Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

İlk kez milletin oylarıyla Çankaya’ya taşıdığı Tayyip Erdoğan, tarihi balkon konuşmasında toplumsal uzlaşma mesajı verdi. Demokrasi ve milli iradenin zafer gecesinde 77 milyona teşekkür eden Erdoğan, ‘Eski tartışmaları eski Türkiye’de bırakalım. Gerilimleri eski Türkiye’de bırakalım. Bugün büyük Türkiye öncü Türkiye kazanmıştır. Bugün milli irade, demokrasi bir kez daha kazanmıştır’ dedi Milletin yüzde 52 oy oranıyla Köşk’e taşıdığı 12. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde dokuzuncu seçim zaferinin ardından tarihi balkon konuşmalarından birini yaptı. ‘Bugün bir dönemin kapılarını kapatıyor, yeni bir döneme doğru ilk adımı atıyoruz’ diyen Erdoğan özetle şunları söyledi: Sizleri bu tarihi günde, demokrasinin ve milli iradenin bu zafer gecesinde selamlıyorum. Şahsımı Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. cumhurbaşkanı seçen aziz milletime şükranlarımı sunuyorum. Bize oy versin ya da vermesin tarihin yazılmasında katkısı olan tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum.

HERKES KAZANDI

Kardeşlerim, bugün bu seçimi kazanan sadece Recep Tayyip Erdoğan değil, bugün milli irade, demokrasi bir kez daha kazanmıştır. Şahsıma oy verenler kadar, şahsıma oy vermeyenler de sevmeyenlerimiz de kazanmıştır. Bugün büyük Türkiye öncü Türkiye kazanmıştır. Sadece Türkiye değil, Bağdat, İslamabad, Kabil, Beyrut ve Üsküp de kazanmıştır. Bugün Şam, Humus, Ramallah, Trablus, Kudüs de kazanmıştır.

KUTLU BİR FATİHA

Adaylığımız açıklandığında bunun bir Fatiha olduğunu söylemiştik. Bugün kutlu bir Fatiha’yı, kutlu bir açılışı idrak ediyoruz. Bugün bir dönemin kapılarını kapatık, yeni bir döneme adım atıyoruz. Çankaya halkıyla bütünleşmiş, uzun yıllar demokrasinin üzerinde vesayet aracı olarak muhafaza edilen Çankaya milli iradenin tam egemenliği altına girmiştir.

DEVLETLE MİLLET KUCAKLAŞTI

Bugün devletle milletin muhabbetle kucaklaştığı gün. Milletine tepeden bakan devlet anlayışı sona erdi. Devletin ve milletin iki ayrı istikameti bulunmuyor. Devlet ile millet aynı istikamette çalışıyor. 27 Mayıs’ın vesayet anlayışı olarak Türkiye’ye dayattığı cumhurbaşkanlığı anlayışı tedavülden kalkmıştır. AK Parti’yi kurduğumuzda Menderes gibi yeter söz milletin demiştik. Şimdi söz de karar da milletin oldu. Aracılar vasıtasıyla cumhurbaşkanı seçmediniz. Millet sadece meclisi ve hükümeti tayin eden değil cumhurbaşkanını da tayin eden güce erişmiştir.

NE SÖYLEDİYSEM ARKASINDA DURDUM

Yarınlar bugünden çok daha iyi olacaktır. Bugün Türkiye’nin gücüne güç katıldı. 2023 ve 2071 hedefleri çok daha yakınımıza gelmiştir. 9 seçime girdik, hepsinden zaferle çıktık. Hemen her seçimde bir balkon konuşması yaptım ve seçmene seslendim. Aziz milletime her seslenişimde kalbimle ve vicdanımla seslendim. Balkonda ne söylediysem arkasında durdum. Bu 9. seçim konuşmamda da gönlümün ve vicdanımın hissiyatını sizlere aktarıyorum. Bütün kalbimle söylüyorum ki bu seçimin kaybedeni yoktur. Statüko kaybetmiştir.

GERİLİMLERİ GERİDE BIRAKALIM

İnanıyorum ki muhalefet bugünden itibaren politikalarını gözden geçirecek ve yeni Türkiye’ye göre bir muhalefet tarzı inşa edilecektir. Gönülden ifade ediyorum. Bugün yeni bir toplumsal uzlaşma sürecini hep birlikte başlatalım. Eski tartışmaları eski Türkiye’de bırakalım. Gerilimleri eski Türkiye’de bırakalım. Farklı bir Türkiye’yi gelin hep birlikte kuralım.

PARLAYAN YILDIZ EHLİNDE

Ortaya çıkan sonuçlar gösteriyor ki uzlaşma çatıda değil tabanda olmuştur. Tabandaki bu uzlaşmayı güçlendirelim. Paralel yapıya gönül vermiş kardeşlerim kendi dünyalarında yeni bir sayfa açsın istiyorum. Bugün küslükleri unutma günü. Zihnimizdeki bariyerlerden sıyrılma, öğretilmiş korkulardan kurtulma günüdür. Altını çizerek ifade ediyorum. Şahsıma oy verenlerin değil, 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. Bugün Türkiye için bir milattır. Çankaya artık milli iradenin egemenliği altına girmiştir. Parlayan yıldız, millet tarafından ehline emanet edilmiştir.

Atambayev balkonda

Erdoğan’a ‘abi’ diyen Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev de seçimleri Türkiye’de takip etti. Atambayev, balkon konuşmasına da katılarak Başbakan’ı kutladı. Türkiye’nin 12 yılda büyük bir merhale kaydettiğini ifade eden Atambayev, ‘Büyük Türkiye Erdoğan’ın eseridir. Allah Türkiye’yi korusun. Allah Türkiye’nin bi8rlik ve dirliğini versin’ dedi

İlk tebrik Gül’den

Başbakan Erdoğan AK Parti Genel Merkezi önünde toplanan on binlere seslendi. Ailesiyle birlikte balkona çıkan, 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ı ilk tebrik eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. Erdoğan’ı telefonla arayan Gül, tebriklerini iletti.

Siyasi tarihimizde önemi çok büyük

Tayyip Erdoğan ailesiyle birlikte İstanbul Üsküdar’da bulunan Saffet Çebi İlkokulu’nda oyunu kullandı. Erdoğan, oy verme işleminin ardından yaptığı açıklamada, ‘Öncelikle 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türkiye’de siyasi tarihimizin bir ilk olması bakımından önemi çok büyük. Meydanlarda sürekli söyledik. İlk defa milletimiz aracısız olarak kendi cumhurbaşkanını seçiyor. Bu bakımdan çok çok önemli. Ve gerçekten sakin diyebileceğim ama coşkulu bir süreç geçirdik. Bu sürecin içerisinde de inanıyorum ki milletim bir çok şeyleri değerlendirme fırsatını buldu. Geçmişi bugünü yarını… Ülkemizin her anlamda geleceği için önemli bir kararı verecek. 2071’e taşıması bakımından önem arz ediyor. Bugün yapılmakta olan seçimin Türk demokrasisi için hayırlara vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum. Katılımın yüksek olması en büyük temennimiz oldu. Onu da sandıklar açıldığında göreceğiz’ dedi. Erdoğan, okuldan ayrılırken bahçedeki vatandaşlar, ‘Recep Tayyip Erdoğan’, ‘Başbakan buraya’, ‘Cumhurbaşkanı buraya’ şeklinde tezahürratta bulundu. Vatandaşlarla selamlaşan Erdoğan, burada hatıra fotoğrafı çektirdi.

Vatana hizmet sürecek

Seçimi Üsküdar Kısıklı’daki evinde takip eden Erdoğan, sonuçlar belli olduktan sonra Haliç Kongre Merkezi’ndeki seçim koordinasyon merkezine giderek vatandaşlara seslendi.

Halkın büyük sevgi gösterisinde bulunduğu Erdoğan, burada kısa bir teşekkür konuşması yaptı. Erdoğan, ‘Sevgili kardeşlerim sevgili İstanbullular sizlere şöyle bir teşekkür yapmak üzere huzurlarınızdayım. Zira asıl konuşmamı genel merkezimizde yapacağım. Ankara’ya gidene kadar zaten yüzde 100 sandıklar açılmış olsun neticeyi de buna göre inşallah almış olalım. Şu anda henüz maçın daha uzatmalarını oynuyoruz. Daha henüz bitmiş değil. İnşallah hakem son düdüğü tabi ki YSK kararıyla açıklayacak ama tribünler de bir şeyin kararını verir. Ve milletimiz malum 5 Temmuz’da çıktığımız yolculukta bugün sandıklarda iradesini ortaya koydu. Yüzde yüz olarak neticeyi aldığımız anda o zaman milletimizle inşallah genel merkezimizin balkonundan seslenerek kucaklaşacağız. Ben dualarınızı bekliyorum’ dedi.

HAKKINIZI HELAL EDİN

Erdoğan, ‘Maltepe’de söylediğim gibi hakkınızı helal edin diyorum. Biz de bu yolda milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Vatanımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Daha ileri bir demokrasiyi onun standartlarını ülkemizde egemen kılmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Çözüm sürecini ülkemizde egemen kılmak için koşturacağız. Gencinden kadınlarımızdan tüm beyefendi kardeşlerime kadar hepsine teşekkür ediyorum’ diye konuştu. Erdoğan’a, teşekkür konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, kızı Sümeyye Erdoğan, damadı Beraat Albayrak ve bazı danışmanları eşlik etti.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir