Ata Sporları, Dünya Etnospor ve Kültür Festivali

Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş sporları ve bunlarla ilgili zanaatları, Dünya Etnospor ve Kültür Festivali’nde yeniden gün yüzüne çıkıyor. Okçuluk, cirit, mangala gibi Anadolu’dan toplam 25 geleneksel spor dalının Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından tek bir şemsiye altında toplandığı festival, aynı zamanda farklı kültürleri de İstanbul, Halkalı’da bir araya getiriyor. Demir dövme tezgâhlarının kurulduğu, miğfer ve zırh yapan ustaların hünerlerini gösterdiği mizansen köy meydanlarında, tarih bir nevi yeniden canlandırılıyor.

Geleneksel el emeği eserlerin işlendiği mizansen çarşılarda, usta ellerden çıkan dokuma halılardan çömlekler ve bastonlar sergilenirken bunlarla ilgili atölyelerde kaybolmaya yüz tutan kültürel mirasa sahip çıkılıyor. Misafirlerin geleneksel lezzetleri de tadabileceği festivalde çocuklar ve yetişkinleri at binme, ok atma gibi spor etkinlikleri de bekliyor. Konfederasyon, bu etkinlikle ata sporlarını canlandırmayı hedefliyor ve 40 farklı ülkeden gelen oyunculara uluslararası alanda kendi kültürlerine ait oyunları sergileme imkânı tanıyor.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir