CeBIT Bilişim Eurasia 2009

Avrasya’nın en büyük iş platformu CeBIT Bilişim Eurasia, 21 ülkeden 971 katılımcısı ile 70 ülkeden 159 bin 302 ziyaretçisini bir ticaret sinerjisi içinde buluşturdu. 2009 yılında farklılaştırılan yapısı ile daha verimli iş görüşmelerine zemin hazırlayacak olan fuar, yerli ve yabancı iş heyetlerini en yeni bilişim teknolojileri ile tanıştıracak.

CeBIT Bilişim Eurasia, bu sene 7 – 11 Ekim 2009 tarihleri arasında düzenlenecek.

Özellikle işini bilişim teknolojileri ile geliştirmek isteyen iş adamları için kapsamlı bir bilgilenme platformu oluşturmak amacıyla iş ve sivil toplum kuruluşlarının etkinlikleri ve özel projelerle zenginleştirilen CeBIT Bilişim Eurasia’da ürünlerin yanı sıra bilişim teknolojilerinin kullanım alanlarına ilişkin farklı örnekler, farklı bakış açıları da sunulacak.

CeBIT Bilişim Eurasia’yı 159 bin kişi ziyaret etti!

Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında dünyanın en büyük yedinci fuarı olan İstanbul’daki CeBIT Bilişim Eurasia, gerçekleştirildiği altı gün içerisinde 70 ülkeden beklenenin üzerinde bir rakama ulaşarak 159 bin 302 ziyaretçi ağırladı. Geçtiğimiz yıl 40 bin ziyaretçi alan İş Dünyası bölümünün bu yıl 70 bin ziyaretçi çekmesi ise, fuarın bölgesel iş birlikteliklerini artırmaya yönelik çabalarının başarıya ulaşması olarak değerlendiriliyor. Fuar alanında bulunan TÜTED ve TÜBİSAD standlarında 17 ülke ile Türkiye’deki şirketler arasında yeni iş bağlantıları kuruldu. Anadolu’nun farklı şehirlerinden gelen 22 iş heyeti, işlerini geliştirmek için bilişimden nasıl yararlanabileceklerini keşfetti. 971 katılımcı şirketin yer aldığı fuarda, 7 bin 789 kişi görev yaptı.

İş Dünyası ve Dijital Yaşam ziyaretçilerinin cep telefonları ve bilgisayarların yeni tasarımı ve fiziksel özelliklerinden önce, içerisinde yer alan yeni uygulamalardan nasıl yararlanabilecekleri üzerinde durdukları gözlendi. Fuarda 405 yeni ürün tanıtıldı.

Bilişim sektöründeki sivil toplum kuruluşlarının (STK) ev sahipliğinde fuara gelen yerli – yabancı ticaret heyetleriyle iş platformu algısı pekişen CeBIT Bilişim Eurasia, kıtalar arası iş anlaşmalarının imzalandığı bir zemin teşkil etti.

Kamu, merakla beklenen açıklamaları fuarda yaptı

CeBIT Bilişim Eurasia’nın resmi açılışını gerçekleştiren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bilişim sektör temsilcileri tarafından merakla beklenen 3. nesil iletişim ihalesi için 28 Kasım, Wi-Max ihalesi için ise "2009′un ilk çeyreği" tarihlerini verdi. Aralık ayında hizmete açılacak E-devlet Kapısı’ndan önce ilk 20 örnek uygulamayı CeBIT Bilişim Eurasia ziyaretçilerine sunduklarını söyleyen Yıldırım, sabit hatlarda şehiriçi ses trafiğinin rekabete açılacağını da fuarda müjdeledi. Fuarı altı gün boyunca pek çok bakan, milletvekili ve üst düzey bürokrat ziyaret etti.

 

Rakamlarla CeBIT Bilişim Eurasia 2008

Ziyaretçi girişi: 159 bin 302

Fuarda görev yapan kişi sayısı: 7 bin 789

Fuardaki gelişmeleri izleyen yerli ve yabancı basın mensubu sayısı: 1888

Fuarın katılımcı şirket sayısı: 971

Fuara katılan ülke sayısı: 21

Bu ülkeler: ABD, Almanya, Avusturya, Birleşik Arap Emirlikleri, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Fransa, Hong Kong, İspanya, İsveç, İtalya, Kanada, Kore, Macaristan, Polonya, Rusya, Singapur, Tayvan, Türkiye.

Net fuar alanı: 26 bin 256 metrekare

Brüt fuar alanı: 60 bin metrekare

Bu yazımızı okuyan 1.295. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir