Snapdragon 820’yi Samsung Üretiyor!

Qualcomm’un yeni mobil canavarı Snapdragon 820’nin üretimi, artık Samsung’a emanet!

Samsung, 14nm LLP teknolojisine sahip mantıksal yongaların toplu üretimine başladığını duyurdu. 14nm LLP (Low-Power Plus), firmanın 14nm FinFET işlem teknolojisinin ikinci nesli.

Yarı iletken teknolojilerinin en önde gelen isimlerinden olan Samsung, sektörün ilk 14nm LPE (Low-Power Early) teknolojisini 2015’in ilk yarısında duyurmuştu. Yeni 14nm LPP teknolojisi ise firmanın Exynos 8 Octa işlemcisi gibi işlemcilerde “eşsiz bir güç verimliliği ve performans sunacağı” anlamına geliyor. Qualcomm’un bu senenin ilk yarısında cihazlara girmesi beklenen Snapdragon 820 işlemcisi de Samsung’un yeni 14nm LPP teknolojisini kullanıyor. Yani yeni Snapdragon canavarı da Samsung tarafından üretilecek…

Transistörlerde kullanılan 3 boyutlu FinFET yapısı, daha yüksek performans ve daha düşük güç tüketimi sağlıyor. Yeni 14nm LPP teknolojisi, transistör yapısı ve işlem optimizasyonları sayesinde bir önceki 14nm LPE’ye göre yüzde 15’e kadar daha yüksek hız sağlarken ve güç tüketimini yüzde 15 düşürüyor.

14nm FinFET teknolojisi, önümüzdeki aylarda mobil cihazlar ve IoT (nesnelerin interneti) cihazları için en gelişmiş ve optimize çözümlerden biri olacak.

İşlemci üretiminde piyasada önemli bir konumda yer alan Samsung, Exynosismini taşıyan kendi işlemcilerinin yanında iPhone ve iPad modellerinde kullanılan Apple A işlemcilerinin üretiminde de rol üstleniyor.

2015 yılında Samsung’un üretmiş olduğu Apple A9 yonga setleri ile TSMC ’nin ürettiği A9 yonga setlerinde yaşanan performans farklılıkları Samsung’u olumsuz etkilemiş, daha sonra Apple iki firmanın işlemcileri arasında sadece kağıt üstüne ufak fark olduğunu açıklamasıyla olay kapanmıştı.

Bu yıl piyasaya sunulacak amiral gemisi modellerine gücünü verecek olan Snapdragon 820 yonga setini, TSMC yerine Samsung’un üreteceği ortaya çıktı.

Samsung, Snapdragon 820 yonga setini 14nm FinFET LPP (Low-Power Plus) teknolojisi ile üretilecek. İkinci nesil işlemciler ile üretimine başlanacak olan Snapdragon 820 yonga setinin, Galaxy S7 modelinde kullanılacağı söyleniyordu.

Bu yazımızı okuyan 1.144. takipçimizsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.