BiP: WhatsApp’ı sildiren yerli ve milli mesajlaşma uygulaması

Dağları denize dik uzanan Ege’ye, paralel uzanan Karadeniz’e, 7 bölgeye, 81 ile ve 957 ilçeye, gitmesek de görmesek de bizim olan o uzak köylere, tüm Türkiye’ye BiP indirtin. Çünkü BiP her şeyiyle bizim, her şeyiyle Türkiye’nin uygulaması.

Turkcell‘in anlık mesajlaşma uygulaması BiP‘in popülaritesi her geçen gün artıyor. ABD ile yaşanan kriz sonrası halkın yerli ve milli üretime desteği ile ilgi odağı olan BiP’in aktif kullanıcı sayısı 26 milyona ulaştı. Sadece Türkiye’de değil 182 ülkede indirilen bir uygulama olan BiP Muadillerine göre daha farklı ve dikkat çeken özellikleri olan BiP’in yazılımının her satırında Türk mühendislerin imzası olduğu kaydediliyor. BiP, memleket ve milli güvenlik için önemli bir hamle.

Nereye gidersen git, BiP parmaklarının ucunda! Turkcell Akıllı Yurt Dışı tarifesi kullananlara özel, sadece BiP’te geçerli ayda 100 MB internet hediye!

ABD ile yaşadığımız kriz ve ardından gelen karşılıklı yaptırımlar Türk halkını yerli ve milli üretim konusunda hassaslaştırdı. “Ürettiğimizi tüketelim” ve “ithal ürün kullanmayalım” çağrıları dikkatleri teknoloji dünyasına da çevirdi. İthal edilen cihazlar ve yazılımlara büyük ilgi gösterip yüksek miktarda paralar ödeyen Türk halkı, siyasi ve ekonomik krizle birlikte yerli telefon ve yerli uygulamaları gündemine almaya başladı. Özellikle mobil uygulama pazarının en fazla kullanıcı potansiyeli olan Türkiye’nin de artık, Türk mühendislerin yazıp geliştirdiği anlık bir mesajlaşma uygulaması var. Turkcell’in BiP uygulaması.

“5 dakikaya ordayım” deyip 45 dakikada gelen arkadaşına BiP indirtirsin. “Geliyorum” dediği anda BiP’in Follow Me özelliğiyle konumunu gönderir, gelemeyeşini canlı canlı izlersin. Boşuna beklemez, zamandan kazanırsın.

Son zamanlarda yoğun ilgi gören yeni iletişim platformu BiP’in kullanıcı sayısı hızla artıyor. ABD ile yaşanan kriz ile birlikte indirme oranları hızla artan BiP, muadili olan uygulamaların önüne geçen özellikleri ile de dikkat çekiyor. Uygulama sosyal medya mecralarında da en fazla konuşulanlar arasında. BiP, memleket ve milli güvenlik için önemli bir hamle aynı zamanda.

Baharın gelişine emin olamadığın şu günlerde ne giyeceğim diye düşünmezsin. BiP Hava Durumu kanalını takip edersin. Günlük ve saatlik hava durumu tahminleriyle hastalıkların önüne geçersin.

Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşem Ertopuz Yeni Şafak gazetesine verdiği demeçte Muadillerine göre daha farklı ve dikkat çeken özellikleri olan BiP’in yazılımının her satırında Türk mühendislerin imzası olduğunu kaydetti ve ekledi “BiP, memleket ve milli güvenlik için önemli bir hamle.”


BiP gerçekten altyapısıyla, yazılımıyla tamamen yerli mi?

Bu bizim en çok gururlandığımız yönümüz. BiP’in kodundaki her satır Türk mühendislerimiz tarafından yazıldı. Bu yola çıkılırken insanlar şaşırarak, “Neden yapıyorsunuz bunu. Herkes WhatsApp kullanıyor” dediler. Turkcell de,

“Kendi mesajlaşma platformumuzun olması lazım. Türkiye’nin verisi Türkiye’de güvence altında olmalı” dedi ve yola koyuldu. BiP, memleket ve milli güvenlik için önemli bir hamle aynı zamanda.

BiP’le bir taşla iki kuş!
Hemen sen de BiP’i ücretsiz indirip arkadaşlarınla mesajlaşmaya başla, dilediğin gibi kullanabileceğin 1 GB hediye internet cebine gelsin!

Bip verileri nerede saklıyor nasıl muhafaza ediyor?

Veri güvenliği konusunda içiniz rahat olsun. Kullanıcıların verilerini, uluslararası güvenlik standartlarına göre kurulmuş olan veri merkezinde depolanıyor. Kullanıcılarımızın verileri, bizim memleketimizde, bizim topraklarımızda güvence altında, Gebze’de bulunan veri merkezimizde depolanmakta.

BiP kullanıcılara, Hollanda Merkezli Lifecell şirketi üzerinden sunuluyor. Merak edilen konulardan biri ve bir kafa karışıklığı söz konusu. Peki aslı nedir?

Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşem Ertopuz

Hollanda merkezli Lifecell, yüzde yüz Turkcell’in sahip olduğu bir iştirak. BiP’in uluslararası platformlardaki diğer operatörlere lisanslanmasını sağlamak ve Türkiye’yi teknoloji ihracatının içerisinde yer bulması için kuruldu. Bu hedef Lifecell üzerinden hayata geçiriliyor. Şirketin Hollanda’da olması yabancı kullanıcılara ve firmalara BiP’in AB Veri Güvenliği Mevzuatına uygun bir yapıda olduğunu kanıtlyor. Lifecell aynı zamanda BiP’i yurtdışında bulunan operatörlere satılabilmesini sağlıyor. Bu noktada şunun altını çizelim; şirket Hollanda’da olabilir fakat tüm veri Türkiye’de tutuluyor.

Turkcell Dijital Ürün ve Servisler Direktörü Ataç Tansuğ

Whatsapp’ın tahtını sallayan BİP’e saldırı

Turkcell’in Amerikalı mühendislerin üretimi olan Whatsapp yerine tamamen Türklerin üretip geliştirdiği BİP uygulamasının öne çıkmaya başlaması birilerini rahatsız etti.

ABD’nin ekonomik saldırısının ardından başlayan ‘Whatsapp yerine BİP kullanalım’ çağrılarının ardından sosyal medyada bu uygulamayı karalamaya dönük kirli bir politika yürütülmeye başlandı. Hatta Turkcell’in Hollanda’da BİP için kurduğu şirket bile ‘yabancı’ olarak lanse edildi.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu

Terzioğlu: “Son günlerde uçtan uca Türkiye’de ve Türk mühendislerimiz tarafından geliştiren dijital servislerimizin kullanımı arttıkça, bu servislerimize yönelik yanlış ve kötü niyetli bilgiler içeren paylaşımların da artmaya başladığını üzülerek görüyoruz. ‘Türkler yapamaz’ gibi yıllardır kafalarımıza özenle yerleştirilmeye çalışan ve artık kurtulmamız gereken bir zihniyetin bilinçli olarak yürüttüğü bu karalama kampanyası, esas itibari ile ülkemizin dijital emperyalizme koşulsuz olarak teslim olmasını amaçlıyor”

Veriler, İçerde Kalıyor

Terzioğlu şunları söyledi: “Turkcell olarak bir kez daha gururla belirtiyoruz ki BiP, Yaani, fizy, TV+, Dergilik, UpCall gibi servislerimizin hepsini kendi imkanlarımızla geliştiriyor ve tüm kullanıcı verilerini yerli veri merkezlerimizde saklıyoruz. Bu sayede en değerli varlığımız olan dijital verilerimizin yurt dışına çıkmasını engelliyoruz. Bazı servislerimizi ise Avrupa Birliği regülasyonlarla kurallarına uygun olması için Hollanda merkezli ve yüzde 100 Turkcell iştiraki olan Lifecell Ventures şirketimiz üzerinden sunuyoruz. Adana’daki bir gencin çektiği fotoğrafları yurt dışındaki bir şirketin veri merkezinde saklamasından rahatsız olmayanlar Turkcell’in dünyaya açılma çalışmalarından rahatsız oluyor. Biz bunu yaptıkça bazılarının rahatsız olmaya devam edecek.”

BiP uygulaması şu anda 182 ülkede kullanılıyor.

BiP İLE NELER YAPABİLİRSİNİZ?

 • Grup Görüntülü Görüşme: Mesajlaşma uygulamalarında bir ilk olan Grup Görüntülü Görüşme özelliği ile 6 kişi aynı anda HD kalitede görüntülü olarak görüşme yapabiliyor.
 • Cepten Cebe Hızlı ve Kolay Para Transferi: Mesaj yazmak kadar kolay ve hızlı para transferi. iBAN ya da hesap numarasına gerek duymadan sadece telefon numarasıyla para gönderilebiliyor.
 • İkinci Numaram BiP’te Servisi: BiP’e tanımlanan ikinci numara ile BiP üzerinden arama yapılabiliyor, aramalar karşılanıp SMS’ler alınabiliyor. Böylece çift telefon taşıma derdi sona eriyor. Sabit numaralar da bu servisten yararlanabiliyor. Dileyen BiP üzerinden evdeki sabit hat numarası üzerinden arama yapabiliyor. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız da yabancı operatör hattı ile Turkcell hattını aynı cihazda BiP üzerinden kullanamaya devam ediyor.
 • BiP ‘ten Her Yöne Arama: BiP üzerinden her yöne arama yapabiliyor, uçakta veya metroda bile Wi-Fi hattına bağlanarak Turkcell şebekesi üzerinden arama yapabiliyorsunuz.
 • Anlık Karşılıklı Takip Etme: Takip Et özelliğiyle, takip isteği yollanan kişinin nerede olduğunu anlık olarak görüntüleyebilme olanağı sağlayan BiP sayesinde kafa karıştıran yol tarifleri tarihe karışıyor. Bu özellik, rakip uygulamalardan 1,5 yıl önce ilk olarak BiP’te hizmete sunuldu. Karşılıklı takip etme özelliği 4 saate kadar aktif halde tutulabiliyor. Ayrıca takip edilen kişinin kat ettiği rota da harita üzerinde görülebiliyor. Aynı zamanda BasKonuş özelliği ile de takip etme esnasında iletişim kurmaya devam etmek de mümkün.
 • BiP Game ile Oyun Oyna: Çok sayıda eğlenceli oyunun yer aldığı bu platform üzerinde ayda 1,7 milyon kullanıcı oyun oynuyor.
 • Sürpriz Nokta: Kullanıcıların konumuna göre farklı faydalar sunan, yaklaşık 4,5 milyon kullanıcılı yepyeni eğlence platformu.
 • Faks Gönder: Akıllı Faks özelliği sayesinde banka, kamu ya da özel kurumlara talimat veya dilekçe iletmek gerektiğinde ve imzalı doküman gönderilmesi durumunda faks göndermek çok daha kolay hale geliyor.
 • BiP Web: Bilgisayar klavyenizle web’den hızlı ve kolay mesajlaşma mümkün.
Aşırı sıkıcı mesajlaşan arkadaşlarınıza BiP indirtin. Çünkü BiP’te resimlerini, videolarını, ses kayıtlarını ve mesajları hiçbir yerde olmayan eğlenceli içeriklerle anında gönderirsin. OK derken caps yollar, en sıkıcı mesajları bile komik hale getirirsin.

BiP WEB nasıl kullanılır?

Ek ilave programa ihtiyaç duymadan web üzerinden doya doya mesajlaşın. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki maddeleri uygulamak.

 1. Bilgisayarınızda Bip Web adresine gidin.
 2. BiP uygulamasından Profil menüsündeki BiP WEB seçeneğine tıklayın.
 3. Web sayfasında karşınıza çıkan QR kodu aktif olan kameradan okutun.
 4. Doya doya mesajlaşmaya hemen başlayın.

BiP kullanıcıları yakın zamanda aynen telefonlarında olduğu gibi internet tarayıcısı üzerinden sesli/görüntülü arama yapabilecekler.

Bip indir

Android kullanıcıları Google Play Store linki için tıklayınız.

İOS kulanıcıları App Store linki için tıklayınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu yazımızı okuyan 2.826. takipçimizsiniz.

İsmail Hakkı Çetin

1993 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Darende'de tamamladı. 2011 yılında Hulusi Efendi Kuran Kursu'nda hafızlık eğitimini tamamladı. Bosna Hersek Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde eğitim aldı. Blogger yazar. Hobileri arasında Seyehat etmek Fotoğraf çekmek, futbol, masa tenisi ve yüzme vardır. Beşiktaş taraftarı, Boşnakça bilmekte. Arapça ve İngilizce öğreniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.