Şifreniz Güvendemi ?

Son zamanlarda artan hacker saldırı sonucunda milyonlarca e-posta hesabı ve şifreleri çalınmış durumda.

Bu güvenlik sorunu nedeniyle kullanıcıların büyük kısmı şifrelerini değiştirmek zorunda kaldı. Peki sizin şifreniz de çalınmış olabilir mi? “Should I change my password” adlı bir internet sitesi, en güncel hack saldırıları sonucunda internete yayılan e-posta hesaplarını bir veri tabanında toplayarak, kullanıcıların hesaplarının güvende olup olmadığı bilgisini kontrol etmelerini sağlıyor.

Sitede sadece hacker’lar tarafından internette herkesin erişebileceği şekilde yayınlanmış e-posta bilgilerini depoluyor. Sitenin açıklamasına göre veri tabanında şu anda hacker’lar tarafından yayınlanmış 800 binin üzerinde adres yer alıyor.

Sitenin tek yaptığı girdiğiniz e-posta adresinin bu veri tabanında yer alıp almadığını kontrol etmek. Eğer şifreniz buradaysa size şifrenizi değiştirmenizi öneriyor. Eğer e-posta hesabınıza rastlayamazsa yine de önemli olduğunu düşündüğünüz hesapların şifrelerini düzenli olarak değiştirmenizi öneriyor.

 

Kaynak

Bu yazımızı okuyan 1.009. takipçimizsiniz.

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir