Erkeklerden Fazla Ücret Alan Kafe

Avustralya’nın Melbourne kentinde vegan bir kafenin yöneticileri, menülerindeki yiyecek ve içecekler için erkeklerden “erkek olma vergisi” ismini verdikleri ekstra bir ücret alıyor. Kadınlar ve erkekler arasındaki ücret eşitsizliğine dikkat çekmek için bu yöntemi uygulayan kafede, oturmaları için kadınlara öncelik de veriliyor.

Sputnik’in haberine göre, Melbourne’ün kuzeyinde yer alan Handsome Her isimli vegan kafe, erkeklerden kadınlardan aldığından yüzde 18 daha fazla ücret alıyor. Bu farkın nedeni, Avustralya’da erkeklerin tam zamanlı bir iş için kadınlardan ortalama olarak yüzde 18 daha fazla ücret almaları.

Kapısının girişinde, burada erkeklerden yüzde 18 daha fazla ücret alma kuralı olduğuna işaret eden bir tabelanın yer aldığı kafenin yöneticisi Belle Ngien, “Tek yapmak istediğimiz cinsiyet ayrımı konusunda farkındalık yaratmaktı” diyor.

Ngien’in anlattığına göre, yeni açılan kafenin erkek müşterileri arasında şu ana kadar bu ekstra ücreti ödemeyi reddeden olmadı. Ngien, “Aslında bazı müşterilerimiz daha fazla bağış yaptı” diye ekliyor.

“Erkek Olma Vergisi” Ödemek İçin Uzaklardan Geliyorlar

Kafenin sahibi olan Alex O’Brien ise bazı erkeklerin, sırf “erkek olma vergisi” ödemek için kentin uzak yerlerinden Handsome Her’e kahve içmeye geldiğini söylüyor.
Kafenin yöneticileri, erkek müşterilerden aldıkları ekstra ücreti, Aborjin kadın ve çocuklara yardım eden Elizabeth Morgan House’a bağışlıyor. Anlattıklarına göre, şimdiye kadar bu kuruluşa bağışlamak için birkaç yüz dolar toplandı.

O’Brien ayrıca, “Erkekler ekstra ücreti ödemek istemezse onları elbette dışarı atmayacağız. Bu, sadece iyilik yapmaları için bir fırsat” diye devam ediyor.

Bu arada kafenin ‘cinsiyet vergisi’ olarak da tabir edilmeye başlayan kuralı sosyal medyada bazıları tarafından desteklenirken bazılarınca ise eleştiriliyor. Zira bazı sosyal medya kullanıcıları kafedeki ücret farklılığının ‘ayrımcı’ olduğunu savunuyor.

handsome-her-1

kafe-dizayn-handsome-her-2

Kaynak: coffee.digital

_Hamid Uyanık_ on Email_Hamid Uyanık_ on Facebook_Hamid Uyanık_ on Instagram_Hamid Uyanık_ on Twitter
_Hamid Uyanık_
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı
1994 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Konya ve Malatya Darende'de tamamladı. Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu. Hobileri arasında Seyehat, Kitap, Konsol oyunları ve Sinema vardır. Beşiktaş taraftarıdır.
Okunma: 240

_Hamid Uyanık_

1994 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Konya ve Malatya Darende'de tamamladı. Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu. Hobileri arasında Seyehat, Kitap, Konsol oyunları ve Sinema vardır. Beşiktaş taraftarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir