Fotoğrafçılıkla İlgili 5 Rahatsız Edici Gerçek

Fotoğrafçılık hiçbir zaman en popüler hobilerden biri olma basamaklarından aşağı inmeyecek. Şimdi özellikle akıllı telefonların da bu “moda”ya destek vermesiyle herkesin kendi çapında fotoğrafçı olduğu gerçeğini göz ardı edemiyoruz. Etmemeliyiz de. Aslında şöyle de diyebiliriz tüm sanat formları popüler ancak fotoğrafçılık hepsinden daha hızla yayılıyor ve yükseliyor. Fotoğrafçılığa gönül verdiyseniz bilmeniz gereken bazı gerçekler var. Bunları bilerek bu hobiye başlamanız, fotoğrafçılık hakkında daha sağlıklı kararlar vermenize yardımcı olabilir.

Daha fazla ekipman sizi iyi bir fotoğrafçı yapmaz

Bu, fotoğrafçılık anayasasının değişmeyen birinci kuralı. Daha iyi ekipman asla daha iyi fotoğraf anlamına gelmiyor. Daha iyi ve bol ekipman bu yüzden kimseyi iyi bir fotoğrafçı yapmıyor. İyi fotoğraflar çekmek için bir Leica, Canon, ya da Hasselblad’a ihtiyaç duymuyorsunuz. Bunu bir kullan at kamerayla ya da akıllı telefonunuzla da yapabilirsiniz. Vizyon ve yaratıcılığınızı ne kadar ön plana alabilirseniz kafanızı pahalı ekipmanlara takmadan rahat rahat mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz.

“Usta” diye bir şey yoktur

Genel bir yanılgıdır, bir işi hızlı yapıp bitiren ustaymış gibi algılanır. Bu belki fırıncılık yapanlar için geçerli olabilir ama fotoğrafçılıkta böyle bir durum yoktur. Hızlı olan ustadır mantığı son derece yanlıştır. Fotoğrafçılık bir sabır işidir. Şipşak fotoğraf çekenler bu işi yalamış yutmuş anlamına gelmez. Diğer yandan çok güzel kareler yakalamak ve sergiler açmak da usta olmak anlamına gelmez. Bir fotoğraf hocası da “usta” değildir. Bu insanların hepsi hala öğreniyordur. Çünkü ışık ve görüntünün dansı sonsuzdur. “Her şeyi gördüm” ve “kareledim” demek mümkün değildir. Her an bir önceki andan farklıdır ve içerisinde bilinmedik onlarca farklı tecrübe getirir.

Sabırsızsanız fotoğrafçı olamazsınız

An, sizin için akmaz. Evrende her hareketin kendi devinimi vardır, bunu yavaşlatmak veya hızlandırmak asla elimizde değildir. Bu şelale belli bir momentumla aşağı doğru düşerken kendi ve evrensel fizik kuralarını takip eder. Bu durum hiçbir enstantane için de değişmez. Enstantanelerin başlangıç, oluş, olgunlaşma ve yok olma süreçlerini takip edebilmek için fotoğrafçılıkta muazzam bir sabır gerekir.

Amatör olmak son derece normaldir

Amatör kelimesinin anlamı daha az yetenekli ya da az şey bilen değildir. Profesyonel bir fotoğrafçı olmadan önce amatör olmak asla onlardan daha yeteneksiz ve bilgisiz olduğunuz anlamına gelmez. Amatör olmak henüz öğreniyor ve gelişiyor olmak anlamına gelir ki, ucu son derece açık bir tanımlamadır. Çünkü bir sonraki adımda bildiğiniz tüm fotoğrafçılardan daha iyi olabileceğiniz anlamına da gelir. Üstelik amatör fotoğrafçılar canları ne isterse çekebilme özgürlüğüne de sahiptirler. Bu yüzden öğreneceklerinin sınırı da yoktur.

Resim işlemek koltuk değneği değildir

Yer yanlışınızı resim işleme editörleriyle düzeltirseniz bu meslekte bir adım bile ileri gidemezsiniz. Fotoğrafçı olacağınıza gidin Photoshop editörü olun daha iyi o zaman. Lightroom ya da Photoshop benzeri ürünleri sıklıkla kullanıyor ve her karenizde mutlaka bir oynama yapıyorsanız bir şey öğrenemiyor ve yanlışlarınızı kamera üzerinde düzeltemiyorsunuz demektir. Bunu alışkanlık haline getirmeyin.

Son söz

Fotoğrafçılık, çektiğiniz kare değil o kareyi nasıl çektiğinizle ilgili bir sanat dalı. Bunun için üründen önce teknik ve bilginin önemli olduğunu da unutmayın.

Kaynak: Fotofes

gencyolcular on Emailgencyolcular on Facebookgencyolcular on Googlegencyolcular on Instagramgencyolcular on Twittergencyolcular on Youtube
gencyolcular
Blogger, Sosyal Medya Uzmanı at Genç Yolcu
Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com
Okunma: 289

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir