Genç beyinlere robot tasarlama fırsatı!

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Teknoparkı’nda faaliyet gösteren Türk şirketi Robotsan, her yaştan öğrenci ve araştırmacının robot tasarlayabilmesi için ürün geliştiriyor. Türk mühendislerin özgün tasarımını taşıyan robotlar, kullanıcıların teknoloji uygulamaları ile erken yaşlarda tanışmalarını ve üretkenliklerini geliştirmelerini sağlıyor.

Ürünlerinin bireysel gelişim, eğitim, hobi amaçlı kullanılabilecek robotlar ve yan ürünlerden oluştuğunu belirten Robotsan Genel Müdürü Nusret Erdener, bunların robot bilim ve mekatronik alanında ilköğretim, lise ve üniversite düzeyindeki kullanıcılara uygun olarak hazırlandığını bildiriyor. Çok amaçlı eğitim setlerinin temel bilimler ve mühendislik alanlarında farkındalık oluşturmayı amaçladığını kaydeden Erdener, gençlerin deneyerek öğrenmeye dayalı özgün ürünler geliştirebildiklerini anlatıyor. Şu anda robot sistemlerinin sadece eğlence amaçlı kullanıldığını, ürünlerinin ise tamamen eğitim için tasarlandığını vurgulayan genel müdür, sistemin ABD ve Avrupa’da çok yaygın olduğunu ancak Türkiye’de ilk kez kendilerinin kullanıma sunduğunu söylüyor. Erdener, her yaştan çocuğun programlama dilini bilmese bile üç ana bileşeni ve yazılımı kullanarak robot tasarlayabildiğini kaydediyor. Robotların eğitimde yer alabilecek en uygun araçlardan biri olduğunu belirten Erdener, “Anaokulundan yükseköğrenime tüm aşamalarda robotlar kullanılabilir. Robot tasarımı, öğrencilerin teknolojiye ısındırılması, el becerilerinin oluşturulması, problemlerin tanımlanmasında kuramsal ile pratik arasındaki geçişin sağlanmasında rol almalı.” diye konuşuyor.

Bu yazımızı okuyan 854. takipçimizsiniz.

Fatih Alan

1980 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Konya'da tamamladı. Amerika Kentucky Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisi. Yurt içi ve yuırt dışında Yöneticilik, Mali İşler ve organizatör olarak farklı firmalarda görev aldı. Bursa'da Turizm sektöründe Otel'de Yönetici olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Motorsiklet, Spor, Kişisel gelişim eğitimleri ve kitap okumak gelir. İngilizce ve Arapça bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir