10 Karede İstanbul

İstanbul, Fotoğrafçıların Gözde Şehirlerinden Biri. İster Amatör Olun İster Profesyonel, Bu Şehrin Sunduğu Eşsiz Manzaraları Kalıcı Kılmak İstiyorsanız Fotoğraf Makinenizi Kapıp Size Tavsiye Ettiğimiz Noktalarda Deklanşöre Basmanız Yeterli.

ORTAKÖY MEYDANI
Elinde yemlerle kuşları besleyen bir teyze ya da fotoğrafçılara poz veren yeni evlenmiş bir çift… Ortaköy Meydanı sizi her seferinde başka bir sürprizle karşılayacak. Arka planında Boğaz Köprüsü ve Ortaköy Camii’nin görüneceği fotoğraf turuna başlamak için daha güzel bir nokta olamaz.

İSTİKLÂL CADDESİ
Sabah güneşini Ortaköy’de yakaladıysanız bir otobüse atlayıp kendinizi dosdoğru Taksim’in incisine, İstiklâl Caddesi’ne atabilirsiniz. Öğle vaktiyle beraber artan insan kalabalığı, cadde kenarındaki sokak satıcıları ve müzisyenler size ilham verecek. Nostaljik tramvayı karelemeyi unutmayın!

PANORAMA
İstiklâl Caddesi’nin sonuna geldiniz. Şimdi biraz aşağı doğru yürüyün ve Galata Kulesi’nin tepesine çıkın: İstanbul objektifinizin altında! Benzersiz bir İstanbul panoraması görmek ve bu anı ölümsüzleştirmek istiyorsanız buradan daha iyi bir nokta bulamayacaksınız.

GALATA KÖPRÜSÜ
Galata Kulesi’nin tepesinden Hezârfen Ahmed Çelebi’yi selamladıysanız artık Karaköy’e inebilir ve Galata Köprüsü’nü yürüyerek Tarihî Yarımada’ya geçebilirsiniz. Hava güneşliyse çok şanslısınız; güneş ışıkları fotoğraf çekmeniz için gölgelerle oyun oynuyor olacak.

YENİ CAMİ
Galata Köprüsü’nü geçince karşınıza görkemli Yeni Cami çıkacak. Saatler öğleden sonrayı gösteriyor, Eminönü oradan oraya koşuşturan dinamik bir insan kalabalığıyla dolu. Tarihî yapıları ve metropol hareketliliğiyle eski ve yeni İstanbul’u aynı karede birleştirebilirsiniz.

GALATA KULESİ
Yeni Cami’ye sırtınızı dönüp geriye baktığınızda Galata Kulesi’ni başka bir açıyla göreceksiniz. Bu geniş açı hem fotoğrafçıların hem de turistlerin favori manzaralarından biridir. Haliç’in mavisinin tarihle birleştiği bu noktada deklanşöre basın.

KAPALIÇARŞI
İstanbul’daki alışveriş merkezlerinin büyükbabası, dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından Kapalıçarşı’nın sokakları, hanları ve kapıları arasında renkli görüntülere şahit olacaksınız.

VAPUR
İşte geldik bir İstanbul klasiğine… Kapalıçarşı’da yeterince yorulduysanız kendinizi Eminönü İskelesi’nden Kadıköy’e giden vapurlardan birine atabilirsiniz. Ayaklarınızı uzatın, martılara simit atın ama dalgaların sesine kulak verirken fotoğraflanacak onlarca manzarayı kaçırmayın. Bundan daha güzel bir mola olabilir mi?

KIZ KULESİ
Vapur Kadıköy’e doğru yol alırken kaçırmamanız gereken bir başka manzara ise Kız Kulesi. Efsanelere konu olan, hakkında rivayetler dolaşan İstanbul’un hanımefendisinin en güzel poz verdiği yerler ise yine onu koruyup gözleyen vapurlar.

KADIKÖY RIHTIM
Keyifli vapur yolculuğunuz sona erdi, güneş batıyor ve siz Anadolu yakasına ayak bastınız. Kadıköy rıhtım, fotoğraf serüveninizi bitirmek için belki de en güzel yer. Neden derseniz, mavinin kızıla dönüştüğü ışıkların arasından yükselen Haydarpaşa Garı cevabınız olacaktır.

Yazı ve Fotoğraf: Gamze Kantarcıoğlu Engin Güneysu

Okunma: 794

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir