İşgalci-İsrail, Suriye topraklarında petrol arıyor

Golan Tepeleri Suriye’nin güneybatı, İsrail’in kuzeydoğu ucundaki tepelik bölge. Golan Platosu olarak da bilinen bölge ayrıca, Lübnan, Ürdün ve Suriye ile komşudur. Zengin su ve petrol kaynakları ile tanınır. Uluslar arası hukuka göre Golan tepeleri suriye topraklarıdır.  İsrail, uluslararası hukuka aykırı olmasına rağmen işgali altında bulunan Golan Tepeleri’nde petrol aramaya devam ediyor. Geçtiğimiz sene Amerika’nın Genie Enerji isimli firmasının İsrail kolu olan Afek firması, Golan’da keşif kazılarında bulundu.  Afek firması Suriye’nin Golan bölgesinde İsrail’in enerji ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar petrol rezervi olduğunu belirtiyor. Firma 2015 yılının Eylül ayında yaptığı açıklamada, yaptıkları kazılar sonucunda ilk petrol rezervini bulduklarını açıkladı. 2016 Şubat ayında ise Afek firması Golan’da İsrailli yetkililerce yeni keşif kazılarının yapılacağını bildirdi.

İsrail’in bu faaliyetlerine karşılık Filistinli Adalet grubu ve Golan Tepeleri’ndeki Arap İnsan Hakları Merkezi El Mirsad, İsrail’in Altyapı Bakanı Yuval Steinitz’e bir yazı yazarak, kazı izinlerini geri çekmesi çağrısında bulundu. Grup temsilcileri Suhad Bişhara ve Karama Ebu Salih, Bakan Steinitz’e uluslararası hukukun Golan’ın kaynaklarını kontrol etme ve onlardan faydalanma hakkının Golan halkında saklı bulunduğunu ifade etti.

Bu yazımızı okuyan 910. takipçimizsiniz.

Hüseyin Selimli

1984 Sivas,Gürün doğumlu.Eğitim hayatını Hatay da tamamladı. Hatay Mustafa Kemal üniversitesi Endüstriyel Elektronik bölümü mezunu.Demir Çelik, Enerji ve Maden sektöründe faaliyet gösteriyor. Evli ve 2 çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.