Rum ve Ermeni papazlar birbirine girdi


Süpürgelerle birbirlerine vuran din adamlarının kavgasına Filistin polisi müdahele etti. Kavga güçlükle bastırıldı. Taraflar arasındaki çekişme Rum Ortodoks ve Roma Katolik Kilisesi'nin ayrıldığı 11'inci yüzyıla uzanıyor. Her mezhep kendi alanını katı şekilde koruyor. Son olayda da Ermeni ve Rum din adamları birbirlerini kuralları değiştirmekle suçluyor.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sultan Abdülmecid çekişmeye son veren çözüm bulmuştu. Sultan Abdülmecid, 1852’de kilisenin kapısındaki kilidi değiştirtti ve bir fermanla anahtarın papazlarda değil, Beytüllahim’in önde gelen bir Müslüman ailesinde bulunmasını emretti.

Aynı işi Kudüs’teki Kıyamet Kilisesi’nde de yaptı, bu kilisenin anahtarları da Müslümanlar’a verildi. Her iki mabedin kapısı, tam 150 sene boyunca her sabah Müslümanlar tarafından açıldı ve Hıristiyanlar da rahat etti.

2002 yılında silahlı bir Filistinli grup Doğuş Kilisesi’ne sığındı. İsrail askerleriyle silahlı çatışmaya girdiler ve kilise ancak birkaç haftada boşaltılabildi. Çatışmalar sona erince Kudüs Rum Patriği Birinci İrineos kilisenin kapısındaki kilidi değiştirdi ve anahtarı aldı. Böylelikle kapının Müslümanlar tarafından açılması geleneği son buldu. Bu gelişme taraflar arasında her sene yaşanan kavgalara yol açtı.

Kudüs Ermeni Patriği dönemin Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’a bir mektup yazarak Sultan Abdülmecid’in 1852 tarihli fermanının yeniden uygulanmasını istemişti. 

Hıristiyanlar için en kutsal mekanlardan biri olan Beytüllahim’deki Milad Kilisesi’nde Noel temizliği yapan farklı mezheplerden papazlar birdenbire kavgaya tutuştu. Ellerindeki süpürgelerle tekme tokat kavga eden papazları ayırmaya kalkan polis zor anlar yaşarken, çok sayıda papaz ise yaralandı.

Batı Şeria’nın Beytüllahim kentindeki Milad Kilisesi, Hazreti İsa’nın doğum yeri olduğuna inanılan yerde kurulması bakımından Hıristiyanlar açısından büyük önem arz ediyor. Her yıl bu kilisenin temizliği için farklı mezheplere mensup Hıristiyanlar Noel öncesi mekanda buluşarak ‘kutsal’ temizliği yapıyorlar. Ancak kilisenin bu yılki temizliği çok sıra dışı bir olaya sahne oldu.

Kiliseyi 7 Ocak’ta kutlanacak olan Ortodoks Noeli’ne hazırlayan Rum Ortodoks papazları ile Ermeni papazlar arasında kilisenin temizliği sırasında bilinmeyen bir nedenden dolayı kavga çıktı. Temizlik sırasında çıkan kavgada papazlar ve yardımcıları birbirlerine ellerindeki süpürgelerle saldırdı.

Bununla da yetinmeyen din adamları tekme tokat birbirlerine girdiler. Yaşanan arbedeyi Filistin polisi ayırmakta zorluk çekerken olaylar sırasında çok sayıda Papaz yaralandı.

Bölgenin en eski kilisesi olan altıncı yüzyıldan kalma Milad Kilisesi’nin yönetimini Katolik, Rum Ortodoks ve Ermeni din adamları üstleniyor.

Kilise, her yıl özellikle Noel döneminde binlerce Hıristiyan tarafından ziyaret ediliyor

BBC – CİHAN

Bu yazımızı okuyan 1.381. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir