Güneş’e Gidilebilinir mi ?

Ay ve Mars’tan sonra insanoğlunun uzaydaki yeni hedefi belli oldu. NASA yetkilileri önümüzdeki 10 yıl içerisinde Güneş’e gidecek bir araç geliştirmeyi planladıklarını açıkladı.İlk çağlardan beri insanoğlunu hayretler içerisinde bırakan ve dünyamızdaki hayatın kaynağı olan Güneş hakkında bilmediklerimiz, bildiklerimizden daha fazla.

Çılgın Proje

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net’in haberine göre, bu durumu değiştirmek isteyen ve dünyayı yaşanabilir kılan Güneş hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen NASA, bazılarına çılgın gelebilecek bir projeye girişmeyi planlıyor. NASA yetkilileri 2018 yılında, Güneş’in atmosferinde yörüngeye girecek ve araştırma yapacak bir araç göndermeyi planladıklarını açıkladılar.

Engeller Çok Büyük

Geliştirilecek aracın önündeki engeller ise gerçekten çok büyük. Aracın hasar görmeden güneşin gücüne dayanarak atmosfere ulaşması gerek. Bu da aracın inanılmaz boyutlardaki radyasyona ve 1400 dereceye yaklaşan sıcaklıklara dayanabilmesi anlamına geliyor.

Simülasyonlara Güven

NASA basın sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, geliştirilecek Solar Probe Plus adlı aracın güneşin etkilerine dayanabilecek bir hale getirilmesi için yapacakları simülasyonlara güvendikleri belirtildi.

Eğer bu proje başarılı olursa, dünyadan bir yıldıza gönderilmiş ilk araç olacak. Daha önce 1958 yılında benzer bir proje üstüne çalışılmış fakat mevcut teknoloji ile bunun başarılamayacağı anlaşılıp iptal edilmişti.

Güneşin gücüne dayanabilecek bir araç yapılabilir mi?

Orhan DİNÇ

gencyolcu@hotmail.com.tr

Bu yazımızı okuyan 1.155. takipçimizsiniz.

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir