Darbeye Karşı 70 Milyon Adım

İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras cesur bir adım atarak Ayışığı ve Sarıkız darbe planlarının araştırılması ve darbecilerin yargılanması için meclise araştırma önergesi verdi. Önergede, darbe ve muhtıra gibi demokrasi dışı girişimlerin belirlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Bugüne kadar Türkiye’de darbe tehditleri Demokles’in Kılıcı gibi hep tepemizde sallandı ve darbeleri planlayanlar ya da yapanlar hiçbir zaman yargılanmadı, hesap vermedi. Bu yargılanmama ve hesap vermeme sürecinde siyasetçilerin, meclisin bu tür planların ve çetelerin üzerine sonuna kadar gitmemiş olması büyük bir rol oynadı. Eğer meclis bugüne kadar çetelerin üzerine sonuna kadar gidilmiş olsaydı, sadece darbe planlayanları değil, darbe yapanları soruşturmuş ve mahkum etmiş olsaydı, bugün Anayasa Mahkemesi meclisin çıkardığı yasaları bu kadar kolay görmezden gelemezdi, bugün hala darbe tehdidi altında yaşıyor olmazdık.

Bu ülkede ilk defa darbeci generallerin tutuklanıyor ve yargılanıyor olması hem hesap vermelerinin sağlanması hem de bugün darbe planları yapanlara karşı gözdağı vermesi açısından olumlu adımlardır, ancak yeterli değildir. İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras’ın meclise verdiği Araştırma Önergesi, bu soruşturmanın daha da ileriye götürülmesi yönünde atılmış önemli bir adımdır.

Son olarak DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’in Ecevit Hükümeti zamanında da hükümete karşı darbe planları yapıldığına dair yaptığı açıklama, darbe planlarının Ayışığı ve Sarıkız’dan ibaret münferit olaylar olmadığını gösteriyor.

Ergenekon Çetesi’nde adı geçen isimlerin bu darbe planları ile bağlantıları açık bir şekilde ortaya çıkmış olmasına rağmen, Ergenekon İddianamesi’nde ne geçmişte yapılan darbe planlarına ne de bugün içinden geçtiğimiz ağır çekim darbe sürecine değinmiyor.

Bir daha kimsenin darbe planları yapmaya cesaret edemediği demokratik bir ortamın oluşturulması geçmişte ve bugün darbe planları yapanların yargılanması, Ergenekon çetesinin, sadece birkaç isimle sınırlı kalmayıp sonuna kadar ortaya çıkarılmasıyla mümkün olacaktır.

Bu anlamda, Darbeye Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu olarak, İstanbul bağımsız milletvekili Ufuk Uras’ın, Sarıkız ve Ayışığı darbe planlarının araştırılması için verdiği Araştırma Önergesi’ni destekliyoruz.

Darbeye Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu

Bu yazımızı okuyan 893. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir