Elektronik Ticarette Yeni Dönem: ‘Güven Damgası’ Uygulaması Başladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, elektronik ticarette ‘Güven Damgası’uygulamasının başladığını açıkladı. Teknoloji gelişip hayat hızlandıkça, e ticarete olan ilgi de artıyor. Devlet kuruluşları da bu yeniliklere ayak uyduruyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından e-ticaret sitelerine güven damgası verileceğini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sistemin amacını elektronik ticarette güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarının arttırılması, e-ticaret sitelerinin güvenilirliğinin test edilmesi olarak açıkladı.

E-Ticaret’te Güven Damgasını Verecek Kurum: TOBB

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından e-ticaret sitelerine güven damgası verileceğini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sistemin amacını elektronik ticarette güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarının arttırılması, e-ticaret sitelerinin güvenilirliğinin test edilmesi olarak açıkladı.

Bakanlığın bu projesi E-ticaret hususunda yaşanan gizlilik, güvenlik ve hizmet kalitesi sorunlarının ortadan kaybolmasını amaçlamaktadır. Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük Eylem Planı içerisinde de yer alıyordu. ‘Güven Damgası’sistemi sayesinde vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla internet üzerinden alışveriş yapabilecek.

Sisteme gönüllülük esasına göre dahil olmak isteyene-ticaret siteleri, Güven Damgası Sağlayıcıya (GDS) www.guvendamgasi.org.tr sitesi üzerinden başvuruda bulunacaklar. Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğde yer alan güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarına uyduğu saptanan e-ticaret sitelerine, GDS tarafından ‘Güven Damgası’ tahsis edilecek” ifadelerini kullandı.

Damga alan sitelerin sıkı denetimlere tabi olacağını da söyleyen Pekcan, “Ayrıca, belirli aralıklarla yapılan sızma girişimi testleriyle de varsa güvenlik açıkları tespit edilebilecek. Vatandaşlarımız herhangi bir zarar görmeden bu açıklar düzeltilebilecek.

‘Güven Damgası’na sahip olan sitelerin güvenliği tam anlamıyla sağlanmış olacaktır. Güven Damgası’na sahip e-ticaret siteleri, alıcıların siparişi hakkında bilgi alabilmesi, talep ve şikayetlerini telefon aracılığıyla iletebilmesi için müşteri hizmetleriyle iletişim imkanı sunacak.Talep ve şikayetlerin etkin bir şekilde yönetilmesini ve sonuçlandırılmasını sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, e-ticarette ürün boyutları, malzeme bilgisi, kargo takibi gibi hizmetler de verilerek hizmet kalitesi arttırılacak.

ÇEVRİM İÇİ ŞİKAYET SİSTEMİ GELİYOR

Ticaret Bakanı çevrimiçi bir şikayet sistemi kurulacağını, bu sayede güven damgasına sahip siteler ile vatandaşlar arasındaki sorunların hızla çözüleceğini söyledi. Güven Damgası verme hakkı bulunan TOBB’ un en az bir uluslararası güven damgası sağlayıcı kuruluşa üye olması gerektiğini,böylece o kuruluş logolarının da kurumların sitesinde kullanılabileceğini söyledi.

Bakan Pekcan,  “Böylece, bu kuruluşların uluslararası geçerliliği olan logoları ‘Güven Damgası’ alan işletmeler tarafından kullanılabilecek. İşletmelerimizin yeni pazarlara açılması ve yeni müşterilere ulaşması kolaylaşacak. Uluslararası güvenilirliği tesis edilecek, uluslararası rekabet gücünün ve elektronik ticaret hacminin arttırılması sağlanacaktır”ifadesini kullandı.

Kaynak: Webtekno.com

Okunma: 778

M. Kemal Yılmaz

1996 Tokat Reşadiye doğumlu. lise eğitimini Özel Birgül lisesinde tamamladı. Selçuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunu. Hobileri seyahat, yüzme, tarih ve felsefedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir