Genç Yolcu YouTube Kanalımızda İlk Videomuz Yayınlandı

Genç Yolcu Ekibi ilk Youtube videosunu yayınladı. İlk videosunda Bursa’nın fethinin anlatıldığı Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesine yer verdi.

Bursa’da yer alan Şehir Müzesi, Karagöz Müzesi, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Türk ve İslam Sanatları Müzesi ve Atatürk Müzesi gibi meşhur olan tarih ve kültür aktarıcısı müzelere bir yenisi daha eklendi; 1326 Bursa Fetih Müzesi. Dünya’nın en büyük panoramik müzesi olan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi açıldı.

Bursa’nın Fethinin üç boyutlu olarak anlatıldığı Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, dünyanın en büyük tam panoramik müzesi olarak kısa sürede ilgi odağı olmayı başardı. Tanıtım ziyaretlerinin sürdüğü 4 aylık süre içerisinde yurtiçinden ve yurtdışından 200.000 kişinin ziyaret ettiği müzeyi bizde sizler için gezdik.

Bursa’nın beylikten devlete uzanan yolculuğunun anlatıldığı bu müze bünyesinde; sergi salonları, kütüphane, panoramik müze ve kafeterya bulunduruyor. Yani burası sadece bir müze olmayıp aynı zamanda bir kültür merkezi olarak hizmet veriyor. 42 metre açıklığındaki dev kubbe görenleri büyülerken ekolojik ve mimari yapısı da müzeye farklı bir boyut katıyor.

Ziyaretçi yoğunluğunun çok fazla olmasından dolayı Panorama kısmı turlar halinde rehber eşliğinde geziliyor. Panorama bölümüne çıkmadan önce zemin katta bulunan ve Bursa’nın tarihine ışık tutan 16 tabloyu inceleyebilirsiniz. Çok güzel ayrıntılara yer verilen bu tablolar sizi adeta o günlere geri götürüyor.

Ve evet, Panorama bölümüne çıkmanın vakti geldi…

Daha çıkarken heyecanlanmaya başladığınız bu bölüme çıkış neredeyse 30 kişilik gruplar halinde oluyor. Çok enteresan ayrıntıların resmedildiği ve muhteşem bir işçiliğin olduğu bu kısım sizi adeta 1326 yılına, Bursa’nın fethedildiği güne geri götürüyor.

Burada Bursa’nın Osmanlılar tarafından Bizanslılardan teslim alınışını görüyoruz. Diğer panorama müzelerinde genel olarak savaş hali anlatılırken bu müzede bir barış havasının hakim olduğu ilk dikkat çeken ayrıntılardan birisi. Örneğin şehri terk eden Bizanslılara şehrin çıkışında yemek ikram eden Osmanlıların resmedilmesi güzel bir ayrıntı olarak gözümüze takılıyor.

Bu arada Bizans halkının %40’ının da şehirde kalmayı seçtiğini de vurgulamadan geçmeyelim. Genel olarak baktığımızda burası Osmanlı’nın barış ve hoşgörüsünün yoğun bir şekilde işlenildiği bir müze.

Yine aynı bölümde Osmanlı’nın sosyal yaşamından da izler görmek mümkün. Çocukların oyunları, kadınların günlük hayatı, ticari hayat ve günlük yaşam hakkında çok fazla fikir edinebileceğimiz olayların resmedildiğini görüyoruz.

Müze gezimiz sırasında Müze koordinatörü Emek Yılmaz’dan edindiğimiz bilgiler ise şu şekilde:

  • Pazartesi günleri tatil olduğu için ziyarete kapalı.
  • Müze ziyaretleri ücretsiz olarak devam ediyor.
  • Müzenin şu ana kadarki ziyaretçi sayısı 200.000
  • Enerji Verimliliği ilkesine göre Yeşil Bina formunda inşa edildi.

Evet müze turumuzun sonuna gelirken genel bir değerlendirme yapalım. Genel olarak bakacak olursak beklentimizin çok üzerinde bir müzeydi. Mimari ve sanatsal açıdan son derece doyurucu olması, çok ufak ayrıntılarla bizi o günlere götürmesi, bir fethin anlatılmasıyla beraber barış mesajının verilmesi gibi güzellikleri içinde bulunduran bir müzeydi Panorama 1326. Bursa’ya geldiğinizde mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Bursa’nın tarihine ışık tutan bu eseri şehrimize ve ülkemize kazandıran Osmangazi Belediyesi’ne ve gezimiz sırasında bize yardımcı olan Müze Koordinatörü Emek Yılmaz’a çok teşekkür ederiz.

Bizimle kalın, Birlikte Keşfedelim

Videomuzu Youtube Linki:


Genç Yolcu Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir?

Bu yazımızı okuyan 11.361. takipçimizsiniz.

Hamit ihtiyar

1996 Bursa İnegöl doğumluyum. Lise eğitimimi Özel Birgül Lisesinde tamamladım. Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Seyahat etmeyi seviyorum. Şimdiye kadar 12 ülkede bulundum ve bu sayıyı arttırmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.