Booth: 3,5 dakikada Müslüman oldum

Katolikken Müslüman olan ve başörtüsü takmaya başlayan İngiltere eski Başbakanı Tony Blair’in baldızı Lauren Booth ‘İslam’ı seçmedim. İslam beni içine almaya karar verdi” dedi, kendisini en çok neyin etkilediğini açıkladı.
Lauren Booth İran’da gittiği bir kutsal mekanda Müslüman olmaya karar verdiğini belirterek, “Hemen orada 3,5 dakika süren törenle İslamiyet’e geçtim. Kelime-i Şehadet getirdim. İçim huzur doldu. Ben İslam’ı seçmedim. İslam beni içine almaya karar verdi” dedi.

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair’in eşi Cherie Blair’in Müslümanlığı seçen kız kardeşi Lauren Booth, Katoliklikten İslam’a geçiş sürecini ve türban yasağı gibi tartışmalı konulardaki görüşlerini anlattı.

Londra’daki evinde Milliyet muhabirini misafir eden Lauren Booth, Müslümanlıkla ilk sıcak ilişkisini 2005’te gazeteci olarak Filistin’e gittiğinde kurduğunu anlattı. Filistin’e girerken daha havaalanındaki kontrol noktasında büyük bir değişimin eşiğinde olduğunu hissettiğini belirten Booth, bütün o şiddetin, yoksulluğun, imkânsızlıkların ortasında insanların inançları sayesinde nasıl barışçıl duygular içinde yaşayabildiklerini hayretle gördüğünü söyledi.

Filistin’de yaşanan kargaşaya rağmen tanık olduğu bu  sükunet dolu havadan çok etkilendiğini belirten Booth, daha sonra İran’a gidişinin sürecin başlangıcı olduğunu anlattı. İran’da gittiği bir kutsal mekanda bir anda Müslüman olmaya karar verdiğini belirten Booth, kelime-i şahadet getirdiğini ve içini büyük bir huzurun doldurduğunu söyledi. Booth, “Ben İslam’ı seçmedim, İslam beni içine almaya karar verdi” dedi.

Kendisi de İran’a giderken Müslüman olacağını bilmediği için, bu kararından ablası Cherie Blair’i önceden haberdar edemediğini de belirten Booth, Blair ailesinden kararına bir tepki gelmediğini söyledi ve “Gelse de aldırmazdım zaten” diye konuştu.

Booth, iki kızını Müslüman olarak mı yetiştireceği sorusunu da, “Ben onları dinlerini seçmeleri konusunda serbest bırakacağım. Ama onlar başımı örtmemden memnun oldular. Çocuklar muhafazakâr ailelerin içinde olmaktan mutlu oluyorlar” diye cevapladı.

Türkiye’ye gelmek istediğini, Türkiye’yi görmeyi çok istediğini belirten Booth, “En kısa zamanda geleceğim” dedi.

Örtünme yasağı kadına saygısızlık

Fransa gibi çeşitli örtüleri yasaklayan ülkelerde, kadının örtünmesiyle özgürlüğünden uzaklaştığının düşünüldüğünü, oysa bu düşüncenin yanlış olduğunu söyleyen Booth,  bu konuda Türkiye’de de bazı sorunlar yaşandığını bildiğini ifade etti. Booth,  “Bu yasaklar, kadının kararına saygısızlık. Bir kadın hem türbanlı olur, hem de her işi yapar. Bunun aksini düşünmek kadının aklını küçümsemektir” diye konuştu.

Milliyet

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir