Filmleri Unutulmaz Kılan Karakterler

Her ne kadar kendilerine oyuncu, aktör, aktris de desek aslında ekranlarımızda ve beyaz perdedeki bir çok karakter gerçektir. Şöyle ki; yazılanı canlandırmaya çalışan kişi mesleğini icra eden bir oyuncu dahi olsa, aslında yazan kişi bir hayal organizatörüdür. Filmleri unutulmaz kılan oyuncuları, bu kadar kaliteli oyuncu yapan da senaristlerin olay örgüsü organizasyonları ve karakter tanımlamalarıdır. Güzel bir karakteri kötü oynayabilirsiniz ancak kötü yazılmış bir karakteri iyi oynayamazsınız.

Kötü yazılmış karakter ise ya filme ait duygu ve gerçeklikten uzak senaristin kaleminden çıkmıştır ya da az araştırma yapmış aceleci bir kalemin mürekkebi olarak damlamıştır. Netice itibariyle güzel yazılmış bir karakter, senaristin karakter ile aynı ortamı paylaşması veya çok profesyonel bir araştırma yapması sayesinde ortaya çıkmıştır. Bu yüzden diyoruz ki: Filmleri unutulmaz kılan karakterler aslında gerçektirler. Karakteristik özellikleri tek bir şahsa münhasır olmasa bile bu böyledir.

Kurtlar Vadisi isimli diziyi bu konuda verilebilecek güzel bir örnektir. Polat Alemdar karaterine hayat veren ve artık aktörlükte usta diyebileceğimiz noktaya gelmiş olan Necati Şaşmaz gerçek hayatta tabi ki istihbarat çalışanı veya mafya babası değildir. Senaristleri Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener de aynı şekilde bu mafya camiası içerisinde değildirler. Üstelik Necati Şaşmaz oyunculuk tecrübesi de olmamasına rağmen Osman Sınav’ın telkinleri ile balıklama diyebileceğimiz şekilde film ve dizi sektörüne girmiştir. İlk oyunculuk tecrübesinde tabi ki bir çok sıkıntı yaşamıştır. Hatta şu an Kurtlar Vadisi dizisinin ilk bölümlerini izlerseniz bunu siz de sıradan bir televizyon izleyicisi olarak görebilirsiniz. Peki Polat Alemdar karakteri nasıl oldu da bu denli oturdu izleyicinin zihnine?

Polat Alemdar karakteri, canlandıran oyuncunun ilk tecrübesi olmasına rağmen 13 yıl gibi uzun bir süre reytinglerde ve gişede zirveye oynadı. Bunda şüphesiz Necati Şaşmaz’ın azminin yeri büyük. Ancak asıl başarının senaristlere ait olduğunu düşünüyorum. Senaristler hem kendileri çok iyi araştırmalar yapmışlardır hem de konsept danışmanlığı birimi oluşturup o konuda da Araştırmacı-Yazar Soner Yalçın ile anlaşmışlar. Soner Yalçın’ın mafya konularında araştırma ve birikimi ile senaristlerin olay örgüsünü iyi kurması, Necati Şaşmaz’ın oyunculuğunun ilk tecrübesi olmasını gölgede bırakmıştır. Bununla birlikte yine senarist ekibinde olan Cüneyt Aysan’ın eski bir hakim oluşu, hukuki replikleri ve sahneleri gerçeğe en yakın hale getirmiş ve başarı kaçınılmaz olmuştur. Burada senaristlerin zekice başka bir hamlesi daha olmuştur.

Ali Candan karakterinin yüzünün değişmesi ile Polat Alemdar olarak mafya alemine girmesi ile Necati Şaşmaz’ın sigorta işini bırakıp oyunculuk işine girmesi örtülmüştür. Yani Polat Alemdar’ın mafya alemindeki acemiliği, Necati Şaşmaz’ın film sektöründeki tecrübesizliğini örtmüştür. Zaten usta oyuncu tecrübesizliğini sıklaştırılmış eğitim ve azmi bile birkaç bölümde aşmış ve ortaya yıllar boyu süren, ulusal ve uluslararası arenada ses getiren bir dizi çıkmıştır.

Filmleri unutulmaz yapan karakterler aslında gerçektirler. Bunu da yine Polat Alemdar karakteri üzerinden analiz edebiliriz. Aslında Polat Alemdar karakteri gerçekte yoktur. Ancak senaryonun tümünün gerçekliği izleyicinin bir takım gerçekte yaşamış mafya unsurlarına benzetme yapmasına sebep olmuştur. İzleyici adını duyduğu, hakkında kitaplar okuduğu kişiler ile Polat Alemdar’ı zihninde eşleştirmiştir. Bu da yine senaryonun gücünü göstermektedir. Türk televizyonlarında ilk kez Kurtlar Vadisi ile ortaya çıkan konsept danışmanlığı ‘Consept Consulting’ biriminin çok profesyonelce bir yaklaşım olduğu kanıtlanmıştır.

Önümüzdeki yazılarımızda filmleri unutulmaz yapan karakterleri Hollywood yapımı bir film ve karakteri üzerinden de irdelemek ilgili arkadaşlarımız için faydalı olacaktır. Şimdilik görüşmek dileğiyle…

Bu yazımızı okuyan 1.059. takipçimizsiniz.

_Hulusi_ _Çelik_

1984 İstanbul Doğumlu. Liseye kadar olan eğitimini İstanbul'da tamamladı. Kimya Mühendisliği eğitimini yarıda bıraktı. Kamu Yönetimi ve Medya Yapımcılığı mezunu. Yapımcı, senarist ve televizyon programı formatı üreticisi. Evli ve bir çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.