Fatih, 75 milyon $’a beyaz perdede

Ortadoğu’nun Türkiye ilgisi dizilerden sonra sinemaya kaydı. Katarlı medya şirketi Alnoor, 75 milyon dolara İstanbul’un fethini beyazperdeye taşıyor
Son dönemde Türk dizilerinden sonra Türk sinema sektörü de Ortadoğu’nun ilgisini çekmeye başladı. Katarlı medya şirketi Alnoor, Fatih Sultan Mehmet’in hayatını sinemaya aktarıyor.

Son dönemde yapılan en yüksek bütçeli filmlerden biri olmaya aday olan Fatih Sultan Mehmet’in hayatını anlatacak filmin adı Firman (Ferman) olacak. Fatih Sultan Mehmet’in Hollywood tarzı çekilecek film için 50 milyon dolarlık bir bütçe hazırladıklarını söyleyen Alnoor’un Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Al-Hashemi, 1453’te Doğu ile Batı’yı bir araya getiren Osmanlı Hükümdarı Fatih Sultan Mehmet’in hayatını daha geniş kitlelere yaymak istediklerini belirtti. Al-Hashemi, “Bu film İngilizce olacak ve tüm dünyada gösterime sunulacak. Ardından 30 bölümlük bir dizi film serisi çekeceğiz. Bunun için de 25 milyon dolarlık bir bütçe ayırdık” dedi.

Fatih Sultan Mehmet’in 1453’te İstanbul’u fethetmesi ile başlayan hoşgörü sürecinin Avrupa’da hâlâ etkisini sürdürdüğünü kaydeden Al-Hashemi, Fatih’in Fermanı’nın Avrupa’nın en eski özgürlük ve bağımsızlık belgelerinden biri olduğunu belirterek, “Farklı dil, din ve ırka hoşgörü sunuyor. Bunun tüm dünya tarafından bilinmesi gerekir” diye konuştu. Al-Hashemi film için Calinos Holding adlı Türk şirket ile el sıkıştıklarını, filmi birlikte beyazperdeye sunacaklarını aktardı.

Dizi Arapça ve Türkçe olacak
50 milyon dolarlık bir bütçe ile çevrilecek film tamamen İngilizce olarak beyazperdede yer bulacak. Filmin süresi 150 dakika yani 2.5 saat olarak belirlendi. Arapça ve Türkçe olarak yayınlanacak 30 bölümlük dizi ise bölüm başına bir saat olarak çekilecek. Film çekimleri için oyuncu kadrosu ve mekân net olarak belirtilmedi. Ancak filmin büyük kısmının İstanbul’da çekilebileceği vurgulanıyor. Al-Hashemi, filmin Arapça konuşulan 300 milyon nüfuslu Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerin ile Türkçe konuşulan Orta Asya’da yoğun ilgi göreceğini kaydetti.

Filmin maliyeti AROG’un 4.5 katı
Türk sinema sektörü son dönemde kalitesi ve konusuyla değil bütçeleriyle de gündemde yer bulmaya başladı. Son yılların en pahalı filmi rekorunu 2006’da gösterime giren ‘Kurtlar Vadisi Irak’ 14 milyon dolar ile elinde tutuyor. ‘Kurtlar Vadisi Filistin’in bütçesi 11-12 milyon dolar, Mahsun Kırmızıgül’ün “New York’ta 5 Minare” 14 milyon dolar, Cem Yılmaz’ın ‘AROG’u ise 11 milyon dolar.

Sabah

Bu yazımızı okuyan 1.024. takipçimizsiniz.

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

One thought on “Fatih, 75 milyon $’a beyaz perdede

  • 31 Ekim 2010 tarihinde, saat 17:11
    Permalink

    bu haberi siteye eklerken üzüldüm. Çünkü biz geçmişiyle heryerde ve her koşulda övünen bir milletiz. Ama ne yazık ki , tarihin akışını değiştirmiş böylesine önemli bir şahsiyetin filmini çizgi filmden öteye taşıyamadık. İsterdim ki bu filmi biz çekelim ve dünyaya ulu hakanımızı hakkıyla anlatalım ama nerede , bizim yapımcılarımız ve yönetmenlerimiz onun , bunun suçunu , namusunu gözler önünde araştırmakla meşguller. yazık hemde çok yazık….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir