Türk gençleri iki pasaport arasında

Almanya’da 18 yaşına gelen çifte vatandaşlık hakkına sahip göçmen kökenli gençlerin, iki vatandaşlıktan birini tercih etmesi gerekiyor. Yapılan bir araştırma, gençlerin tercihini ortaya koydu. Araştırmanın sonuçları, Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından cuma günü Berlin’de açıklandı. Buna göre, gençlerin sadece yüzde ikisi anne-babasının geldiği ülkenin vatandaşlığını tercih ediyor. Gençlerin üçte biri ise çifte vatandaşlığı tercih edeceğini belirtiyor. Araştırmaya göre, gençlerin Alman pasaportunda karar kılmasının en temel nedenlerinden biri bir Alman ile aynı haklara sahip olmak. Bir AB vatandaşı olmanın avantajları da bu nedenler arasında.

18-23 yaşları arası kritik

2000 yılından bu yana geçerli olan düzenlemeye göre yabancı uyruklu ebeveynlerin Almanya’da dünyaya gelen çocukları, eğer ebeveynlerden biri sürekli oturum iznine sahipse ya da en az sekiz yıldır Almanya’da yaşıyorsa, otomatik olarak Alman vatandaşlığını elde ediyor. Buna ek olarak, ebeveynlerinin vatandaşlığına da sahip oluyor. 18-23 yaşları arasında ise, iki vatandaşlık arasında bir tercih yapmaları gerekiyor. Eğer bu süreçte yetkililere herhangi bir başvuruda bulunmazlarsa, Alman vatandaşlığı otomatik olarak düşüyor.

Göçmen dernekleri, uzun süredir tercih yükümlüğünün kaldırılmasını ve erişkinlikte de çifte vatandaşlık hakkına sahip olunmasına izin verilmesini istiyor. Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ise bu talebi reddediyor. Hükümet çevreleri, araştırmayı, tercih yükümlülüğünün sorun teşkil etmediği yönünde bir kanıt olarak değerlendiriliyor.

2013’te 3 bin 500 genç tercih yapmak zorunda

Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, sonuçları memnuniyetle karşıladığını belirtti ancak değişiklikler yapılması uyarısında bulundu. Böhmer, bu düzenlemeye genç AB vatandaşlarının dahil edilmesinin anlamı olmadığını belirterek, AB vatandaşlarında çok vatandaşlığın genelde kabul edildiğini kaydetti. Maria Böhmer, resmî dairelerde büyük iş yüküne neden olan tercih sürecine kolaylıklar getirilmesini de talep etti.

Tercih zorunluluğunun yürürlüğe girdiği 2000 yılında getirilen geçici düzenlemeyle o dönemde 10 yaşının altındaki çocuklar da tercih zorunluluğuna dahil edilmişti. Bu çocuklardan ilk grup önümüzdeki yıl 23 yaşını doldurmuş olacak. İçişleri Bakanlığı verilerine göre önümüzdeki yıl tercihini bildirmesi gereken bu gruptaki gençlerin sayısı 3 bin 500. 2018 yılında itibaren ise yılda 40 bin gencin tercih zorunluluğuyla karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor.

 on Email on Facebook on Google on Instagram on Twitter on Youtube
Blogger, Sosyal Medya Uzmanı at Genç Yolcu
Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir.

Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.
Okunma: 63

Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir. Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir