Grup Al Awda Filistin’i anlatıyor

http://image.haber7.com/haber/haber7/photos/287220100406033706899.jpgGrup Al Awda Filistin’i anlatıyor. Mülteci kampındaki müzisyenler İntifada’yı sanat sanahasında sürdürüyor. Geri dönüş anlamına gelen Al Awda ismiyle yoluna devam eden Filistin’li müzik grubu, özgür Filistin için müzik üretiyor ve Filistililerin davasını dünyaya anlatmaya çalışıyor. Murat Altunöz’ün Haberi 1991 yılında Filistin’de Bestahur adıyla kurulan ve daha sonra Geri dönüş anlamına gelen Al Awda ismiyle yoluna devam eden Filistin’li müzik grubu özgür Filistin için müzik üretiyor.

43 Yıldır Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan Muheyyem Yermut Filistin Mülteci kampında yaşamlarını sürdüren grubun en büyük ideali Filistin’de türküler söylemek olduğunu ifade ettiler.

“Kendi kültürümüzü yaşatacağız”

Grup sözcüsü Muhammet Abu Kasım, Filistin kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını ve gördükleri tüm baskılara rağmen Filistin dışında Filistin halkının sesini ve mücadelesini anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Muhammet Abu Kasım, İnsanlar kendi kültürleriyle yaşarlar eğer kültürleri yoksa o insanlar ölür giderler. bizimde bir kültürümüz tarihimiz ve inancımız var.Bizim kültürümüz çok farklıdır. özgün ve direnişçidir. İsrail ve işbirlikçileri kültürümüzü, topraklarımızı unutmamızı istiyor ve yıllardır kimilerimizi öldürdü kimilerimizi sürgüne yolladı. ama bizler Al Awda olarak kendi muziklerimizle, marşlarımızla, Filistin halkının sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Grup sözcüsü Muhammet Abu Kasım, Gruplarının Filistin halkının mücadelesinden beslendiğini belirterek, “Biz Al Awda olarak muziğimizin ana kaynaığını Filistin halkının direnişi besliyor. o direniş ve savaş bizim temelimizi oluşturuyor. çünkü bizim muziğimizde acı ve mutluluk bir arada söyleniliyor. Muziğimiz Filistin halkıın İsrail Siyonizmine karşı Filistin halkı intifadasıyla başkaldırıyor.Çünkü Filistinler her an öldürülebiliyor. her an bir katliam oluyor ve her an Filistin halkı intifa da ile düşmanlarını geri püskürtüyor” dedi.

Muhammet Abu Kasım,Şarıklarının çoğunu şehitlerin anısına dillendirdiklerini ifade ederek,şehit isimlerinin ve mücadelesinin yer aldığı şarkılar söylüyoruz. marşlar söylüyoruz.Bazı şarkılarımız acıdır. Çünkü çok acı çekiyoruz. Hemen tüm ailelerde şehitler var. Mutlu şarkılarımız da var. Çünkü biz mücadele ediyoruz. Bir gün zaferi kazanacağımıza eminiz. Bundan dolayı mutluyuz” şeklinde konuştu.

“En büyük özlemimiz topraklarımıza geri dönmek ve orada konser vermek”

Bir gün mutlaka Filistine geri dönmek ve orada konser vermek istediklerini ifade eden Muhammet Abu Kasım, Bizim en büyük hayalimiz kendi topraklarımızda muziklerimizi söylemektir. zaten Al Awda, Filistin?e geri dönüş anlamına geliyor. Grubun Al Awda ismini alması, Siyonist İsrail tarafından göçe zorlanan Filistinlilerin topraklarına kavuşma özlemini ifade ediyor.Bu özlem her geçen gün daha da büyüyor. mutlaka zafere ulaşacağız. Filistin halkının çektiği acılar son bulacak.

Abu Hasan Muhammed,Ahmad Selim, Hasan Ahmad,fadi Ali, Rima Ahmad, Suzan Mustafa, Muhammed Abu Kasım ve Abu Kasım’dan oluşan grup üyeleri Başta Suriye, Lübnan, Türkiye, Tunus,Libya ce Cezair’de konserler vermiş. Grup Avrupa’da ise kendilerine konulan yasaklar dolayısıyla konserler veremiyor.

287220100406033706899

Bu yazımızı okuyan 1.027. takipçimizsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir