Pop-Tech’e Müslüman Bilim Kadını

Ünlü Amerikan Pop-Tech Kuruluşu, üyeliğine ilk defa Ortadoğu’dan bir bayan seçti. Peki Pop-Tech nedir? Amaçları ne? Neden Ortadoğu’dan bir bayan seçildi. İşte cevapları… Ünlü Bill Gates’in de üyeleri arasında bulunduğu Pop-Tech Bağımsız Amerikan Kuruluşu ‘insanlığa faydalı icatlarıyla değişikliğin öncülerinden’ şeklinde vasıflandırarak seçtiği Hayat Sindi’nin Orta Doğu temsilcileri olmasını istiyor.

Harvard Üniversitesi’nde araştırmacı olarak çalışan Suudi asıllı bilim kadını Dr. Hayat Sindi, dünyaca ünlü Pop-Tech Amerikan bağımsız kuruluşuna seçildi. 2009 yılında kuruluşa katılan 15 bilim adamı arasında yer alan Sindi, ilk Arap bayan üye olma özelliğini taşıyor. Sindi’nin en önemli icadı mobil laboratuvar olmakla beraber ilk aşamalarında kanseri teşhis eden bir cihaz icadı da bulunuyor. Pop-Tech’in üyelerinin büyük kısmının Nobel ödülü bulunuyor.

Ünlü Uluslararası Amerikan Pop-Tech Kuruluşu Suudi Arabistanlı bilim kadını Dr. Hayat Sindi’nin 2009 yılında aralarına katılan 15 araştırmacı ve akademisyen arasında yer alan ilk Arap bayan olduğunu açıkladı. Kuruluş, Sindi’nin insanlığa fayda veren araştırmalarıyla dünyada değişimin öncülerinden olduğunu söyledi.

Amerikan Harvard Üniversitesi’nde bilim kadını olan Sindi El-Arabiya.net’e yaptığı açıklamada kendisini Orta Doğu temsilcisi yapmak istediklerini ifade etti.

Bağımsız Amerikan Pop-Tech Kuruluşu, Hayat Sindi’yi dünya genelinden diğer bilim adamlarıyla beraber seçti. Bu bilim adamlarının araştırmalarıyla insan yaşamı sisteminde büyük bir değişiklik yapması bekleniyor. Ayrıca Sindi, Orta Doğu’dan seçilen ilk bayan olma özelliği taşıyor.

Pop-Tech bağımsız teşkilatının üyelerinin büyük kısmı Nobel ödülüne sahip. Üyeleri arasında uluslararası Microsoft şirketinin sahibi Bill Gates de yer alıyor.

Hayat Sindi Cambridge Üniversitesi’nden biyoteknoloji alanında doktora tezi ile mezun oldu. Şu anda Amerikan Harvard Üniversitesi’nde nanoteknoloji araştırmacısı olarak çalışıyor. En meşhur icadı, sıradan ve ucuz aletlerden imal edilmiş küçük mobil laboratuvardır. Bu laboratuvar, özellikle Afrika ülkeleri gibi fakir ülkelerde teşhis icraatlarını kolaylaştırıyor. Yani Batılı laboratuvarlara gidip çok para ödemektense bu küçük laboratuvarda az bir para karşılığında ihtiyaçlarını görebiliyorlar.

Maris isimli icat ettiği plastin ve camdan cihaz ise ses dalgaları üzerine çalışıyor. Bu cihaz, bir ilaç firması tarafından belli ilaçların bileşenlerinin ve vücudun içindeki etkileşiminin ortaya çıkarılmasında kullanıldı.

Ayrıca icat ettiği nano- lazer teknolojisine dayanan bir diğer cihaz ilk aşamalarında kanser hastalığını teşhis ediyor.

Kaynak: Defne Bayrak / Timetürk

 on Email on Facebook on Google on Instagram on Twitter on Youtube
Blogger, Sosyal Medya Uzmanı at Genç Yolcu
Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir.

Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.
Okunma: 77

Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir. Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir