Kayıtdışı Tarihimiz

Kitabın arka kapağında “Tarihimizle bizim aramızı açan, ilkokuldan itibaren zihinlerimize yerleştirilen yanlı ve yanlış bilgilerle gerçekleri unutturan zemin kimin ve kimlerin ürünü?
Tarihe bakışımız hâlâ neden karışık, bulanık ve önyargılı?
Henüz birkaç yüzyıl öncesine kadar, yaklaşık yirmi milyon kilometrekarelik bir coğrafya üzerinde kurumlaşmış, üç kıtaya hükmeden bir devletimiz vardı. Ancak bu kadar yakın geçmişte yaşananların ne kadarından haberdarız? Bildiklerimizin ne kadarı gerçek?
Doğrusuyla yanlışıyla tarihimizin arka plânına bakmaya, geçmişimizde kalan gerçeklerle yüzleşmeye hazır mısınız?
Kayıt Dışı Tarihimiz sizin için büyük bir sır küpünün kapağını aralıyor.
Bu kitapla yanlış veya eksik tanıtılan şahsiyetlerle daha yakından ve gerçek yönleriyle tanışacaksınız”
sözleriyle tanıtılan kitap gerçekten ilginç bilgilerle dolu.

Tarih konusunda bugünlerde her kafadan bir ses çıkıyor. Aslında birazda konuşulan konu tarih olunca , bu konuda hassas olan milletimiz doğru yanlış dinlemeden ve akıl süzgecinden geçirmeden bilgiyi kabul ediyor.

Ne yazık ki ; tarihimizi tüm dünya en ince detayına kadar ilmek ilmek  öğrenirken ve bundan dersler çıkartırken, bizler bu konuyu populer kültürün bir nesnesi olarak görüp üzerinden rant elde etmenin çabasındayız.

Bu kadar köklü ve bu kadar bela geçirmiş bir milletin 1000 yıllara dayanan tarihini bir kenara bırakın , henüz yeni kurulmuş olan Cumhuriyet  tarihimizin bile büyük bölümü kayıplar ve yanlış bilgilerle dolu.

Türk tarihini edebi üslupla okuyucusuna tanıtan yazar Yavuz BAHADIROĞLU bu kitabında 1000 yıllık geçmişimizin devamı olan Cumhuriyet dönemindeki yanlış tarihi bilgileri okuyucusuyla paylaşıyor.

Tarihe merak duyan , onu öğrenmek isteyen herkese tavsiyemdir.

@orhandinc

Bu yazımızı okuyan 939. takipçimizsiniz.

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir