1 Nisan ‘Şaka Günü’

‘1 Nisan’ günü gelince insanların aklına ilk gelen şakadır, tabi 1 Nisanın tarihçesi nedir? Niçin şaka yapılır? Konu hakkında farklı rivayetler vardır .Wikipedi’ de bulunan bilgi için tıklayın. Ekşi sözlükdeki bilgi için tıklayın. Mynet’de bulunan bilgi ve resimler için tıklayın. Lafmacundaki bilgi için tıklayın. 15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle,kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir. En sonunda 31 Mart gecesi Kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an bir elinde İncil “Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım” der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar “Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz” dediklerinde Haçlı ordusu komutanı “Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur” diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada Şehit edilir.İşte o gün bugündür 1 Nisan hristiyanlar arasında ’Hile Günü’ olarak kutlanmaktadır.Maalesef ıristiyanları taklit etmeyi modernleşme sanan gafil müslümanlar arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce müslümanın katliam günü olan 1 Nisan’lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

1 Nisan Şakasının Kökeni

Her ne kadar Roma İmparatoru Julius Caesar (Sezar) milattan önce 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak ilan ettiyse de, 16. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa’da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen, Mart ayının 25’inde başlardı.  1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, takvimi değiştirerek yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. O zamanki iletişim şartlarında bazı insanların bundan haberi olmadı, bazıları ise bu kararı protesto etmek amacıyla eski adetlerine devam ettiler. l Nisan’da partiler düzenlediler, birbirlerine hediyeler verdiler.

Diğerleri ise bunları Nisan aptalları olarak nitelendirip bu güne ‘Bütün Aptalların Günü’ adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak bir partiye davet ettiler, gerçek olması mümkün olmayan haberler ürettiler.  Yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup, Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar l Nisan gününü kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmeye başladılar. Adeti gittikçe süsleyerek, zenginleştirerek ve yaygınlaştırarak devam ettirdiler. Bu adetin İngiltere’ye ulaşması yaklaşık iki yüzyıl sürdü, oradan da Amerika’ya ve bütün dünyaya yayıldı. l Nisan şakalarının sembolünün ‘Nisan Balığı’ olmasının nedeni ise Mart ayının sonlarına doğru, Güneş’in Balık Burcu’nu terk ediyor olmasıdır.

Tarihçesi :

Bu konuda değişik rivayetler vardır. Bunlardan biri şöyledir: İlk olarak eski Romalıların Hilarya, Hintlilerin ise Huli festivallerinde görülen şakaların, daha sonra 1564 yılında Fransada yapılan takvim düzenlemesi ile gelenek haline geldiği sanılıyor. Fransada 1564 yılında takvimde yapılan reform ile yılbaşı 1 Nisandan 1 Ocaka alınır. Bu arada 1 Nisanı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacıyla yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisanı yılbaşı kabul edenlere iseNisan Balığı adı verilir. Bu gelenek, 18. Yüzyılda İngiltere ve İskoçyaya, oradan da Amerikaya yayılır. Amerikalılar 28 Aralıkı Şaka Günü olarak ilan ederler.

En İyi On Şaka :

Online şaka müzesinin en iyi on şaka listesi şöyledir. ( museumofhoaxes.com ) İngiliz yayın kuruluşu BBCnin 1957deki Panorama adlı programında, aşırı ılık geçen kış ve spagettilere saldıran böceklerin ortadan kalkması sayesinde, İsviçreli köylülerin ağaçlarından görülmemiş spagetti rekoltesi elde ettiği bildirildi. Bunun üzerine binlerce İngiliz telefona sarılarak, evlerinde nasıl spagetti yetiştirebileceklerini sordu.

Amerikan Sports Illustrated dergisi, 1985te, beyzbol topuna saatte 270 km hızla vuran ve New York Mets takımına transfer olacak Sidd Finch adlı hayali oyuncunun haberini yazdı. Makalede, oyuncunun bu yeteneğini bir Tibet manastırında idman yaparak elde ettiği yazıldı.

1962de İsveçin siyah beyaz yayın yapan tek televizyon kanalına 1 Nisanda çıkan bir teknisyen, yeni ve çok basit bir teknoloji sayesinde izleyicilere renkli televizyon izleyebilecekleri müjdesi verdi. Bu yöntem ekranın önüne bir naylon kadın çorabı germekti ve yüz binlerce kişi bu öneriyi gerçekten denedi.

1996da Amerikan fast food zinciri Taco Bellin, Amerikan bağımsızlık tarihinin sembolü olan ve Philadelphiada bulunan özgürlük çanını satın aldığını ve federal hükümetin çanın adını Taco özgürlük çanı olarak değiştirdiğini açıklaması, halka arasında infial yarattı.

1977de İngiliz The Guardian gazetesi, Hint Okyanusundaki hayali San Seriffe ada cumhuriyetinin 10. kuruluş yıldönümünü kutlamak için 7 sayfalık ek çıkardı. Ekte cumhuriyeti oluşturan Yukarı Kasa ve Aşağı Kasa adalarının kültür ve coğrafyası ayrıntılarıyla anlatıldı.

1992de sol eğilimli NPR (ulusal halk) radyosu, Richard Nixonın Kötü bir şey yapmadım ve bir kez daha kötü bir şey yapmayacağım sloganıyla başkanlık seçimlerine aday olduğunu açıkladı. Nixonın sesini taklit eden kişi çok başarılı bulundu.

1998de Bilim ve Akıl için Yeni Meksikalılar Alabama eyaletinin, Pi sayısını İncilden bir anlam katmak amacıyla 3,0 olarak değiştirdiğini belirten açıklama yayınlamıştı.

Yine 1998de fast food zinciri Burger King, USA Today gazetesine verdiği tam sayfa ilanla, ünlü Whopper hamburgeri yerine solak 32 milyon Amerikalı için Solaklar için Whopper ürününü çıkaracağını açıklamış, ardından yeni hamburger için yüz binlerce başvuru aldığını bildirmişti.

1995te Discover dergisi, Aprile Pazzo isimli bir biyoloğun Antarktikada kafası yassı kemiklerden oluşan ve penguenleri yakalamak için buzu büyük bir hızla ısıtan yeni bir tür hayvan türü keşfetiğini açıklamıştı.

1976da da İngiliz gökbilimci Patrick Moore, 1 Nisan 09.47de Pluton Jüpiterin arkasında geçerken sıradışı bir olay meydana geleceğini, gezegenlerin bu dizilişinin Dünyanın çekim gücünü azaltacağını söylemişti. Tam bu anda sıçrayanların havada uçma hissini duyumsayacaklarını söyleyen Mooreun bu açıklaması binlerce kişi tarafından uygulanmıştı.

 Tarihe Not Düşülen 1 Nisan Şakaları

 
* Şaka TV’lere Çorap Bile Giydirdi
 
1962’de İsveç televizyonu eğer seyirciler isterse televizyonlarını renkliye çevirebileceklerini bildirdi. Tek yapmaları gereken ise bir naylon kadın çorabını ekrana geçirmekti. O gece 7 milyonluk ülkede yüz binlerce kişi bu yöntemi denedi.
 
* Onlarca İnsan El Radyosundan Oldu
 
1 Nisan 1963’te Almanya-Holstein’de Werner Man adlı bir radyo spikeri şöyle bir anons yapıyor: “Göl kenarında şu anda beni pille çalışan el radyosu ile dinleyen birileri varsa radyoyu gölün içine soksunlar. Çünkü birazdan yapacağım yüksek frekanslı ses yayını ile gölde 500 metre alan içinde yüzen herkesi korkutacaksınız!..” Göl kenarında bulunan onlarca insan el radyolarını göle atıyor ve radyoları doğal olarak bozuluyor. Fakat işin acı yanı, o sırada küvette yıkanan ve elektrikli radyosunu dinleyen Heinrich Dichter adlı bir Alman vatandaş da bu anonstan sonra -sırf meraktan- radyoyu küvetin içine sokuyor ve maalesef 220 volt elektriğe maruz kalıp hayata veda ediyor… Olay sonrasında onlarca kişi telef olan radyolarının paralarını almak için spiker Werner Man’a dava açıyor. Ve davayı kazanıyorlar… 220 volt elektriğe maruz kalıp hayata veda eden Heinrich Dichter’in ailesinin açtığı dava ise spiker Werner Man lehine sonuçlanıyor…
 
* Psikolojik Etki Diye Buna Denir
 
1976 yılında İngiliz astronom Patrick Moore, BBC Radyosu’nda katıldığı programda Dünya gezegeninde yerçekiminin azalacağını ilan etti. Bunu herkesin kendi evinde de deneyerek fark edebileceğini belirten Moore, herkesin aynı anda zıplamasını istedi. Saatler 9.47’yi gösterirken telefonlar yağmaya başladı, tüm dinleyiciler yerçekiminin azaldığını kendilerinin de fark ettiğini söylüyordu.
 
* Solaklar İçin Hamburger
 
1998’de Burger King, USA Today’e verdiği bir sayfalık ilanda solaklar için özel olarak hazırlanmış “whopper” menüsünü sunacaklarını açıkladı. İlana göre, ülkedeki 32 milyon solak için hazırlanmış bu menüdeki hamburger, solakların rahatça yemesi için 180 derece dönüyordu. Ertesi günü Burger King, ‘solaklar için hamburger’in şaka olduğunu duyurdu. Ancak günlerce müşteriler gelerek bu menüden istedi.
 
* Bumerang Döner Döner Sahibini Bulur
 
1 Nisan 1976’da Avustralya’nın Melbourne kentinde sokaktan geçenlere çuvalla para dağıtan 1 Nisan şakacısı bir televizyon programcısı, paraların hepsini dağıttıktan sonra, herkesin etrafında toplanmasını ve kendilerine önemli bir açıklama yapacağını söylüyor. Yüzlerce kişi şakacının etrafında toplanıyor. Ve şakacı televizyoncu, “az önce dağıttığım paraların hepsi
sahteydi, fakat hepiniz televizyona çıktınız 1 Nisan!..” deyip üzerlerinde çalıştığı televizyonun logosu basılı olan ve şakazedelere hediye amaçlı yapılmış bumerangları kalabalığa dağıtıyor. Yüzlerce şakazede sinirlenip bumerangları kameramana doğru fırlatıyor ve kameraman çok ağır şekilde yaralanıyor… Kamera içindeki kaset kurtarılıyor ve o akşam televizyonda yayınlanıyor. Program reyting rekoru kırıyor…
 
* Şakalayan Şakalanır

 
Devlet Tiyatroları sanatçıları “Karagöz” Mustafa Mutlu ile “Hacivat” Esat Tanrıverdi vatandaşlara şaka yapmak için harekete geçti. Ancak “Kolonya ister misiniz?” diye yanlarına yanaşan ve ikilinin ellerine zeytinyağını boca eden vatandaş, “şakanın” nasıl yapılacağını ikiliye gösterdi.
 
* Vapurda Şaka
 
Geçen yıl Kadıköy-Beşiktaş seferini yapan bir vapurda Murat Alas isimli kişi “üzerimde bomba var, ellerinizdekileri yere koyun.” diyerek herkesi tehdit etti ve 20 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak sonra tahliye edildi.

ayhan
Okunma: 271

1 Nisan ‘Şaka Günü’” için 4 yorum

 • 01 Nisan 2009 tarihinde, saat 10:33
  Permalink

  1 Nisan diyince aklıma ilk gelen Lise yılları oluyor. Genelde klasik şakalar yaplırdı, fakat bazı hocalara klasik dışı şakalarımızda oluyordu. Türkiyede yapılan en güzel şakalardan benim beğendiğim ‘Vapur Şakası ‘ Oldu.

  ‘ Vapurda Şaka ‘

  Geçen yıl Kadıköy-Beşiktaş seferini yapan bir vapurda Murat Alas isimli kişi “üzerimde bomba var, ellerinizdekileri yere koyun.” diyerek herkesi tehdit etti ve 20 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak sonra tahliye edildi.’

 • 01 Nisan 2009 tarihinde, saat 13:04
  Permalink

  okulda sinirli olmayan bir öğretmene bunu yapabilirsiniz ilk önce bir kağıda kurşun kalemi iyice sürün sonra ise parmağınızla gözünüzün altına sürün son yara bandını kaşınızın üstüne yapıştırın ve öğretmene okulun yaramaz sınıfının üstüne atın öğretmen müdüre gideceği zaman ”NİSAN 1” diye bağırın çok komik oluyor

 • 25 Mayıs 2009 tarihinde, saat 19:48
  Permalink

  Скажите а материалы с Вашего сайта можно у себя размещать?

 • 15 Haziran 2009 tarihinde, saat 19:00
  Permalink

  Дизайн у Вас интересный, я вот тоже для блога искал – стала прикручивать, а все посты куда то делись. Эээх… буду писать заново

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir