Telefonlarda son 5 seneye damga vuran yenilikler

1461772093_ekran-cozunurlugu.jpg

Akıllı telefonlara son 5 yıl içinde dahil edilen önemli yenilikleri listeliyoruz. Geçmişten günümüze akıllı telefonlar çok ciddi bir yol katetti. Teknolojiler özellikle akıllı telefonların gelişmesi üzerine daha da yoğunlaştı ve karşımıza geçen yıllar içinde çok ciddi ve önemli yenilikler sunan telefonlar çıktı. Bu önemli gelişmeleri sizler için listeledik. Son 5 yıla bakıldığında akıllı telefonların ekran boyutu ve çözünürlüğü konusunda tam anlamıyla evrim geçirdi. Bundan 5 yıl öncesinde 3.7 inç ve 4 inç boyutlu telefonlar ve 800×480 ekran çözünürlüğü üst seviye cihazlarda yer alan ve en yaygın çözünürlük iken, günümüzde 1440×2560 ve 1080×1920 ekran çözünürlükleri tepe modellerin olmazsa olmazı haline geldi. Telefon üreticileri 5.5 inç, 5.7 inç gibi ekran boyutları ve 2K ekran çözünürlüğü ile en üst düzey modellerini üretiyor. İlerleyen dönemde ise 4K ekran çözünürlüğünü göreceğiz.

1461772896_edge.jpg

Ekran çözünürlükleri ve boyutlarıyla birlikte, üretici firmalar, farklı ekran tasarımlarını da kullanır oldu. Bu konuda LG ve Samsung’un önemli çalışmalar yaptığını söylemek gerekiyor. LG, G Flex serisi ile kavisli ekrana sahip telefon üretirken, Samsung ise Note Edge ile kavisli ekran denemesi yaptı fakat asıl olayı Galaxy S6 Edge ile yaptı. Her iki tarafı da kavisli ekran ile kimi kitlenin beğenisini kimi kitlenin ise tepkisi çekti.

1461773202_parmak-izi-okuyucus.jpg

Telefonlar, kullanım imkanları genişledikçe güvenlik konusunda daha ciddi donanımlara ihtiyaç duymaya başladı. Telefondan bankacılık, satın alma yöntemleri, para transferleri derken güvenlik konusu çok daha önemli bir hal aldı. Klasik şifreler ve pin kodları bu konuda yetersiz olduğu için parmak izi okuyucusunun telefonlara gelmesi kaçınılmaz oldu ve olmazsa olmazlar arasında yer almayı başardı. Hem bu tür işlemlerde hem de genel olarak veri güvenliği konusunda parmak izi okuyucusu önemli gelişmelerden biri oldu.

1461773769_htc10.jpg

Geçen yıllar içinde telefonların en önemli gelişmelerinden biri de kamera niteliklerinde karşımıza çıktı. Son 5 yıl içinde 5 MP seviyesinde olan arka kameralar günümüzde yerini 20 MP, 16 MP seviyelerine bırakırken, görüntü sensörlerinde de ciddi gelişmeler yaşandı. Olayın sadece çözünürlük olmadığını düşünecek olursak, manual fotoğraf çekim modları, geliştirilmiş kamera sensörleri, diyafram değerleri, OIS ve 4K video derken, akıllı telefonlar, fotoğraf ve video konusunda tek başına herşeyi karşılar hale geldi.

İşin bir de selfie yönü var, son yıllarda artan selfie kültürü ile birlikte nereydese hiç bir kıymeti olmayan ön kameraların yerini, OIS’le flaşla desteklenen ön kameralar aldı.

Süban Açıkgöz

1989 Konya Doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Konya'da tamamladı. Grafik Tasarım ve Dijital Baskı alanında Ekopi Dijital Baskı Merkezin'de Grafikler olarak çalışmaktadır. Hobileri Seyehat, Fotoğraf, Futbol, tasarım ve Sosyal Medyadır. Beşiktaş taraftarı Evli ve bir çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir