Antarktika’da Tüpsüz Dalış Yapan İlk Türk “Şahika Ercümen”

Milli sporcu Şahika Ercümen‘den  Antarktika‘da tarihi dalış gerçekleştirdi. Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında gittiği “Beyaz Kıta” da ilk dalışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi (PolReC) koordinesinde gerçekleştirilen 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında Türk ekibinin kıtadaki çalışmaları başladı.

Dalış sporunda Türkiye’de ilklere imza atan Ercümen, dondurucu sularda Türk bayrağını dalgalandırarak Antarktika’da tüpsüz dalan ilk Türk kadın sporcu oldu.

Türk bilim insanlarıyla kıtaya giden milli sporcu Ercümen de ekibin ilk durağı olan Antarktika’nın King George Adası‘nda ilk dalışını gerçekleştirdi. Yeni Zelandalı dalış eğitmeni Jonathan Francis Sunnex’in dalışına eşlik etti.

Ercümen, bu gurur verici dalış ile ilgili olarak, ‘’Antarktika’dayız, bunu bilerek daldık ama gerçekten insan şartlarını zorlayan bir soğukluk var. Burada dalış yapmak bizim için de bir ilk. Sembolik de olsa bilim çalışmasının bir parçası olarak Antarktika’da bayrağımızı dalgalandırmak soğuğu ve acıyı unutturuyor, öyle müthiş bir gurur var içimizde.’’ şeklinde konuştu.

Hava durumunun el vermesi halinde birkaç dalış daha gerçekleştirmek istediğini belirtti. Türk araştırma ekibine yardım etmek için elinden geleni yapacağını dile getirdi.

Milli sporcu ‘’Özellikle Cumhurbaşkanlığımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza ve Sayın Bakanımız Mustafa Varank‘a teşekkür ederim. Böyle önemli bir olayın bir parçası olmama vesile oldukları ve ülkemizi temsil etme fırsatı verdikleri için çok minnetlerimi sunarım.’’ dedi.

Ercümen, aynı zamanda iklim araştırmaları, jeofizik, biyoloji, deniz bilimleri ve diğer birçok bilim dalları için ‘doğal laboratuvar‘ özelliği taşıyan kıtada, Türk bilim insanlarının çalışmalarına da katkı sundu.

Sefer kapsamında kaldıkları araştırma gemisinden zodyak botlarla açılan Ercümen’e 6 kişilik ekip eşlik etti. Ercümen, Antarktika’nın soğuk sularında 1 saat kaldı. Ercümen, su sıcaklığının sıfır derece olduğu bölgede, soğuğa karşı özel bir koruyucusu olmayan elbiseyle 2 dakika süren bir serbest dalış yaptı.

Milli sporcu, dalışı sonrası 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan bilim insanlarının projeleri için denizden sedimantasyon örneği aldı. Kıtada serbest dalış yapan ilk Türk kadını olmanın, hayatının en gurur verici olaylarından biri olduğunu belirtti.

Kaynak: Hürriyet

_Rafet Emre Yaylacı_ on Google_Rafet Emre Yaylacı_ on Instagram_Rafet Emre Yaylacı_ on Pinterest_Rafet Emre Yaylacı_ on Twitter
_Rafet Emre Yaylacı_
Blogger at Genç Yolcu
1991 Konya doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Konya'da tamamladı. Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Çevre Mühendisliğinde tamamladı. Hobileri seyahat, spor, tiyatro ve Türk tarihidir. Beşiktaş taraftarıdır.
Okunma: 1.264

_Rafet Emre Yaylacı_

1991 Konya doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Konya'da tamamladı. Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Çevre Mühendisliğinde tamamladı. Hobileri seyahat, spor, tiyatro ve Türk tarihidir. Beşiktaş taraftarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir