan’dan cep telefonunu aramak için yine 0090 kullanıp cep telefonu kodu ve numarası çevrilecek. Örneğin: 0090 505 123 45 67

– Türkiye’den HacKart’ı aramak için 00966 operatör kodu ve telefon numarası çevrilecek. Örneğin: 0966 559 99 28 40

– HacKart ile başka bir HacKart kullanıcısını aramak için 0 ve telefon numarası çevrilecek. Örneğin: 0 559 99 28 40

– Suudi Arabistan’ın cep telefonu operatörü Al Jawal’ın Mekke ya da Medine’deki bayilerinden kontör alabilecekler. Önce *155* tuşlanıp kontör kartındaki numara girilecek. # tuşuna basılıp arama tuşu yapıldığında kontör yüklenebilecek.

– Kalan kontörü öğrenmek için *166# tuşlamak yeterli. (CİHAN)

Bu yazımızı okuyan 1.034. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir