Peygamber Efendimizi Dünyaya anlatan site www.sonpeygamber.info

Peygamber Efendimiz’in hayatını, ahlakını, mucizelerini, sosyal hayatını, sünnetini öğrenmek için kütüphaneler dolusu kitaba ihtiyacınız yok. Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam Araştırmaları Merkezi, İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi gibi kurumların desteği alınarak hazırlanan, açılışını Başbakan’ın yaptığı www.sonpeygamber.info sitesi online hadis derslerinden, çocuklara özel bölümüyle 7’den 70’e herkese hitap ediyor.

Bizim için ağlayan sabahlara kadar dua eden ve bize kardeşlerim diyen bir peygamberi gerçekten ne kadar tanıyoruz? Gül kokulu güzeller güzelini kendi âlemimizde görebiliyor muyuz? “Ben bir aynayım. O aynada herkes kendisini görür” buyuran Nebi’nin hayatını, ahlakını, yüce şahsiyetini, sünnetini anlatmak için yayına başlayan www.sonpeygamber.info web sitesi bu konuda önemli bir hizmet görüyor.
20 Nisan’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen galada bu güzel sitenin açılışını Başbakan Tayyip Erdoğan yaptı. Başbakan galada yaptığı konuşmada şöyle konuştu: “Tarih boyunca Efendimizin mesajının ulaştığı her yerde insanların malları, canları, dinleri, dilleri emniyette olmuştur. Bu anlayışın hakim olduğu coğrafyalarda bütün inançlar yüzyıllarca barış ve emniyet içinde yaşayabilmiştir. Peki bizi ne oluyor ki topraklarımız üzerinde yaşamakta olan insanları vahşice, rahatlıkla öldürebiliyoruz. Buna hakkımız yok.”
Projesini Meridyen Destek Derneği’nin oluşturduğu site, Hz. Muhammed’i bilimsel veriler ışığında tüm dünyaya anlatmayı ve Batı’da Hz. Muhammed ve İslam diniyle ilgili oluşan yanlış bilgileri ortadan kaldırmayı hedefliyor. Siteyle ilgili bilgiler veren Site Editörü Hümeyra Şahin, “Bu sitenin çok basit ve net bir amacı var. Son Peygamber’in evrensel olarak tanınan, bilinen ve kabul edilen bir elçi olarak algılanmasına katkıda bulunmak” diyor.
Site içerisinde Hz. Muhammed’in hayatına, ahlakına, mucizelerine, sosyal hayatına, aile hayatına, sünnetlerine ve hadislerine dair bilgilere çok net ve rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca hadis terimleri sözlüğü de mevcut. Aynı zamanda ziyaretçiler, Hz. Muhammed’le ilgili sorulara on-line cevap bulabilecek ve isterlerse interaktif ortamda hadis derslerine katılabilecek. Sadece yetişkinleri değil aynı zamanda minik peygamber âşıklarını da düşünen site, çocuklara yönelik bir bölüm de bulunduruyor. Sitedeki çocuk köşesinde, minik ziyaretçiler zaman trenine binerek sanal dürbünün ardından Efendimiz’in hayatını seyrediyor. Zaman treni, kimi zaman Mekke’nin fethine götürüyor, kimi zaman Medine’ye hicrete. Çocuklar bir yandan da harita yardımıyla hangi hadise nerede gerçekleşiyor, Mekke ve Medine dünyanın neresinde öğrenebiliyor.
Portalın hazırlık aşamasında, Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam Araştırmaları Merkezi, İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi gibi kurumların yanı sıra ilahiyat fakültelerinin de desteği alındı.
Tasarımını, Hollywood filmlerine afiş hazırlayan ünlü tasarımcı Emrah Yücel’in yaptığı portal 6 ayda tamamlandı. Türkçe, İngilizce ve Rusça olmak üzere üç dilde yayın yapan site, eş zamanlı olarak güncelleniyor.

Bu yazımızı okuyan 1.733. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir