Mutlu ve Başarılı İş İnsanlarının Alışkanlıkları

Birçok insan çalışmak için yaşadığını değil, yaşamak için çalıştığını söyler. Ne yazık ki farkında bile olmadan kendilerini hayal kırıklığına hazırlamış olurlar. Çağdaş dünyada iş, çoğu zaman sizinle birlikte eve gelir. Mutlu bir iş yaşamını sağlayacak yapılar olmadan sağlıklı bir ev yaşamına sahip olmak çok daha zordur.

Elbette hiçbir iş mükemmel değildir; ancak işten aldığınız keyfi (evet işten aldığınız keyfi) azami seviyeye çıkarmak mümkündür. Bunun için gününüzü planlarken ve tüm süreçleri yönetirken bu amacı aklınızdan çıkarmamanız gerekir. İşte, daha mutlu ve üretken olmanıza yardımcı olacak alışkanlıklar:

1.Mutluluğunuzu Tanımlayın

İlk adım, kendinize ait mutluluk ve başarı tanımını yapmaktır. İş hayatınızda başarı sizin için ne anlama geliyor? Şirketinizin ulaşmaya çalıştığı bir büyüme hedefi var mı? Ulaşmaya çalıştığınız bir satış hedefi var mı? Ekibinizin ulaşmasını istediğiniz profesyonel gelişim aşamaları var mı? Neye ulaşmak istediklerini şirketlerin ve şirket liderlerinin apaçık görmeleri gerekir. Hedefe ulaşan yol ancak bu şekilde çizilip rafine bir hâle getirilebilir. Başarıyı neyin belirlediğini bilmek, sürecin kalanını başlatmanın tek yoludur.


2. Ajandanızı Yenileyin

Mutluluk tanımınızı yaptıktan sonra programınızın önceliklerinize uygunluğundan emin olmalısınız.  Ailenize daha fazla zaman ayırmak istiyorsanız ajandanızı buna zaman yaratacak şekilde düzenleyin. Ekibiniz için profesyonelce bir gelişim hedefliyorsanız ekip üyelerinizin belirli zamanları bu hedef için ayırdığından önceden emin olun. Ekip takvimine daha kısa toplantı süreleri girin ve ekibinizin yeni toplantı formatınıza uymasını sağlayın.

Ekibiniz ve kendiniz için günlük, haftalık, aylık, üç aylık ve yıllık iş programları belirleyin. Böylece belli işlerin gerekli sıralamayla tamamlandığından emin olursunuz. İş programları, zaten kontrolünüz altında olan şeyleri tastamam kontrol edebilmenizi sağlarken, kontrolünüz dışında kalan şeylere müdahale etmeniz için gereken esnekliği kazanmanıza da yardımcı olur. Ona nasıl ulaşacağınız hakkında açık bir planınız yoksa iş hayatında mutluluğa ulaşmanız kolay değildir.


3. Akıl Hocası Edinmeyi Düşünün

Birçok mutlu iş insanı, bir akıl hocasıyla düzenli etkileşimden faydalanır. Akıl hocalarıyla kurulan güçlü ilişkiler, alanlarında gelişmeye devam eden liderlere empati kurma, teşvik etme ve tavsiye alıp verme gibi konularda faydalar sağlar. Akıl hocaları bir yandan teşvik edip perspektif sağlarken, zorlu koşullarda nesnel ve yapıcı görüşlerini de paylaşabilirler. Bir akıl hocasıyla ilişki kurup, bu ilişkiyi yürütmek aynı zamanda geniş bir çevre edinmenize ve yeni fırsatlar yakalamanıza yardımcı olur.


4. Şükran Duygusuna Odaklanın

Mutlu iş insanlarının bir diğer alışkanlığı da şükran duygusudur. Diğer insanlar için herhangi bir duygu olan şükranı, mutlu çalışanlar daima peşinde koştukları bir hedef hâline getirirler. Kendileri üzerine düşünmek için programlarında zaman yaratırlar. Bu zamanı mutluluk tanımları doğrultusundaki ilerlemeyi değerlendirmek için kullanırlar ve başarısızlığı gelişme için bir fırsat olarak kabul ederler.

Ana hedeflerini göz önünde bulundurmak derinde yatan motivasyonlarını hatırlatır ve işlerine yansıttıkları tutkularını geri kazanmalarını sağlar. Mutlu iş insanları, başkalarının başarılarını da açıkça takdir etmeye özen gösterirler. Çünkü, diğerlerinin zaferlerinin, herkesi ortak hedefe yaklaştırdığının farkındadırlar.


5. Önceliğiniz Sağlık Olsun

Sağlıklı alışkanlıklar, mutlu iş insanları yaratmaya da yardımcı olur. Bilim düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve düzenli uykunun faydalarını defalarca kanıtlamıştır. Gün ışığı almanın ve düzenli molaların da performansı arttırdığı bilinen gerçeklerdir. Bu unsurları özel yaşamınızda uygulamanın da ötesine geçip iş hayatınızda da teşvik edebilirsiniz.

Yediklerinizin sağlıklı atıştırmalıklar olmasını sağlayın, son dakikaya iş bırakılmasını ve geç saatlere kadar çalışmayı engelleyin. Çalışanlarınızın sağlık hizmetlerine spor salonu imkânını da ekleyin. Ya da günlük toplantılarınızı herkesin D vitamini alabileceği açık alanlara taşıyın. Mutlu insanlar ve mutlu iş ortamları birbirlerinden beslenerek şirket, müşteriler ve çalışanlar için daha fazla değer üretirler.

Bu yazımızı okuyan 48.993. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.