Çocukları Ramazana Nasıl Hazırlamalıyız

Peygamber Efendimiz (SAV)’in “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden azad ayı” olarak tanımladığı mübarek Ramazan Ayı, tüm müslüman alemi için çok önemli bir aydır. Her zamankinden daha fazla ibadet etmemiz gereken bu kıymetli ayda kendimizle beraber çocuklarımızı da ibadetlere hazırlamalıyız. Peki Ramazan ayını çocuklarımızla beraber nasıl değerlendirebiliriz?

RAMAZAN AYINI ÇOCUKLARLA DEĞERLENDİRMENİN EN GÜZEL PROGRAMI

#1

Çocuklarda Ramazanın heyecanının oluşması için birkaç gün kala, odasının kapısına ramazanla ilgili süslemeler yapın.

#2

Çocuğunuzu dua okumaya alıştırmak için her gün (kısa) olmak üzere dualar belirleyin. Kağıda listeleyip yazdığınız dua isimlerini sayı ile sıralanmış şekilde kapıya ya da duvara yapıştırın. Daha sonra 30 adet mandalı yuvarlak bir karta kenarlardan tutturup kenarlarına 30’a kadar yazın. Günün takvimine göre o sayları çıkartıp sayıya ait olan duaları okumasını isteyin.

#3

Efendimiz (SAV), sadaka vermenin en faziletli ayın bu ay olduğunu müjdelemişti. Sizde hazır aldığınız ya da kartondan yaptığınız sadaka kutusuna Ramazan ayı boyunca çocuğunuzla beraber para atın.

#4

Çocuğunuzda ibadet etme heyecanı oluşturabilmek için akşamları teravih namazına kendisine de götürün. İftarı yaptıktan sonra teravih çantasına minik bir seccade, tesbih, kızsa başörtü erkekse de takke koymasını isteyin. Bu davranış çocuğunuzda sorumluluk duygusunu geliştirecektir. 

#5

Salavat getirmenin Peygamber Efendimiz (SAV)’in anmak olduğunu söylemeli, onu sevmeli ve sevgisini kazanmak için çaba sarf etmemiz gerektiğini oyun yoluyla öğretin. Bunun için ailecek salavat çekme yarışı yapabilirsiniz.

#6

Oruç ibadetini neden gerçekleştirdiğimizi onun anlayabileceği şekilde anlatın. Vakti geldiğinde kendisininde sizin gibi oruç tutması gerekeceğini söyleyebilirsiniz.

#7

Başta Peygamber Efendimiz olmak üzere diğer peygamberlerin hayatını anlatabilirsiniz. Bunun için çocuğunuzun yaşına uygun hikaye ve resimli dini kitapları tercih edebilirsiniz.

#8

Dinimizde akrabalık bağlarını koparmanın doğru olmadığını ve onları ziyaret etmemiz gerektiğini hatırlatarak, beraber akraba ziyaretleri yapabilirsiniz.

#9

Çocuğunuzla beraber her gün farklı camilere gidip, camide ibadet etmenin faziletlerinden bahsedebilirsiniz.

#10

Camiye gidemediğiniz zaman evde ailecek cemaat yapabilirsiniz.

#11

Kuran-ı Kerim’den kısa kısa sureler ezberletebilirsiniz. Her sure ezberinde minik hediyeler verebilirsiniz.

Kaynak: yasemin.com

Bu yazımızı okuyan 47.312. takipçimizsiniz.

Misafir Yazar

Misafir yazar olmak istermisiniz ? Sizleri gencyolcu.com ziyaretçileriyle buluşturmak hedefi ile misafir yazarlık kabul ediyoruz. Kriterler: Yazılar kesinlikle özgün ve size ait olmalıdır. Yazınız gencyolcu.com da yayımladıktan sonra link vererek başka yerde yayımlaya bilirsiniz. Yazınızı bilgi@gencyolcu.com adresimize gönderebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir