Doktorlar internetteki sağlık bilgilerinden şüpheli

Her üç doktordan biri, internetteki sağlık bilgileri yüzünden hastaları ile olan ilişkilerinin zorlaştığını ve güvenilirliklerinin azaldığını düşünüyor.  
 
İspanya Miguel Hernandez Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, hasta olsun ya da olmasın, interneti bu amaçla ”kurcalayan” insan sayısı her geçen gün artarken, bu durumdan memnuniyetsizlik duyan doktor sayısı da buna bağlı olarak artıyor.

İspanyol bilim adamlarının ”Atención Primaria” isimli dergide de yayınlanan araştırmasında, her yüz İspanyol’dan 40’ının sağlıkları ile ilgili olarak internette bilgi aradığını ve buna karşılık her üç doktordan birinin, internetteki sağlık bilgileri yüzünden hastaları ile olan ilişkilerinin zorlaştığını ve güvenilirliklerinin azaldığını düşündüğünü belirledi.

İspanyol Sağlık Sistemi’ne kayıtlı doktorlar arasında yapılan araştırmada öne çıkan bir başka bulguya göre de, hastaların yüzde 90’dan fazlası, tedavi olacakları doktor ile ilgili internette bilgi arıyor.

Doktorların sadece yüzde 20’si ise internetin hastaların özgürlüğünü artırdığını düşünüyor.

İtalya’daki Florance Üniversitesi tarafından bu yıl yapılan araştırmada da, doktorların, özellikle internet sitelerindeki ilaç reklamları ile ilgili endişe duyduğu belirlenmişti.

 

 

Bu yazımızı okuyan 781. takipçimizsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir