İstanbul Esenler’de Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi paneli düzenlendi

İstanbul Esenler Belediyesi ve Vakfımız işbirliği ile İstanbul’da “Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Paneli” düzenlendi. 20 Şubat Pazartesi akşamı Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen Panel programında, yaşadıkları döneme damga vuran, bıraktıkları eserler ve yetiştirdikleri talebeleri ile günümüze ışık tutan Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ve Osman Hulusi Efendi’nin örnek hayatları dinleyicilere anlatıldı.

Sunuculuğunu Fikret Bayraktar ‘ın yaptığı program Hafız Ahmet Dinç tarafından okunan Kur’an-ı Kerîm tilâveti ile başladı. Ardından Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu tarafından selamlama konuşması yapıldı. Başkan M. Tevfik Göksu konuşmasında:

“İnsanlığın imarı ancak gönüllerin imarı ile mümkündür. Gönüllerin imarı ise gönül sultanlarının varlığı ile mümkündür. Biz eğer bu gönül sultanlarını gelmişiyle ve geçmişiyle neslimize tanıtabilir bu toprakların çocuklarına aktarabilirsek bu şehrin geleceği açısından en hayırlı işi yapmış oluruz. Hele ki 15 Temmuz’da yaşadığımız hain darbe girişimini işgal hareketini gözümüzün önüne getirdiğimizde bu kaynaktan sağlam su içenlerin bu toplumla buluşmasının gerektiğini bir kez daha anladık. Bu sebeple Esenler Belediyesi olarak bu topraklarda yeryüzünü imar eden gönül sultanlarını tanıtmaya devam edeceğiz” dedi.

Somuncu Baba İlahi Grubu tarafından Somuncu Baba ve Hulusi Efendi’ye ait ilahilerin seslendirildiği programın panel bölümünde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Necdet Tosun ve Araştırmacı Tarihçi Yazar Rasul Kesenceli tarafından bu iki Allah dostunun hayatı ve günümüze etkileri konulu tebliğler sunuldu.

CEMİL ŞAHİN’İN FOTOĞRAF SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Panel programının sonunda Vakfımız tarafından Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu ve katılımcılara plaket takdimi yapıldı. Program sonunda ise Hattat Muhammet Mağ ve ekibi tarafından hazırlanan Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî’den Hüsn-i Hat sergisi ile fotoğraf sanatçısı Cemil Şahin’in çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi ziyarete açıldı.

Fatih Akbaş

1987 Malatya Darende Doğumlu, İlk, Orta ve Lise eğitimini Darende'de tamamladı. İnönü Üniversitesi Muhasebe Vergi Uygulamaları ve İşletme bölümü mezunu. Darende'nin meşhur Kenger Sakızını araştırıp, tanıtımında büyük destekleri oldu. Hobileri arasında fotoğraf, sosyal medya, Seyehat, yüzme, masa tenisi ve güreş vardır. İngilizce ve Arapça bilmekte, Beşiktaş taraftarı, Evli ve 2 çocuk babası.

4 thoughts on “İstanbul Esenler’de Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi paneli düzenlendi

 • 21 Şubat 2017 tarihinde, saat 18:32
  Permalink

  Fatih kalemine ve yüreğine sağlık. Bu organizasyonda emeği geçen tüm gönül dostlarına teşekkür ederim. Ayrıca genç yolcu ve ekibine teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim. İyiki varsın Genç Yolcu..

 • 22 Şubat 2017 tarihinde, saat 14:24
  Permalink

  Mehmet Hakkı Erdemir Bey, bizler ilginiz için siz değerli ziyaretçilerimize ve yazarımız Fatih Akbaş Bey’e teşekkür ederiz.

 • 25 Şubat 2017 tarihinde, saat 21:00
  Permalink

  Mehmet bey, güzel yorum ve düşüncelerinizden dolayı Teşekkür ederiz ?

 • 25 Şubat 2017 tarihinde, saat 21:01
  Permalink

  e-Kalem Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir