ALLAH (c.c.) Kelimesinin Psikolojik Tedavideki Etkisi

Müslüman Olmayan Psikiyatristler “Allah” kelimesinin Psikolojik Tedavide Etkisini Keşfetti! Hollandalı Psikiyatrist Vander Hoven, hastalarda ve normal insanlarda uyguladığı yeni deneyi Kur’ân okumanın ve Allah kelimesini tekrar etmenin etkilerini açıkladı..

Hollandalı profesör araştırmasının ve çalışmalarının üç yıl sürdüğünü söyledi. Hastalarından bazıları müslüman değildi, bazıları Arapça bilmiyordu ve “Allah” kelimesini söylemeyi öğrendiler; sonuç muhteşemdi, özellikle tansiyon ve stres problemi olanlar için.

 “El Vatan” isimli Suudi günlük gazetesi, Arapça okuyabilen ve düzenli Kur’ân okuyan insanların psikolojik hastalarıklardan kendilerini rahatça uzak tutabildiklerini söyledi. Psikolog “Allah” kelimesindeki her harfin hastalıklara nasıl tedavi olduğunu açıkladı.

“ALLAH” kelimesindeki ilk harf olan (A)yı söylemek respiratory sisteminden gelen bir ses ve nefes alışınızı kontrol ettiğini belirtti. Arapçadaki sesli harf (L)yi teleffuz ederken dil üst dudağa hafifçe değer ve bu bir duraklamadır.

Ondan sonra tekrar aynı nefes kontrolünü yapmak (tekrar (LA) demek)aspiration rahatlatır. Ayrıca, son harf olan (H)yi söylerken ciğerler ve kalparasında bağlantı kurulur ve bu bağlantı kalp atışlarını düzenler.

Araştırmanın ilginç yanı ise, araştırmayı yapan profesörün müslüman olmaması ve fakat islâmî ilimleri araştırması ve Kur’ân’daki sırları öğrenmeye çalışması. Cenâb-ı Hak Kur’ân-ı Kerîm’de de [meâlen] ; “Kalpler Allah’ı zikretmekle tatmin olur” (Ra’d suresi 28) buyurmaktadır.

Bu yazımızı okuyan 1.092. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

3 thoughts on “ALLAH (c.c.) Kelimesinin Psikolojik Tedavideki Etkisi

 • 16 Ağustos 2009 tarihinde, saat 16:09
  Permalink

  daha müslümanlardan öğrenecekleri çok şey var bu dibi çıkmış dünyanın tabi savaşmaktan bilgi ve hoşgörüye zaman ayırabilerse yazıyı bulup yayınlayana teşekkürler

 • 17 Ağustos 2009 tarihinde, saat 09:57
  Permalink

  SubhanAllah.

 • 18 Ağustos 2009 tarihinde, saat 16:31
  Permalink

  ALLAH….. razı olsun sunanlardan..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir