Bedirhan Gökçe “güle yazdım”

Başım Gözüm Üstüne ve Adam Kavgada Belli Olur albümleriyle tüm şiir severlerin beğenisini kazanan Bedirhan Gökçe bu kez şiirseverlere “Güle Yazdım…” albümü ile sesleniyor… “Güle Yazdım…”da sanatçı, diğer albümlerinden farklı olarak, Divan Şiiri’ne önemli eserler kazandıran Osman Hulusi Efendi’nin şiirlerini yorumluyor. Divan Edebiyatı’nın önemli şahsiyetlerinden birisi olan Osman Hulusi Efendi’nin Divan’ında yer alan şiirlerden bir derleme yapan Bedirhan Gökçe, bu şiirler için Gündoğar tarafından yapılan özel besteler ve iki Gökmen vokaliyle dinlemesi hoş bir albüme daha imza atmış oldu.

Osman Hulusi Efendi’nin Divan’ında yer alan Gonca Güller Soldu, Hayran Olasım Gelir, Yârdır Sana Sevdiğin, Gülüm N’idem, Hâr Oldu Günüm, Sana Kavuşasım Geldi Sevdiğim, Dağladı Dağlandı Gönül, Canım Efendim, Semt-i Yâra Doğru Gider, Can İncitmeyesin, Dem Bu Demdir, O Yâr Mihmânımız Oldu, Bi-çâre Bir Âşık ve Efendi’ye şiirlerinden oluşan albüm Kaset&CD olarak sunuldu.

Osman Hulusi Efendi;

1914-1990 yılları arasında Malatya Darende’de yaşamış bir dil, gönül ve edebiyat sultanıdır. Yakınlarına ve ahbaplarına yazdığı, nazım ve nesir şeklinde olan mektuplarının toplandığı Mektûbat-ı Hulûsi-î Darendevî ve Hutbeler ile Aruz vezniyle yazılmış olan Divân-ı Hulûsi-î Darendevî eserlerinin sahibidir. Divan Edebiyatına kazandırdığı şiirlerindeki tasavvufî derinlik ilk bakışta hissedilmektedir. Hayattayken birçok eğitim ve irşad hizmetini gerçekleştiren Osman Hulusi Efendi’nin hayalini kurduğu ve fakat gerçekleştiremediği diğer hizmetler ise Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından yürütülmektedir.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

One thought on “Bedirhan Gökçe “güle yazdım”

  • 29 Aralık 2008 tarihinde, saat 22:48
    Permalink

    bütün parçaları dinledim. gerçekten çok güzel bir albüm…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir