Bosna’da Türk-Boşnak Etkinliği günleri

Bosna Hersek’in orta kesimlerindeki Doboy Yug (Güney Doboy) şehrinde, “Türk-Boşnak Müzik ve Halk Oyunları Etkinliği” düzenlendi. Bosna Hersek’te faaliyet gösteren Dostluk Köprüleri Derneği ile Doboy Yug Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği etkinliğe, Doboy Yug Belediye Başkanı Yasminka Begiç, Dostluk Köprüleri Derneği Başkanı Yasmin İmamoviç, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Din Müşaviri Hasan Atlı, Bosna Hersek’te görev yapan Türk Temsil Heyeti Bakanlığı yetkilileri, Doboy Yug Belediyesi’nin kardeş belediyesi olan Ankara’nın Sincan Belediyesi’nden Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Barın ve Belediye Meclisi Başkanvekili Faruk Çetinkaya ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinliği düzenleyen Dostluk Köprüleri Derneği Başkanı Yasmin İmamoviç, Türkiye ve Bosna Hersek arasında dostluk köprüleri oluşturmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, bu kapsamda iki ülkede yaşayan halkın birbirini daha iyi tanıması için kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Belediye Başkanı Yasminka Bigeç ise Doboy Yug’un savaş zamanında Sırp işgaline uğrayan ve bugün de Bosna Sırp Cumhuriyeti sınırlarında kalan Doboy kentinden kaçanların bir araya gelmesiyle savaş sonrası oluşan yeni bir belediye olduğunu belirterek, Türiye’deki kardeş belediyeleri olan Sincan’ın tecrübelerinden yararlanmak istediklerini kaydetti.

Etkinlik kapsamında, Bosna Hersekli folklor ekipleri, Türkiye ve Bosna Hersek yörelerine ait halk oyunları sergiledi, halk müziği şarkıları (sevdalinka) ve Türkçe şarkılar seslendirdi. Ayrıca, Türk askerinin Bosna Hersek’e gelişinin 20. yıl dönümü dolayısıyla AA’nın “Türk Temsil Heyeti’nin Bosna Hersek’te 20. Yılı” temasıyla daha önce Saraybosna ve Zenitsa kentinde düzenlediği sergide yer alan fotoğraflar, etkinliğe katılan halkın beğenisine sunuldu.

Etkinliğin sonunda ise Sincan Belediye Başkan Yardımcısı Barın ve Belediye Meclisi Başkanvekili Çetinkaya, Doboy Yuglu üç öğrenciye 9 aylık eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla burs verdi.

gencyolcular on Emailgencyolcular on Facebookgencyolcular on Googlegencyolcular on Instagramgencyolcular on Twittergencyolcular on Youtube
gencyolcular
Blogger, Sosyal Medya Uzmanı at Genç Yolcu
Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com
Okunma: 162

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir