Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü Açılıyor!

Ülkemizde Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü açılması ile ilgili yönetmelik resmi gazete de yayınlandı. Ülkemiz açısından potansiyel önemi olan biyoteknolojik alanlar nelerdir? Elbette ki bu sorunun en doğru cevabı Türkiye’nin bulunduğu jeopolitik konum nedeni ile tüm biyoteknolojik uygulamalarla ilgilenmesinin gerektiğidir. Globalleşen dünyada Türkiye’nin biyoteknolojik altyapısının kurulması ve sadece akademik uğraşılar olarak değil aynı zamanda endüstriyel anlamda da sektörün desteklenmesi gerekiyor.

Bu desteğin en iyi yönlendirilebileceği nokta da hiç şüphesiz araştırma-geliştirme çalışmaları. AR-GE yatırımı yapacak olan özel sektöre destek sağlanmasının biyoteknolojinin gelişmesi açısından önemini de unutmamak gerekiyor. Nihayet somut adımlar atıldı ve beklenen enstitü ve daha fazlası açılacak. Ülkemiz ve gelecek nesiller adına önemli bir yer edinecek bu Enstitü ve diğerlerinin Türkiye’ye katkısı çok olacak.

Enstitünün bünyesinde Genom ve Biyoenformatik Bilim Kurulu, Aşı Bilim Kurulu, Farmasötik ve Biyofarmasötik Ürünler Bilim Kurulu, Biyomedikal ve Tıbbi Cihaz Bilim Kurulu, Mikrobiyoloji-İmmünoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kurulu, Fermantasyon ve Hücre Kültürü Teknolojileri Bilim Kurulu oluşturulacak.

Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü’nün kurulması, yapılanması, görev ve yetkileriyle çalışma usul ve esaslarına yönelik yönetmelik bugün yürürlüğe girdi. İlişkin yönetmelik Resmi Gazete’de bugün yayımlandı. Buna göre enstitü, enstitü başkanlığı, bilim kurulları ve yönetmelikteki diğer tüm birimlerden oluşacak

Bilim kurulları, enstitü başkanı ve en az 6, en fazla 10 üyeden oluşacak. Genom ve Biyoenformatik’le Aşı Bilim Kurulu ise en fazla 30 üyeden oluşacak. Enstitü başkanı, bilim kurullarının da başkanı olacak. Enstitü başkanının olmadığı durumlarda, kurullara enstitü başkanının görevlendireceği bir üye başkanlık yapabilecek.

Okunma: 522

Fatih Alan

1980 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Konya'da tamamladı. Amerika Kentucky Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisi. Yurt içi ve yuırt dışında Yöneticilik, Mali İşler ve organizatör olarak farklı firmalarda görev aldı. Bursa'da Turizm sektöründe Otel'de Yönetici olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Motorsiklet, Spor, Kişisel gelişim eğitimleri ve kitap okumak gelir. İngilizce ve Arapça bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir