Mısır Şarm El Şeyh’te Hayat

Deniz, Kum Ve Güneş… Bunlar Bildiğimiz Üçlü. Bu Üçlemeye Mevsim Kış Bile Olsa Kızıldeniz’de Dalışı, Çölde Safariyi Ve Tropikal Lezzetleri Ekleyelim. Kulağa Masal Gibi Geliyor Ama Adres Belli: Şarm El Şeyh.

Varınca- Cumartesi

İstanbul’dan sadece 2 saat 45 dakikalık bir yolculuktan sonra ulaşacağınız Şarm El Şeyh, daha havaalanında yüzünüzü yalayan sıcak havasıyla hayâl ettiğiniz tatile yaklaştığınızı hissettirecek. İşte palmiye ağaçlarıyla çevrili kumsal ve Kızıldeniz’in kristal berraklığı karşınızda. Hele konaklamak için Royal Savoy gibi bir oteli seçtiyseniz, kendinizi tebrik edebilirsiniz. Ada manzaralı otelin kumsalında yürüyün. Dalgaların şarkısını dinleyin. Şnorkelinizi takıp denizle tanışın. Çok değil iki metre derinde gördükleriniz, canlı bir belgesel seyrettirecek size.

Öğle- Cumartesi

Kızıldeniz, güzelliğiyle eşsiz ama karada da sizi bekleyen eğlenceler var. Güney Sina bölgesinde yapılan safari turları mesela. Bu turlar için oldukça organize çalışan King Safari’yi tercih edebilirsiniz. ATV denilen araçlarla grup hâlinde başlayan çöl macerasının keyfini sürün. Mola yerinde kafe hizmeti sunan bedevi çadırlarında dinlenin. Eski Mısır’ı doyasıya yaşamak için safari turuna kısa bir deve yolculuğu ekleyin.

Akşam – Cumartesi

Gün batımından sonra şehrin modern yüzü Soho Square’de zaman geçirin. Burası, Şarm’ın eğlence ve alışveriş merkezi. Meydanın ortasındaki havuzda saat başı yapılan 15 dakikalık su, ışık ve müzik gösterisini izleyin. Yerel tatların yanında Japon, Hint ve Tai mutfağından istediğiniz lezzeti ustaların elinden deneyin. İster Luxor Restoran’da Mısır’a özgü molokhia çorbası için, ister L’Entrecote Steak House’da teppanyaki sipariş verin ama kapanışı, sütlü ve kuruyemiş karışımlı Om Ali tatlısıyla yapın. Bu tatlı, Şarm’a bir kere daha gelmek için bahaneniz olabilir.

Sabah- Pazar

Şarm’da dalmak için uzaklara gitmeye gerek yok. Tiran Adası açıklarındaki Ras Gamila’ya gidin. Coral Dalış Merkezi’nin usta scuba’sı Ahmed, size ne yapacağınızı tek tek anlatacak. Derinlerde saklambaç oynayan balıklar, sizi hayrete düşürecek. Dalmaya cesaret edemeyenler için de alternatif var: Submarine turu. Tabanına büyük pencereler açılmış bu “yarı denizaltı” ile ıslanmadan dalmak mümkün.

Öğle- Pazar

Şehrin alışveriş merkezi Genena City içindeki Kral Tutankamon Müzesi görülmeye değer. MÖ 1300’lerde yaşamış Kral Tut’un adını taşıyan bu replika müze, Kahire’ye yani 450 kilometre kuzeye gitmeden Eski Mısır’a ait eserleri görebileceğiniz bir yer. Müzenin kurucusu Amr El Khamisy, lahitleri, Nefertiti ve Tutankamon’a ait replikaları ayrıntısıyla anlatıyor. Mısır tarihiyle ilgilenenler için müzede iki saat geçirmek işten bile değil.

Ayrılmadan Önce – Pazar

Şarm’da son gece için adres, şehrin kalbi Naama Buy. Onlarca kafenin art arda sıralandığı caddenin küçük bir kapalı çarşısı var. Burada deri ürünlerinden nargileye, camdan ahşaba, papirüsten sedefe binlerce hediyeliği bulabilirsiniz. Şehirden ayrılmadan önceki son durak ise “bin bir gece eğlenceleri” . Hadaba bölgesindeki eğlence merkezi Alf Leila ve Leila’da izleyeceğiniz tennure dansı ve oryantal gösteriler, unutamayacağınız bir Doğu masalı anlatacak size.

Yazı ve Fotoğraf: Esra Uçar Kemal Kaya, Mesude Bülbül

Bu yazımızı okuyan 44.171. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.