“Yolumuz Filistin, Yükümüz İnsani Yardım”

Gazze için tek yürek - İnsani Yardım Vakfı (İHH) öncülüğünde başlatılan “Yolumuz Filistin, yükümüz insani yardım” kampanyası ile siyonist abluka altındaki Gazzelilere insani yardım malzemeleri götürülecek. Dünyanın dört bir yanından hareket edecek 15 gemi ile bütün insanlığın Filistinlilerin yanında olduğu ilan edilecek.

İHH İnsani Yardım Vakfı ve çok sayıda Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşu, İsrail’in Filistin’e uyguladığı ambargoyu protesto için gemi konvoyu oluşturuyor. Dünyanın dört bir yanından hareket edecek ve Kıbrıs’ta buluşacak gemiler buradan da Filistin’e doğru hareket edecek. Yaklaşık 15 gemiden oluşan insani yardım konvoyunun amacı dünya kamuoyunun dikkatini Gazze’ye çekmek ve beraberlerindeki insani yardım malzemelerini Filistinlilere ulaştırmak.

İHH Merkezindeki basın toplantısına İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan, Free Gazze hareketi üyesi Huveyde Arraf ve İsrail saldırılarında yaralanan Filistinliler katıldı. Gazze’ye gitmek için oluştrulan araç konvoyunun başarısına değinen Bülent Yıldırım, “İnanıyorum ki insanlığa yapılan zulüm karşısında herkesin nasıl birleştiğine, dünya tarihinde en önemli örneklerinden bir tanesi olmuştur” dedi.

Aralık ayında, Gazze’ye uygulanan İsrail ambargosunu kırmak için karayoluyla insani yardım konvoyu düzenleyerek başarılı olan İHH, bu kez de Mayıs ayında gemilerle Gazze’ye sefer düzenliyor. Yaklaşık 10 gemiyle Gazze’ye gidecek olan gemiler, ambargo altında yaşam mücadelesi veren Gazze halkına insani yardım ulaştırmayı hedefliyor. Dün konuyla ilgili İHH Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Organizasyona katılacak uluslararası insan hakları örgütleri temsilcileri ile Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan, AGD İstanbul İl Başkanı M. Kerem Öncel, Mazlum-Der İstanbul İl Başkanı Cihat Gökdemir ve çok sayıda aktivist, İHH’nın Fatih’te bulunan merkez binasında bir araya gelerek ortak basın açıklaması düzenledi. Basın toplantısına, İngiltere, Yunanistan ve Malezya gibi ülkelerden insan hakları örgütleri de katıldı.

Katılımlar çığ gibi büyüyor

Basın toplantısında konuşan İHH İnsani yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, gemi filosu için dünyanın dört bir yanında çalışmalarının devam ettiğini söylerken, katılımların her geçen gün arttığını belirtti. Gazze’ye uygulanan ambargoyu delmek için organize edilen gemi filosuna dünyanın her yerinden katılımın olduğunu da sözlerine ekleyen Yıldırım, “Yapılan çalışma bir dünya hareketidir” dedi. İHH’nın gemi filosu için 1080 kişilik yolcu gemisi ve 3500 tonluk kuru yük gemisi aldığını belirten Yıldırım, ‘Şu an için 10 ila 15 arası gemi olacak gibi duruyor ancak istersek bu sayıyı çoğaltabiliriz. Mayıs’ın 15’inde bütün gemiler Kıbrıs’ta bir araya gelerek filo halinde Gazze’ye gideceğiz. İsrail’in bu filoya izin vermekten başka çaresi yok’ şeklinde konuştu.

İsrail’in bombaladığı yerlerde evsiz kalan binlerce aile

İHH, Özgür Gazze Hareketi, Yunanistan Gazze’ye Gemi Kuruluşu, Gazze Ambargosunu Kırma İçin Avrupa Kampanyası gibi kuruluşlar da organizasyon komitesinde bulunuyor. Mayıs ayı içinde bini aşkın kişiyle Gazze’ye girecek olan gemilerde insani temel ihtiyaç maddelerinin yanı sıra inşaat malzemeleri de bulunacak. Zira İsrail bombardımanlarıyla harabeye dönen Gazze’de binlerce aile hala evsiz! Özgür Gazze Hareketi sözcüsü Huwaida Araf böyle bir organizasyona dahil olmaktan büyük gurur duyduklarını belirterek şunları söyledi: ‘Gazze’de şu an da bir insanlık dramı yaşanıyor ve ülke yönetimleri buna sessiz kalıyor. Bizler şu an da hükümetlerimizin yapması gereken şeyleri yapıyoruz. Şunu biliyoruz ki insan hakları için mücadele eden insanlık gücü, silah gücünden daha güçlüdür. Biz daha önce Gazze’ye yardım ulaştırmayı başardık ve bizleri kahraman gibi karşıladılar. Ama şu bir gerçek ki asıl kahraman, direnen Gazze halkıdır. Onlara daha güçlü bir şekilde döneceğimize söz vermiştik ve şimdi bu organizasyonla bu sözümüzü yerine getireceğiz.’

Yunanistan’ın sessizliğinden utanç duyuyoruz

Yunanistan’da faaliyet gösteren Gazze’ye Gemi Kuruluşu temsilcisi Vangelios Pissias da ülkelerin Gazze için sessiz kalmasından ötürü utanç duyduklarını ifade etti. Filistin meselesinin birleştirici bir konu olduğunu söyleyen Pissias Gazze’deki direnişten ders çıkartılması gerektiğini söyledi. Ülkeler arasında yaşanan farklı problemlerin eskide kalması gerektiğini de dile getiren Pissias, İsrail’in saldırgan tutumu karşında Akdeniz ülkelerinin birlik olması gerektiğini ifade etti. Gazze Ambargosunu Kırmak İçin Avrupa Kampanyası adına toplantıya katılan Mazen Kehil ise uygulanan ambargo yüzünden 700 kişinin hayatını kaybettiğini söylerken bütün dünya ülkelerinin Gazze’ye destek olması gerektiğini dile getirdi. Gemilerle silah taşınmadığını sadece insani yardım malzemesi götürüldüğünü belirten Kehil uluslararası camianın bu filo için harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Endonezyalı Nur Fıtri ise Endonezya halkının Gazeli kardeşlerinin yanında olduğunu göstermek için bu organizasyona katıldıklarını söylerken Gazze’de bir hastane kurmak istediklerini söylediler.

e-Kalem

Bilgisayar & Internet, Sinema, Din, Yaşam ve Gündemdeki konular hakkında kendi düşüncelerini yazmaya çalışmaktadır. GençYolcu.com'da ve e-Kalem.com'da yönetici ve editör olarak görev yapmaktadır. Değerli yorumlarınızı sayfaların alt kısmından bizlere ve tüm okuyucularımıza ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir