Robot asker için ilk adım atılıyor

Robot asker yapımı için SSM, proje başvurusu alıyor

Savunma sanayii yerli imkanlarla hız kazanmayı sürdürüyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı, terörle mücadelede büyük fayda sağlayacak bir projeye daha imza atıyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı(SSM), robot asker için ilk adımı atıyor. Robot asker, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, üniversiteler ve özel sektör iş birliğiyle silahlı kuvvetlerin arazi şartlarında düzenlediği operasyonlarda kullanılmak üzere geliştirilecek.

“Yeni dünyanın insansız ve otonom teknolojilerini beraber geliştirelim” sloganıyla başlatılan proje için başvurular osispmd@ssm.gov.tr adresine 9 Mart 2018 saat 17.00’a kadar gönderilebilecek. Proje kapsamında, savunma alanındaki ihtiyacın yerli ve milli imkanlarla karşılanması için Türk sanayisinin mevcut imkan ve kabiliyetlerinin azami derecede kullanılması amaçlanıyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, robot asker üretimi için proje başvurusu alacak. Başvurular 9 Mart tarihine kadar yapılacak.

SSM’den yapılan açıklamada “Robotik Sistemler Araştırması (Humanoid Robotlar, Pasif ve Aktif Exoskeleton, Aktif Protezler, Sensörler, Biyomekanik Yazılımları, 4 veya daha fazla bacaklı robotlar, Öğrenme, Anlama, Koordinasyon Birimleri ve Yazılımları, Telehaptic kontrol vb.) BİD’e verilecek cevaplar için süre 9 Mart 2018 tarihine kadar uzatılmıştır.” denildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı
 Başvurmak isteyen firma ve akademisyenler için şu bilgiler gerekiyor.

1.2. Öğretim Görevlilerine/Üyelerine İlişkin Talep Edilen Bilgiler
1.2.1. Ad, soyad, mevcut görev ve iletişim bilgisi
1.2.2. Çalıştığı üniversiteler, robotik sistemler kapsamında gerçekleştirilen projelerin konu başlıkları ve kısa bir açıklaması (tamamlanma durumu ve hangi kurum, kuruluş, firma için gerçekleştirildikleri belirtilerek)
1.2.3. Bu konularda yayımlanan makalelerinin listesi
BİD’e verilecek cevaplar; Müsteşarlığımızın aşağıda belirtilen elektronik posta adresine en geç 09 Mart 2018 tarihi saat 17:00’a kadar gönderilecektir. İrtibat Noktası: (Tel: +90 312 411 89 62 veya 9257) e-posta: osispmd@ssm.gov.tr

Kaynak: TRT Haber

Okunma: 735

Hamit Selimli

1995 Hatay Payas doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Hatay Dörtyol'da tamamladı. İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi. Amerika Dil eğitimi aldı ileri seviyede İngilizce bilmektedir. .Otomotiv, savunma, çelik ve maden sektörlerini yakında takip eder bu alanlardaki tecrübe ve gözlemlerini paylaşır. Hobileri arasında Tarih, Seyehat, Futbol ve Yüzme vardır. Kahve hayranı ve Galatasaray taraftarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir