Camilerin üzerine nur yağacak

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın düzenlediği mahya tasarım yarışması geçtiğimiz hafta sonuçlandı. 90 farklı tasarımın katıldığı yarışmaya mimar ve tasarımcılar yoğun ilgi gösterdi. Mahyayı çağdaş dünyanın bir “tasarım nesnesi” haline getirmek amacıyla yapılan yarışmanın birincisi mimar Hakan Karaman.

Karaman’ın camilerin üzerine nur yağıyormuş görüntüsü veren üç boyutlu mahya tasarımı üfleme cam toplardan oluşuyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmeni Ömer Faruk Şerifoğlu, geleneksel mahyayı modern bir tasarım unsuru haline getirmekten mutluluk duyduklarını belirtiyor. Şerifoğlu, jürinin yarışmanın birincisi olan tasarımın uygulamasını görmek istediğini söylüyor. Ödül alan 5 tasarım ve sergilenmeye layık görülen 14 eser kasım ayında açılacak bir sergiyle İstanbullulara gösterilecek. Yarışmanın jürisinde Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. İsmail Kara, Yeşim Demir, Zeynep Fadıllıoğlu, Komet, Nevzat Sayın, Ömer Faruk Şerifoğlu ve mahya ustası Kahraman Yıldız vardı.

Cemaat arttıkça mahyanın da ışıkları çoğalıyor

Hakan Karaman’ın üç boyutlu mahyası interaktif bir ışık sistemi. Minareler arasına yerleştirilen dökme cam lambalar, cami girişine yerleştirilen fotosel sistemine bağlı. Böylece içeriye her giren kişi mahyadaki bir lambanın yanmasına sebep oluyor. Karaman, “Akşamları teravih namazı için cemaat camiye toplanmaya başlayınca mahyadaki ışık hareketleniyor. Giren her bir kişiyle, camiye nur yağıyormuş izlenimi veren bir hareketlenme bu.” diyor. Sistem geliştirilmeye müsait. Örneğin cami içindeki insanların hareketlerine göre ışıkların derecesi de artabilir. Cami içine konulacak algılama sistemleriyle cemaat secdeye gittikçe mahyanın ışıkları daha da parlak yanabilir.

Karaman, Atlas pasajında gezerken bir broşürde gördüğü yarışma ilanıyla bu tasarımı yapmaya başlamış. Klasik mahyalardan farklı olarak camiye giden insanların da katkısının olacağı bir mahya hayal etmiş ve hayalinin neticesi olan tasarımı jüriyi de heyecanlandırmış. Jüri üyeleri tasarımın uygulamasını heyecanla beklediklerini söylüyor. Hakan Karaman, Bursa Sebze Hali’nin mimarlarından. Mimarlık onun ideal mesleğiymiş. 16 yaşından beri çiziyor. Aslen Kuşadalı. Ama İstanbul’da yaşıyor.

Mahya yarışmasının sonuçları

Hakan Karaman (1978), mimar
Canan Dağdelen (1960), sanatçı
Burak Gür (1986), mimar
Seyfettin Kalaycıgil (1986), mimar
Selin Şentürk (1985), mimar

ZAMAN

Bu yazımızı okuyan 1.211. takipçimizsiniz.

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir