Ne kadar zekisiniz?

Şu anda Yale Üniversite’sinde profesör olan Shane Frederick, MIT’te hocayken üç soruluk ilginç bir test geliştiriyor. Testin adı Bilişsel Yetenek Testi. Frederick’in iddiası da şu. Sadece 3 sorudan oluşan bu test, saatlerce süren IQ testlerinin ölçmeye çalıştığı bilişsel yeteneği 5 dakikada ölçebilir. Bunu test etmek için geniş çaplı bir araştırma başlatıyor. 3000 öğrenciye bu üç soruyu soruyor ve yanıtları kaydediyor.

IQ TESTİ

Daha sonra da öğrencilerin yanıtlarını, onların IQ skorları ile karşılaştırıyor. Ve görüyor ki bu 3 soruluk testin sonucu ile IQ skorları arasında yüksek bir korelasyon var. Yani, sadece 3 soru sorarak kişilerin IQ’leri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ama tabii ki bir uyarı yapıyor: bu küçük test IQ testlerinin yerini alamaz, ama kısa zamanda kişinin bilişsel düşünce yeteneği hakkında bilgi verebilir. Daha sonra birçok iş görüşmelerinde bu üç soru kullanılıyor.
Peki, nedir bu 3 soru?

ÖNEMLİ NOT

Soruları bugün, yanıtlarını da Perşembe günü yazacağım.  Sonuçlarınızı bana gönderin. Bakalım nasıl sonuçlar çıkacak.
Ama sorulara geçmeden önce önemli bir hatırlatma yapayım.  Sorular çok zor değil. Benzer soruları okullarda çok çözdük.  Burada önemli olan sorular nasıl ve ne kadar kısa sürede çözdüğünüz. Onun için en kısa zamanda çözmeye çalışın. Bana (i) ne kadar sürede çözdüğünüzü ve (ii) ilk yanıtınızı gönderin.  Unutmayın önemli olan ilk yanıtınız.

SORULAR

1- Bir raket ile bir topun fiyatı 110 TL. Raket, toptan 100 lira daha pahalıysa, topun fiyatı ne kadardır?

2- 5 makine, 5 dakikada, 5 düğme üretiyorsa, 100 makine 100 düğmeyi kaç dakikada üretir?

3- Bir gölde bulunan nilüferler her gün ikiye katlanarak gölün alanını kaplamaktadır. Nilüferler 48 günde tüm gölü kapladıysa, gölün yarısını kaç günde kaplamıştır?

Frederick’in geliştirdiği testte 3 soru var. Aynı yapıya sahip benzer bir soru da benden.

4- A şehrinden B şehrine 50 km hızla giden ve aynı yoldan 100 km hızla geri dönen bir arabanın ortalama hızı nedir?

Kolay gelsin!

Kaynak: hürriyet

Bu yazımızı okuyan 1.311. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir